Аналіз конкурентів при розробці дизайну
Успіх бізнесу визначається не лише обсягом інвестицій, але й вмінням швидко реагувати на ринкові зміни. Для динамічної сфери цифрових продуктів це більш ніж актуально. Сайти та додатки із застарілим дизайном тепер переважно використовують для того, щоб змусити користувача ностальгувати. Нікому в голову не прийде так промотувати, наприклад, енергетичні напої чи інші більш сучасні речі.
Де ж брати цю інформацію про зміни трендів? В цьому допоможуть конкуренти. Детальне вивчення інших продуктів сегмента допоможе виявити ті аспекти, які варто покращувати у власному UX.
Розгляд роботи конкурентів здатний:
- визначити потенційні можливості для розвитку;
- показати сильні сторони інших проектів, з якими треба буде позмагатися за увагу споживача;
- запобігти створенню уже існуючого на ринку продукту.
Він доповнить картину проекту новими корисними деталями та змусить замислитись над створенням унікальної торгової пропозиції (УТП).
Чому його необхідно робити?
Аналізом конкурентів можна назвати процес збору та оцінки інформації про діяльність інших продуктів на ринку. Він відбувається для того, аби зрозуміти їхню стратегію, сильні та слабкі сторони.
Конкурентне дослідження допомагає виявити:
- які рішення потреб клієнтів пропонуються;
- які ідеї дизайну сподобалися споживачам, а котрі за відгуками виявилися провальними;
- що очікують клієнти;
- шляхи того як позиціонувати себе унікальніше.
Також він допомагає визначити типи клієнтів, додаткові особливості ЦА та як споживачі використовують продукт. Ця інформація допомагає побачити допущені помилки та оцінити зручність використання дизайнів інших гравців ринку. Знаючи, що було зроблено так і не так, можна створити краще рішення, яке буде більш конкурентноспроможним.
Як проводити аналіз конкурентів?
Мета такого дослідження дизайну – це створення унікального продукту, який пропонував би цільовій аудиторії нові підходи у донесенні посилу «купіть, замовте, скористайтесь послугою». Один із підходів до вивчення включає такий алгоритм дій.
Крок 1: визначення цілей аналізу
На цьому етапі варто визначити: які результати дослідження має дати, для чого його проводять? Можна націлитись як на плюси конкурентів, так і на їх мінуси. Краще за все робити комплексний розбір.
Крок 2: складання списку конкурентів
Іноді компанія вже має такий перелік. На етапі обговорення проекту дизайнера можуть запевняти у відсутності конкурентів, але це трохи далеко від правди. Вакууму ідей не існує – ЦА уже задовольняє свої потреби за допомогою продуктів інших.
Задача дизайнера – все ж знайти хто є цими прямими (Same pain, same method), другорядними (Same pain, other method) і ймовірними (Other pain, other method, but it affects) конкурентами. Тому при такій ситуації, найперші помічники в цьому ділі – інкогніто вкладка і пошук в Гуглі.
Крок 3: збір даних
Наприклад, при розробці сайту, можна фіксувати в таблиці:
- Особливі фічі. У конкурента може бути реалізована цікава механіка чи неординарний підхід до подачі інформації. Тобто те, що вирізняє його серед інших, його УТП.
- Елементи інтерфейсу. Звернути увагу на реалізацію фільтрації та сортування контенту, можливість замовити товар в «1 клік», представлення цін та тарифних планів.
- Зрозумілість та ефективність Customer Journey Map. Чи перегляд кожної сторінки згодом приводить до покупки або замовлення? Якщо так, то як це реалізовано? А якщо ні, то чому не вдається, що заважає привести покупця до бажаної дії?
- Корисні відгуки клієнтів. Користувачі у своїх критичних чи позитивних коментарях можуть дати цінну інформацію. Вони пишуть свої вподобання та проблеми, вказують на аспекти, які варто змінити чи покращити. Врахувавши їх думки, можна створити по-справжньому орієнтований на ЦА дизайн.
- Оцінку кожному параметру та їх короткий опис. Це допоможе відмітити ступінь реалізації та певні особливості знайдених елементів.
Також можна робити інші корисні примітки із враженнями щодо користування та навігацією сайту.
Крок 4: аналіз зібраної інформації
Після отримання даних їх необхідно обробити. Найпершим зазвичай застосовують аналіз функціоналу конкурентних продуктів. Задача полягає в тому, щоб виділити спільне для кожного представника ніші – саме той мінімально необхідний набір функцій, без якого проект не буде повноцінним. Тобто, він виконує саме те, що закриває потребу аудиторії.
Також важливо знайти унікальні функціонали кожного конкурента, котрі роблять їхні продукти впізнаваними. Розуміння того як вони досягли цього результату – запорука успішного та ефективного дизайну.
Систематизація зібраних даних допоможе побачити:
- в чому конкуренти слабкі, а в чому сильні;
- які конкретні функції роблять їх успішними (чому варто повчитися);
- чого їм не вистачає (що варто додати у власний проект для його покращення).
Наприклад, вивчення конкурентів виробника ферментованих напоїв Spraga дозволив дизайнерам Gremcy виявити певні нерозв'язані, але критичні помилки. Зокрема, було помічено, що інші цифрові продукти мали проблеми з контентом веб-сайту, який був важливим для прийняття рішення про покупку.
Дослідження інших виробників ферментованих напоїв дозволило:
- Виявити можливості для створення конкурентної переваги в цінових стратегіях. Завдяки цьому збільшився MRR.
- Розробити ефективніші стратегії взаємодії з користувачами. До них додали соціальні мережі бренду та управління блогами на сайті.
У цьому випадку конкурентний аналіз зміг покращити користувацький досвід. Він збільшив лояльність клієнтів та залучив нових покупців. В результаті, Spraga змогла не лише зміцнити свою позицію на ринку, але й досягти значного зростання продажів та підвищити впізнаваність бренду.
Висновок
Аналіз конкурентів – це не лише важливий інструмент для розуміння ринку, але й ключовий фактор для створення успішного та конкурентоспроможного дизайну. Завдяки постійному та систематичному дослідженню ринку бізнес зможе довго залишатися в тренді.