Дія авторського права на прикладі робіт Вінсента Ван Гога
Вінсент Ван Гог, один з найвидатніших художників в історії мистецтва, залишив після себе спадщину, яка продовжує надихати й вражати людей по всьому світу. Його твори відомі не лише своєю емоційною глибиною та яскравими кольорами, але й неповторною технікою, що робить їх унікальними.
Однак, крім художньої цінності, роботи Ван Гога мають і важливий правовий аспект – вони захищені авторським правом. Тож розберемо на їх прикладі, яким критеріям мають відповідати творчі напрацювання, щоб бути захищеними авторським правом.
Авторське право: що це і коли виникає
Для початку визначимо, що таке авторське право і чому воно важливе. Авторське право – це правовий механізм, який захищає права авторів оригінальних творів. Воно забезпечує авторам виключне право на використання їхніх творів, дозволяючи їм контролювати, хто і як може використовувати їхню працю.
Авторське право виникає в момент створення твору та для наявності прав здебільшого не потрібно реєстрації або інших формальних дій – досить того, що твір набуває матеріальної форми. Це може бути картина, написана на полотні, музичний твір, записаний на диск, або книга, надрукована на папері.
Звернемо увагу, що у певних країнах, як то США, реєстрація авторського права надає більше коло прав для захисту (стягнення збитків, доведення авторства тощо). Так і загалом, при наявності спорів, реєстрація може спростити доказовий процес й факт доведення авторства. Тому ми рекомендуємо здійснювати добровільну реєстрацію авторського права з метою фіксації авторських прав, визначення власників, дати створення та безпосередньо самого твору.
Авторські права розподіляються на дві групи: майнові та немайнові. Майнові права, також відомі як комерційні, включають право використовувати твір, надавати дозвіл чи забороняти його використання іншим. Ці права діють протягом життя автора і певного часу після його смерті. Як приклад, згідно з Бернською конвенцією, права автора захищаються протягом його життя та 50 років після його смерті. Відповідно ж до українського законодавства, строк дії майнових прав спливає через 70 років після смерті автора.
Після закінчення строку дії майнових прав, твір переходить у суспільне надбання. Це означає, що твором може вільно користуватися будь-хто. Проте немайнові, або як їх ще називають моральні права автора, такі як право на ім'я і захист від спотворення твору, залишаються захищеними безстроково. Так, твір не можна перекручувати до ступеня, що завдає шкоди репутації автора.
Відповідно, роботи Ван Гога перейшли у суспільне надбання, оскільки він помер у 1890 році, і строк дії майнових прав вже минув. Проте моральні права творця залишаються захищеними безстроково.
Однак, як вбачаємо з вищезазначеного, щоб твір був захищеним авторським правом, необхідне дотримання двох критеріїв: наявність матеріального втілення (tangible form) та оригінальність. Розберемо ці два критерії більш детально надалі.
Матеріальне втілення (tangible form)
Відповідно до законодавства більшості країн світу авторські права на твір виникають у момент його втілення в будь-якій матеріальній (об’єктивній) формі. Матеріальне втілення твору передбачає будь-які фізичні форми, такі як картини, креслення, скульптури або інші об'єкти матеріального світу. Як приклад, картини Ван Гога втілені на полотнах за допомогою фарб.
Крім того, сюди можна включити також і цифрові об’єкти, які не мають фізичної форми у звичному розумінні, оскільки матеріальне втілення не обов’язково означає, що ви можете торкнутись об’єкта. Головне, щоб він зберігався на певному матеріальному носії і його могли переглянути інші особи – наприклад, код програми втілений в певних символах в програмі на комп'ютері, точно так само, як музика записана за допомогою нот на папері.
Визначення оригінальності (originality)
Якщо з tangible form все більш зрозуміло, то оригінальність є складнішим поняттям. На цей час відсутній єдиний підхід до визначення оригінальності твору. Так в деяких країнах застосовується так звана презумпція оригінальності відповідно, до якої твір вважається оригінальним доки не доведено інше.
В ЄС оригінальним вважається твір, який є власним інтелектуальним творінням автора, що відображає його особистість. Відповідно до законодавства Великобританії оригінальним вважається твір для створення, якого автор використав власну майстерність, розсудливість та індивідуальні зусилля. Як приклад картини Ван Гога не просто зображують предмети або людей, вони передають особисте бачення художника, його емоції та думки та втіленні на полотні з використанням оригінальних технік автора. Саме це робить їх оригінальними і дозволяє захищати їх авторським правом.
Що може впливати на оригінальність
Як зрозуміло з вищезазначеного оригінальність твору є одним з ключових аспектів визначення його правового статусу. Виходячи з вищезазначених теорій можна виділити два основні фактори, які впливають на визнання твору оригінальним. Розгляньмо їх більш детально на прикладі картин Ван Гога.
Майстерність, конкретні прийоми та індивідуальні підходи художника
Кожен художник має свої унікальні методи, техніки та стиль, які роблять його твори неповторними.
Наприклад, Ван Гог славиться своїм особливим використанням кольорів та технікою написання картин. Зокрема мистецтвознавці визначають, що його короткі, фактурні мазки пензля та експресивна кольорова гама створюють неповторну атмосферу, яка властива лише йому. Відповідно за інформацією розміщеною на сайті музею Ван Гога в Амстердамі, де розміщені роботи митця, під час написання свого автопортрета Ван Гог по-своєму оригінально використав техніку пуантилістів та розставив короткі смужки фарби у різних напрямках. Там, де вони повторюють обриси його голови, вони утворюють своєрідний німб.
Втілення конкретних ідей у творі
Сама по собі ідея не захищається авторським правом. Однак, коли ця ідея набуває конкретного втілення у творі, вона може стати об'єктом захисту.
Розберемо цей аспект на прикладі іншої картини Ван Гога “Їдці картоплі”. Сама по собі ідея зобразити селян за вечерею не є оригінальною та її може бути використати будь-хто. Проте, те, як саме Ван Гог реалізував цю ідею у своїй картині, зробило її оригінальною. У цій картині Ван Гог звертається до суворої реальності сільського життя, де селяни мусили самі тяжко працювати, щоб заробити на їжу. Кожна деталь, кожен кольоровий акцент або артефакт на полотні - це не просто елементи композиції, а способи передати глибокий сенс і почуття художника.
Мистецтвознавці з музею Ван Гога в Амстердамі підкреслюють, що художник намагався не лише передати образи селян, а й донести до глядача їхню тяжку працю та гідність, й право на їжу що вони заробили. В образах селян видно виразно кістляві руки та грубі риси обличчя, які можуть здатися неточними з погляду анатомії, але вони передають суть і почуття, які Ван Гог прагнув виразити.
У свій час на картину обрушився шквал критики через начебто технічні помилки або неідеальність у зображенні селян, зокрема дехто навіть вважав їй карикатурною. Однак важливо врахувати, що саме ці особливості надають картині неповторності та глибини. Якби стиль Ван Гога був більш конвенційним, картина, можливо, і не була б такою оригінальною.
Висновок
Авторське право є важливою правовою концепцією, що захищає права творців на їхні твори та забезпечує визнання їхнього таланту та праці. Однак, для того, щоб уникнути зловживання авторським правом, важливо чітко визначити, які роботи можуть бути захищені авторським правом. Це допомагає зберегти баланс між захистом прав творців та забезпеченням доступу до культурних та творчих витворів для громадськості.
Два ключові аспекти, які впливають на статус авторського права, - це матеріальне втілення твору та його оригінальність. Творчість Вінсента Ван Гога є яскравим прикладом того, як унікальність та оригінальність роблять роботи незабутніми та захищеними. Його твори наповнені емоціями, глибиною та неповторним стилем та втілені у матеріальній формі, що дозволяє їм бути захищеними авторським правом. Оригінальність цих творів визначається не лише їхньою унікальною технікою та стилем, але й глибоким перенесенням ідей і емоцій художника на полотно.