Apple “Mother Nature”: маркетинг чи соціальна відповідальність?
На нещодавній презентації iPhone 15, Apple вразила несподіваною рекламною кампанією. Реакція споживачів була неоднозначною, велику частину склали обурення та масовий хейт.
Що відбулось?
Apple раптово перервала конференцію 5-хвилинним рекламним роликом, в якому Октавія Спенсер, лауреатка Оскару та активістка, зіграла роль Матері Природи. Вона різко звинувачувала Apple (та особисто гендиректора Apple Тіма Кука) в жахливому впливі компанії на екологію.
Основна ідея відео - привернути увагу до кліматичних змін та підкреслити роль Apple у розвʼязанні цих питань. Тоді ж було дано зобовʼязання компанії в зменшенні викидів парникових газів, вживанні відновлюваної енергії в офлайн-центрах компанії, посадці лісів у Парагваї, Бразилії та відновленні степів в Кенії. Загалом компанія заявила про наміри дійти до нульового впливу на екологію до 2030 року.
Проте реакція публіки була дуже неочікуваною. Ролик сприйняли як фейковий “зелений” маркетинг, ніяк не повʼязаний з реальними діями компанії.
"Це було жахливо, дуже жахливо. Мені не подобається, як Apple хвалиться скороченням викидів CO2, в той час, як вони роблять MacBook неможливими для оновлення чи ремонту, коли SSD виходить з ладу, і приречені на утилізацію, або припиняє підтримку абсолютно працездатних пристроїв без жодної на то причини, що знову призводить до непотрібних відходів" - писали в соцмережах (зі статті The Drum).
"Ви масово виробляєте свої продукти в Китаї - одному з найбільших світових забруднювачів", - дорікали в Х.
Попри великій кількості негативних коментарів, сама кампанія забезпечила корпорації мільйонні охоплення в мережі. Ролик на YouTube набрав понад 2.5 млн переглядів всього за 5 днів, і тисячі коментарів та обговорень в соцмережах.
Тому без сумнівів, це був ефективний піар-хід. А для нас - чудовий приклад, як підняття соціально важливих тем може різко привернути увагу до бренду та безпосередньо впливати на продажі.
Проте на прикладі Apple стає зрозуміло, що соціальна відповідальність бізнесу повинна супроводжуватись конкретними кроками та діями. Аудиторія стає все більше свідомою. Вона ретельно аналізує діяльність компаній, і перевіряє виконання даних обіцянок.
Кінцевий успіх кампейну ми побачимо, умовно, після 2030 року, коли переконаємось, що Apple досягли повної екологічної нейтральності та виконали свої зобовʼязання перед громадськістю.
На завершення - 7 уроків ефективної комунікації бізнесу, що нам дали Apple в цьому кейсі:
1. Зв'язок маркетингу з діями: Переконайтесь, що маркетингові ініціативи та комунікації збігаються з реальними бізнесовими планами та діями. Будьте послідовними у впровадженні стратегій, які підтримують соціальну відповідальність вашого бренду.
2. Конкретизуйте свої наміри: Визначте конкретні заходи та зобов'язання щодо соціальної відповідальності вашої компанії, і впишіть їх у вашу стратегію. Споживачі вимагають конкретних дій, не просто гучних заяв. Пропишіть конкретні кроки, які ваша компанія планує виконати для досягнення цих цілей.
3. Підстрахуйтесь зовнішніми експертами: У разі, якщо ваш бізнес не має внутрішніх експертів з питань соціальної відповідальності, розгляньте можливість співпраці з зовнішніми консультантами з комунікацій які можуть терміново надати професійну експертизу.
4. Будьте готовими до кризи: Розробіть стратегію кризового управління та комунікації, щоб бути готовими до негативних реакцій громадськості та швидко реагувати на виниклі питання.
5. Моніторинг та відгуки: Слухайте своїх споживачів, вивчайте їхні відгуки та реакції на вашу комунікацію. Аналізуйте ці дані та адаптуйте свою стратегію відповідно до вимог ринку.
6. Критичність та глобальне планування: Плануйте кожен крок у напрямку соціальної відповідальності критично та свідомо. Дії мають бути добре продуманими та інтегрованими в загальну стратегію бізнесу.
7. Піар та комунікації - частина глобальної місії: Не розглядайте соціальну відповідальність як окрему стратегію маркетингу. Вона повинна бути неподільною частиною більшої місії вашої компанії. Коли споживачі відчувають її інтегрованість та реальність, вони відповідатимуть вам підтримкою та лояльністю до бренду.