Базовий синтаксис JavaScript: огляд типів даних, змінні та базові оператори
JavaScript пройшла довгий шлях. З мови для опису простеньких взаємодій в браузері вона з часом перетворилася на мову, що дозволяє писати цілі застосунки! Бодай як би дивовижно (і підозріло) це не звучало, але створювати програми цією мовою може кожен, хто вивчатиме її послідовно і терпляче. А почати вивчення мови програмування варто зі знайомства з її базовим синтаксисом.
Що таке синтаксис
Синтаксис мови програмування — це сукупність принципів та правил написання програмного коду. Щось типу граматики в українській мові.
Мови програмування певною мірою подібні до мови, якою ми спілкуємось. Навіть ті, хто давно вже вчився в школі — чи просто нудився на уроках мови — знають, що для того, щоб описати просту подію, потрібно розуміти сенс слів, вміти вибудувати їх у коректній послідовності та не забути в правильних місцях поставити знаки пунктуації. Щоб людина, яка читатиме написаний вами текст, могла правильно зрозуміти вашу думку.
Коли ви пишете програмний код, ви також описуєте певну ідею, в якої також буде свій читач, який так само має коректно зрозуміти написане. У випадку JavaScript головним таким читачем є інтерпретатор. Це така програма, що читає ваш код, інтерпретує та виконує його. Крім того, в розробці програмних продуктів часто бере участь ціла група співавторів, яким також необхідно буде розуміти, яку ідею ви закладаєте у свій код. Тож без базових правил та принципів написання програмного коду не обійтись.
Ключові поняття JavaScript
Як і у звичайній мові, у мові програмування є свої базові складові частинки. Ми знаємо, що одним з ключових понять у JavaScript є так званий сценарій.
Сценарій — це, по суті, програма, що виконує ту чи іншу послідовність дій. Якщо проводити аналогію, то сценарій — це певна завершена думка. Вона може бути короткою, як речення. Може бути дещо довшою, як абзац. А може займати цілу главу чи навіть книгу.
Будь-який сценарій JavaScript складається з інструкцій та виразів.
Інструкції — це такі логічні конструкції мови, що передбачають певну роботу програми з даними. Наприклад, перевірку умови (скажімо, чи це число більше 10 чи менше), чи цикл (коли ви просите програму повторити певну дію). Поки що занурюватись в ці концепції глибше не будемо, адже в наступних модулях розповімо про них докладніше. А в цьому уроці почнемо розбиратись з виразами!
Вирази — це такі обчислювальні операції, виконання яких дозволяє отримати значення (скажімо, число). Наприклад, додавання двох чисел — це вираз. А отримана сума це, відповідно, — значення.
Вирази (тобто операції) можуть бути різними й вирішувати різні задачі. Тож і значення в результаті не обов’язково будуть числовими.
Тому в JavaScript, як і в інших мовах програмування, значення мають тип, і цьому типу можуть відповідати різні властивості.
Типи даних
Всього в JavaScript існує вісім типів значень:
- number, або числові,
- string, або рядкові,
- boolean, або логічні,
- bigint (від англійського Big Integer), або великі цілі числа,
- null, або порожні,
- undefined, або невизначені,
- symbol, або символьні,
- а також object, або об’єктні.
Перші сім значень ще називають елементарними, або ж базовими. Значення таких типів інколи ще називають примітивами (це калька з англійського primitives, що насправді означає «елементарні типи»). Якщо проводити аналогію з хімією — вони б описували вісім різноманітних елементів.
А от об’єкт — вже був би молекулою, бо об’єкти створюються на основі елементів. Іноді ще можна побачити класифікацію, в якій до переліку типів додаються масиви (array) та функції (function), але насправді вони також є об’єктами.
Докладніше про символи, об’єкти, масиви та функції поговоримо в майбутніх уроках. А перші шість типів опишемо докладніше вже зараз. Почнімо з чисел!
Number, або числа
Числа — як нескладно здогадатися із назви, це числа. Тобто такі дані, що використовуються для арифметичних операцій.
В JavaScript тип значень «числа» передбачає числа з рухомою комою (простою мовою, десяткові дроби). Поведінка таких чисел може бути несподіваною для новачків в програмуванні. Наприклад, можна отримати такий результат:
Це пов’язано з десятковою системою числення, а в програмуванні під капотом використовується двійкова математика, що має певні обмеження при роботі з десятковими дробами.
Докладніше про це можна прочитати за цим посиланням (англійською мовою): https://0.30000000000000004.com/
Числа записуються арабськими цифрами, а якщо в них є дробова частина — вона відділяється крапкою.
String, або рядкові
Рядкові значення — це, по суті, тексти. Термін «рядкові» є похідним від «текстові рядки».