Біжіть, дурні!

Дизайн — одна з небагатьох професій, яка може зробити людину щасливою», — так стверджують самі ж дизайнери. Кількість вебдизайнерів на українському ринку стрімко зростає. Всьому виною тисячі курсів, тренінгів, вебінарів та безкоштовних майстер-класів.

За статистикою Happy Monday, близько 48% українських дизайнерів успішно реалізовують себе на закордонному ринку. 74% із тих, хто залишився в Україні, працюють саме у Києві. Вилка зарплат приваблює молодих спеціалістів до цієї сфери. Наприклад, опитані дизайнери стверджують, що Junior в Україні отримує від 12 до 30 тис. гривень. Чи достатньо приваблива пропозиція?

Наша студія займається графічним дизайном, брендингом, розробкою сайтів та програм. За 12 років роботи ми бачили багато фахівців-початківців, деякі з них поповнили наші ряди і продовжили своє навчання в студії. Ми обговорили з нашими Senior Designer'ами — Володимиром Калістратовим та Мариною Венгренюк, з чого Junior'у розпочати свій шлях у дизайні. Усю розмову ми розділили на поради новачкам від дизайнерської студії Dudka.Agency.

1. Почніть із hard skills.

Стати дизайнером просто, стверджує Марина Венгренюк: «У вас є два варіанти, і вони обоє працюють. Перше, це витратити гроші на базові курси з дизайну. При чому, не має значення, що це за курси, вам потрібна лише база. Після курсів просто почніть робити – працюйте та створюйте. Другий варіант — виберіть youtube-канал з навчальним контентом за будь-яким графічним редактором і навчайтеся».

Володимир Калістратов пропонує для початку освоїти найпростіший і найпопулярніший інструмент — Figma. З його допомогою ви зможете виконувати більшу частину типових завдань у вебдизайні. Тим більше отримати базові знання з Figma можна досить швидко.

Коли відчуєте себе впевненіше, потрібно переходити до професійніших, але стандартних інструментів: Photoshop та Illustrator. Навіть мінімальне знання можливостей цих програм розширить кількість та складність завдань, які ви зможете розв'язати.

Ще потрібно додати “надивленість”. Так, я вважаю цю навичку технічною. Дивіться на різні сайти, продукти, інтерфейси та вбирайте в себе рішення, які реалізували професіонали. У майбутньому це допоможе швидко знайти потрібний референс чи розв'язання непростого завдання», — стверджує Володимир.

Надивленість відноситься не тільки до того, що існує в мережі, це і про навколишній світ: музеї, картини, вітрини магазинів, постери. «Все, що ви бачите, впливає на вашу надивленість», — вважає Марина.

2. Вивчайте теорію.

Теорія не менш важлива, ніж практика. Тим більше у дизайні. Наші Senior Designer'и вважають, що потрібно починати з основ гарного дизайну: типографіки, верстки та композиції. Від того, як ви працюєте з типографікою і наскільки грамотно можете розташувати елементи на сторінці, залежить велика частина успіху дизайнера. Володимир виділяє 5 важливих для розуміння принципів:

 • правило внутрішнього та зовнішнього;
 • якірні точки;
 • модульність об'єктів;
 • кольори та контрастність;
 • робота з простором та контрпростором.

Вміння грамотно працювати з цією базою зроблять естетичним та професійним навіть просте завдання. Своєю чергою, Марина Венгренюк виділяє обов'язкові для прочитання статті:

В них ви знайдете концентрат теорії, яку пропонують освоїти наші Senior Designer'и. Вони допоможуть вам зрозуміти, що дизайн — це не красива картинка, дизайн насамперед має бути зручним.

3. Приймайте критику.

«Миритися з критикою дуже складно, особливо новачкові, але навчитися цього необхідно», — стверджує Володимир Калістратов.

Перше, що потрібно зробити, — відірватися від уявлення, що макет це ваше «дитя». Макет — результат роботи. Ставтеся до нього простіше, але з повагою та цінністю.

Також потрібно розуміти від кого виходить критика і що з нею далі робити. Якщо критика походить від артдиректора, тімліда чи колеги, необхідно прийняти, що вам хочуть допомогти. Володимир радить: «Перед тим як сперечатися та нервувати “що ніхто не розуміє, так краще, це ж тренд”, вислухайте, подякуйте та реалізуйте те, що вам запропонували. За власним досвідом у 90% випадків стає справді краще». Якщо внутрішнє «я» наполягає зробити по-своєму, зробіть обидва варіанти.

Критика на початку шляху дасть вам своєрідний стусан, щоб рухатися далі і розвиватися швидше.

4. Оточіть себе сильною командою.

Скажи мені, хто твої друзі, і я скажу хто ти — такий принцип працює не лише у житті, а й у роботі дизайнера. Розвиватися на самоті дуже складно. В певний момент ви зрозумієте, що потрібна команда та колеги, які допоможуть рости набагато швидше.

Наш Senior Designer Володимир пропонує тягнутися до найсильніших: «Не соромтеся писати незнайомим людям, чиї роботи вас зацікавили. Не соромтеся звертатися до студії, навіть якщо там немає відкритих вакансій. Наполегливість та цілеспрямованість обов'язково приведуть до потрібних людей».

Новачку корисно «варитися» у спільноті дизайнерів. Це забезпечить певне коло зв'язків, які допоможуть у розвитку. Марина підтверджує це прикладом з особистого досвіду: «5 років працювала на фрілансі, з них останніх 2 роки страждала від застою. Я більше не розвивалася, ніби досягла стелі і не могла рухатися далі. Саме тоді вирішила знайти роботу в команді — прийшла до Dudka.Agency. Ось тут я і зрозуміла куди рухатися і що мені ще потрібно засвоїти. Люди та команда це дуже важлива частина життя дизайнера.

5. Черпайте натхнення у літературі.

Володимир дає досить нетипову, але корисну пораду для новачків — черпайте натхнення в літературі. Коли почнете вивчати технічну та прикладну літературу, ви незабаром помітите дуже цікаві речі. Рішення для завдань з'являться в несподіваних місцях: вітрина магазину, обкладинка журналу, інструкція до смартфона. Як тільки ви зрозумієте технічну базу дизайну, референсом стане все що завгодно. Це дивовижний досвід — помічати чудові рішення, просто прогулюючись вулицею.

Це прийде до вас з часом. Почніть працювати над технічною та теоретичною базою. Читайте та вивчайте, дивіться та помічайте, тоді ви зможете побачити дивовижні речі у звичайнісіньких місцях.

Марина рекомендує не зупинятися на профільних книгах та доповнювати свою полицю художньою та бізнес-літературою: «Наш артдиректор найчастіше дає почитати книги, які взагалі дизайну не стосуються. Вони торкаються роботи у команді, ведення переговорів чи загальні поняття про людські взаємини. Це дозволяє зростати в плані особистості, розвивати свої soft skills».

6. Вчіться спілкуватися з людьми.

Добре розвинені soft skills можуть зробити менш помітними ваші прогалини в hard skills. «Дуже хороший тому приклад наша дизайнерка Олена. Вона прийшла до студії зі слабкими навичками у дизайні. При цьому вона вміла слухати менеджерів, розставляти пріоритети, будувала грамотну комунікацію з клієнтом та командою. Завдяки цим навичкам вона за якісь пів року стала чудовим дизайнером та тімлідом», — розповідає Марина Венгренюк.

Нині найпотрібніший інструмент для будь-якого спеціаліста — комунікація. Дуже важливо навчитися розуміти співрозмовника та доносити свої думки правильно. «Більшість питань закривається грамотною комунікацією. Ніколи не заощаджуйте на комунікації, краще запитайте двічі. Навіть якщо ви впевнені на 100%, але є малесенька ймовірність, що ви не маєте рації або вас неправильно зрозуміють, поставте питання ще раз. Не бійтеся і не соромтеся це робити», — радить Senior Designer.

Якщо ви не можете пояснити своїй бабусі в чому полягає ваша робота, то настав час удосконалювати навички комунікації. Намагайтеся спілкуватися максимально простими фразами. Формулюйте чіткі питання та добивайтеся відповідей, які вас точно задовольнять. Комунікація — 80% успішного розв'язання проблеми.

«Не варто вестись на менторів, які пропонують вам за місяць стати крутим дизайнером. Починати треба самостійно. Краще заглибтеся в теорію, читайте, вчіться самі працювати з графічним редактором. Потім ви зможете вибирати контент під себе. Ви зрозумієте, що вам дійсно потрібно і важливо. Це ваш шлях у дизайні, а не ментора з Instagram!» — радить Марина.

На кожному щаблі розвитку ви зустрінете все нові та нові виклики. Впоратися з ними зможете лише ви. Якщо є тверде рішення займатись дизайном, то вперед! Ми завжди раді побачити талановитих дизайнерів на нашій співбесіді. Повірте, у Dudka.Agency кожному вистачить викликів та цікавих завдань.

Як бонус для наполегливих, ми підготували список рекомендованої літератури для новачків. Абстрактне та креативне мислення добре лише тоді, коли має міцну теоретичну базу:

 • «Ководство» Артемій Лебедєв
 • «Дизайн звичних речей» Дон Норман
 • «Типографіка та верстка» Артем Горбунов
 • «Пінбол-ефект: від візантійських мозаїк до транзисторів та інші подорожі в часі» Джеймс Берк
 • «Пиши, скорочуй» Максим Ілляхов, Людмила Саричева
 • м\ф «Душа» реж. Піт Доктер, Кемп Пауерс
 • х\с «Абстракція: Мистецтво дизайну» реж. Морган Невілл, Брайан Оакс, Елізабет Чай Васархелі, Річард Прес
 • «Об'єкти бажання» Адріан Форті
 • «Дизайн для реального світу» Віктор Папанек
 • «Дизайн інтерфейсу користувача: мистецтво мити слона» Влад Головач
 • «Sapiens: Коротка історія людства» Юваль Ной Харарі
 • «Про мову композиції» Юрій Гордон
·
1291
·
goodsuper 9
Головна