CEO JPMorgan критикує Біткоїн. Його банк використовує блокчейн-технології
Джеймс “Джеймі” Даймон, генеральний директор JPMorgan Chase, учергове охрестив Біткоїн “фінансовою пірамідою”. Тим часом, аналітики банку продовжують вивчати криптовалютний ринок.
Виконавчий директор JPMorgan Chase Джеймі Даймон знову виступив з різкою критикою Біткоїна. У нещодавньому інтерв'ю для Bloomberg Даймон назвав провідну криптовалюту "публічною децентралізованою фінансовою пірамідою", маючи на увазі шахрайську природу активу.
"Якщо ви маєте на увазі таку криптовалюту, як Біткоїн, то я завжди казав, що це шахрайство", – заявив він під час інтерв'ю.
Джеймі Даймон висловлював різку критику на адресу Біткоїна з 2017 року, посилаючись на те, що цей актив не має внутрішньої цінності, а отже, не здатний функціонувати як повноцінна валюта.
Вперше критика пролунала на конференції інвесторів у Нью-Йорку, під час якої Даймон заявив, що якщо хтось із його брокерів буде помічений у торгівлі Біткоїнами, він "звільнить його в ту ж секунду".
Він також заявляв, що криптовалюта "гірша за цибулини тюльпанів", посилаючись на відому ринкову бульбашку 17-го століття.
Ажіотаж здійнявся знову, коли Даймон заявив, що на місці уряду він би заборонив криптовалюту.
"Криптовалюту слід було негайно внести в якусь нормативну базу задля забезпечення захисту інвесторів", – зазначив він пізніше в інтерв'ю для Fox Business, додавши, що регулятори почали розробляти запобіжники, але зараз для них "відкрилися двері сараю".
Ба більше, під час Давоського економічного форуму 2023 року Даймон заявив CNBC: "Біткоїн сам по собі – це розкручене шахрайство, це Pet Rock".
У Даймона виникали сумніви й щодо ринкових метрик Біткоїна, зокрема його капіталізації в 21 мільйон токенів.
"Звідки ви знаєте, що він (Біткоїн – прим. авт.) зупиниться на 21 мільйоні?" – додав він. "Всі так кажуть, що, можливо, він досягне 21 мільйона, а потім з'явиться фотографія Сатоші (Накамото – анонімний розробник Біткоїна – прим. авт.) і буде сміятися над вами всіма".
У той же час, левова частина ринкових факторів Біткоїну розходиться з критикою Даймона. На думку багатьох фінансистів і інвесторів, Біткоїн усе ж таки має цінність. Так, Володимир Носов, засновник і CEO біржі WhiteBIT, так підсумовує роль Біткоїна у фінансовій системі:
“Фінансова система найбільш бюрократизована, на ній багато чого завʼязано, і змінити її найскладніше. Але тепер прийшов час її зміни, як і, в тому числі, зміни золотого стандарту. (...) Потрібно розуміти – у всіх владних інстанціях покоління зміниться. Через 30-40 років ці люди будуть депутатами, міністрами. І якщо ти їм скажеш: давайте закріпимо нашу національну валюту золотим стандартом, вони цього не зрозуміють”, – пояснив Володимир Носов, додаючи, що для цього покоління новим золотом вже є Біткоїн.
У той же час, сам Джеймі Даймон визнає потенціал технології блокчейн, вважаючи, що вона здатна революціонізувати транзакції та роботу з даними.
"Блокчейн існує. Це технологія. Ми її використовуємо. Вона буде переміщати гроші. Вона буде переміщати дані. Це ефективно. Ми говоримо про це вже 12 років", – зазначив Даймон.
Його підтримка блокчейну ґрунтується на його практичній корисності, що відповідає інноваційному підходу JPMorgan до фінансових технологій.
JPMorgan попереджає про можливе падіння крипторинку
На противагу позиції Джеймі Даймона, JPMorgan Chase продовжує досліджувати ринок криптовалют.
За кілька днів до гучної заяви генерального директора JPMorgan опублікував звіт, у якому висловив занепокоєння щодо криптовалютних ринків.
На думку аналітиків JPMorgan на чолі з Ніколаосом Панігіртзоглу, відносно слабкий потік венчурного фінансування в криптоіндустрію цього року становить ризик падіння ринку, незважаючи на нещодавнє його відродження.
"Наші різні проксі-показники потоків венчурного фінансування в криптоіндустрію виглядають досить пригніченими з початку року порівняно з попередніми роками", – йдеться в дослідженні. "Раніше ми стверджували, що відновлення потоків криптовалютних інвестицій є необхідною умовою для стійкого відновлення криптовалютних ринків, тому, на нашу думку, пригнічені потоки венчурних інвестицій з початку року становлять ризик падіння".
Венчурне фінансування в криптовалютному секторі набрало обертів цього року, але продовжує відставати від попередніх. Дані The Block указують на те, що на сьогоднішній день криптоіндустрія залучила 3,2 мільярда доларів венчурних інвестицій, порівняно з понад 4 мільярдами доларів за перші чотири місяці минулого року.
У той же час, аналітики JP Morgan відзначають, що криптовалютні хедж-фонди стали більш динамічною силою цього року. Активи під їхнім управлінням значно зросли за останні шість місяців, досягнувши приблизно 20 мільярдів доларів ринкової капіталізації.
Важливо, що в березні JPMorgan повідомив, що Біткоїн усе ще виглядає перекупленим, незважаючи на нещодавню корекцію. Панігіртзоглу також заявив, що було б "нереалістично очікувати, що Біткоїн зрівняється з золотом в портфелях інвесторів в умовних сумах".
Звіт був опублікований незадовго до того, як відбувся халвінг Біткоїна. Під впливом інвестиційного інтересу, активу вдалося на короткий час відновитися на 7,60%.
Прогрес у напрямку Ether ETF
Аналітики JPMorgan також звернули увагу на перспективи затвердження Ethereum ETF, можливість якого сприймається скептично.
"Після розслідування SEC щодо Ethereum Foundation оптимізм щодо схвалення спотового Ethereum ETF до 23 травня, схоже, згасає і в ринковому ціноутворенні, про що свідчить дисконт до вартості чистих активів для Grayscale Ethereum-трасту, який за останній місяць збільшився з 8% до 22%", – зазначають аналітики.
Тим не менш, аналітики JPMorgan оптимістично налаштовані щодо довгострокової перспективи затвердження Ether ETF. Звіт указує на їхню впевненість у тому, що Комісія з цінних паперів і бірж США врешті-решт дасть зелене світло ETH ETF, з огляду на подібний сценарій із Біткоїн ETF.
Примітно, що хоча особисте ставлення Джеймі Даймона до криптовалют залишається суперечливим, JPMorgan Chase підкреслює, що криптовалюти створили поворотний момент у сучасному фінансовому вимірі.