Чому не варто вірити онлайн-курсам
Я свого часу була захоплена ідеєю навчитись веб-дизайну. Ця ідея народилась 2010-ого. Тоді, "світ був іншим", як ви розумієте. У багатьох сенсах. І, одна його дуже красномовна характеристика – в цьому світі майже не було якісного онлайн-навчання.
За ці 14 років я пройшла шлях від навчання самотужки до придбання дуже дешевих та дуже вартісних курсів. Якщо на початку мого шляху такого поняття, як "онлайн-освіта", не існувало, то згодом воно зʼявилося. Але, у той самий момент і моє ставлення до онлайн-освіти змінилося у гірший бік. І ось чому.
"Дикий Захід" у навчанні
Так, у 2010-х роках онлайн-навчання було щось схоже на Дикий Захід з ковбойських стрічок 1990-их. Купка "гравців ринку", багато грошей, аудиторія, яка ще не пропиталася "успішним успіхом" через Instagram (бо, їм ще не користуються). Одним словом, рай для тих, хто хоче робити добрі курси, і так само для тих, хто хоче просто на цьому заробити.
Тоді, я навчалася самостійно, просто практикуючись. Кожного дня нова сторінка сайту, новий банер, нове щось. І, я бачила, як навколо зʼявляються все нові и нові курси. Грошей тоді в мене було не багато, навіть на не дорогі курси майже не вистачало. Та й витрачати гроші на курси я не хотіла, тому що бачила, що вони пропонують – майже нічого, що я не могла б знайти та вивчити сама.
Отож, я просто розвивалася, просувалася та чекала. Чекала, коли зʼявляться курси, які будуть вартувати моєї уваги та грошей.
Чекала 6 років. І дочекалася.
Десь, у році 2017-ому я потрапила на ютуб-канал одного хлопця, зараз не згадаю його імʼя, коли шукала інфу, як працювати з Фігмою. Фігма тоді була чимось наче "з космосу", всі веб-дизайнери того часу дуже ретельно її вивчали та переходили на неї з Фотошопу у 2016-2017.
Так ось, цей канал мене вразив тим, як подавалася інформація, яка була подача, які візуальні ефекти. Це не те, що я бачила ще 6 років тому. Так, технології стають доступнішими, Ютуб змінює свій імідж з відео-хостингу з котиками на щось більш серйозне. Саме тоді я задала рокове для себе питання, "можливо, все змінилося, і тепер курси можуть надавати щось більше, ніж те, що я можу знайти сама?".
Не сам контент цього каналу привів мене до такої думки, а, скоріше, той факт, що простий хлопець робить навчальні роліки такої якості, що раніше й великим компаніям це не мріялось. "Що ж тоді можуть запропонувати зараз дійсно великі школи?", подумала я. І скоро дізналася.
Крок в "Шаг".
Всі знають академію "Шаг", чи "Крок", чи "IT STEP". Вони одні з "найдавніших" проектів, які навчали дизайну та IT офлайн. Зараз вони працюють і в офлайн, і в онлайн.
Так ось, оскільки вони були завжди на слуху, я вирішила перевірити, як виглядає програма їхнього актуального навчання веб-дизайну. Я пропустила пару курсів, які були розраховані на початківців, і обрала курс на 6 місяців по UX/UI. 2 заняття на тиждень, початок начебто з основ, але мені б не заважало і їх підтягнути (як мені тоді думалося).
Через 3 місяці навчання я зрозуміла, що, зважаючи на все, просто марную час. Я так звикла вчитися сама, що навчання у групах та ще й у темпі, який вибираю не я, мені не підходили. Я довчилася на курсі, але вивчила я дуже багато за той період навчання не тому, що мене багато чого навчили, а тому, що я сама багато шукала в інтернеті, цікавилася, розбиралася. Лектори були слабкі як викладачі, бо були добрими експертами без належного досвіду у донесенні матеріалів. Видно, що програми навчання розроблялися не викладачами, а таким собі "академічним відділом", який не зовсім стикує потреби студентів у реальному світі з тим, чого вони навчають.
Напевно, зараз можу сказати, що сформульований вище висновок не закидає згаданій школі, бо, як з'ясувалося, майже всі школи тоді й зараз працювали за цим принципом.
Інші курси були також
Після завершення курсу в "Шаг", я взяла паузу. На 3 роки. Моя карʼєра на фрілансі летіла дуже не погано. Я вже працювала на Upwork і майже не мала часу на навчання.
Через 3 роки я вирішила дати шанс іншим онлайн-школам, тому що хотілось знов якось актуалізувати те, що я вмію як дизайнер. Протягом наступного року я випробувала кілька різних платформ та програм, сподіваючись знайти щось, що справді відповідало б моїм очікуванням. Це були невеликі та повноформатні курси від Mate, Лемон скул, Wayup та навіть Проджектор.
Я проходила щось безкоштовне, спочатку, щоб зрозуміти підхід онлайн-школи, а потім йшла на платне навчання. Майже кожного разу, те, що було безкоштовним, було на порядок крутіше за платне.
Так, якість відео помітно покращилась у порівнянні з тим, що я бачила раніше. Інтерфейси сайтів шкіл стали більш дружніми, але основна система навчання залишалася незмінною: "відео- домашнє завдання - перевірка". Цей підхід, який, можливо, спрацьовує для абсолютних новачків, для мене став занадто одноманітним і неефективним. Відсутність глибокого занурення в матеріал, реальних викликів і можливості працювати над проектами, які б справді розвивали мої навички, залишали мене з відчуттям, що прогрес в онлайн-освіті за ці роки так і не відбувся. На жаль.
Я все розумію
Мій досвід – дуже локальна історія, адже я навчалася сама і дуже давно. Це сформувало мою "звичку навчатися" саме так, як я звикла. І тому, можливо, онлайн-школи просто не можуть дати мені те, що мені потрібно.
Але, якщо б не одне "але". Вся реклама шкіл спрямована на якогось абстрактного учня зі зрозумілими потребами. Але, це не так, всі люди різні. І це те, що навіть зараз, у 2024-ому році, онлайн-школи все ще не можуть збагнути: часи навчання у "класах по 30 людей" закінчилися. Зараз – ера AI, який може адаптуватися на 100% під людину у будь-якому питанні. Саме таке навчання ми, як мені здається, чекаємо та прагнемо. Зараз, його ще ніхто не пропонує. Просто погляньте на добірку, начебто, найкращих курсів провідних онлайн-шкіл (https://coursehub.com.ua/courses/design/) – де тут щось, що відрізняється суттєво? Або тут – https://ithub.ua/courses/web-design-uiux – хоча б один курс, який б НЕ пропонував "гарантію працевлаштування", "професію за 6 місяців", "$1000 на другий день після випуску"?
Я про те, що школи копіюють одна іншу. По колу.
Про що ця стаття в загалі
Якщо чесно, то це крик душі. Так багато людей сьогодні несуть гроші компаніям в надії отримати нову професію. Але, школи не можуть надавати жодних гарантій вашого майбутнього. Все у ваших руках. І, лише ваша робота кожного дня, пошук рішень, інформації, проактивність, критичне мислення здатні привести вас кудись.
Курси цього не роблять. Поки що. Чи вірю я, що все може змінитись? Так, адже ми так влаштовані – очікувати кращого. Тим паче, що з AI зараз відкриваються дуже великі можливості для бізнесу.
Сподіваюся, цей матеріал буде корисним для починаючих дизайнерів. Та й не тільки. Хай щастить!