Головні помилки невдалих пітчів

За той час, що ми працюємо зі стартапами, ми бачили чимало презентацій і встигли скласти уявлення про те, які моменти журі сприймає добре, а які не дуже. У цьому матеріалі описані найбільш поширені помилки, які стартапи допускають під час пітчу. Також дуже рекомендуємо подивитися хоча б кілька пітчингів на нашому YouTube-каналі — це допоможе вам краще підготуватися до виступу та відчувати себе впевненіше.

Неправильно розрахований час на доповідь

З цією проблемою часто стикаються ті, у кого мало досвіду пітчингу та публічних виступів. У таких людей просто не виходить укластися в той час, який виділено на презентацію стартапу. Пам'ятайте, що стартапам на стадії pre-seed дають на виступ 3 хвилини, а на стадії seed — 5 хвилин. Щоб не опинитись в ситуації, коли ви просто не встигнете розповісти все, що хотіли, тренуйтеся та перевіряйте, що ви в цей таймінг вкладаєтесь.

Нечітка структура доповіді

Буває, що в доповіді занадто великий фокус робиться на прохідні моменти. Доповідач занадто багато часу витрачає на підводку до ідеї, а на важливі питання — проблема споживачів, ринок, конкуренти, команда — відповіді не дає. Тож щоб ваша презентація точно розкривала всі важливі питання, передивіться лекцію про підготовку до пітчингу або матеріал про типову структуру презентації.

Відсутність посилань на джерела статистики чи цитат

Якщо ви користуєтесь статистичними даними, показуєте графіки, прогнози тощо, наводите цитати, завжди посилайтесь на джерело, з якого ви це дані взяли. Комісія може легко спитати вас, на що ви спираєтесь, і ви маєте щось відповісти.

Неправильне оформлення презентації

Поширеною є помилка, коли на слайдах показують дуже багато тексту або занадто складні діаграми. Майте на увазі, що вашу презентацію члени журі будуть бачити лише кілька хвилин, вона має бути розрахована на те, що її не читатимуть, а будуть сприймати на слух. В презентації ліпше використовувати короткі фрази для заголовків — не більше 5–7 слів. Супроводжувати їх краще схематичними зображеннями, ніж довгими таблицями та графіками.

Презентація з відеофайлами чи візуальними ефектами

Взагалі, це добре, коли у вас є красиві відео чи цікаві переходи між слайдами. Але трапляється, що така технічна просунутість виходить боком через поганий інтернет чи невідповідну роботу техніки. Краще пітчити стартап з презентацією, що складатиметься зі статичних слайдів, у форматі PDF.

Занадто розлогі відповіді на запитання членів комісії

Це стосується вже не самої презентації, а сесії запитань і відповідей. Часто ці питання є дуже важливими, і якщо ви будете відповідати на них занадто довго, ви можете опинитися в ситуації, що члени комісії просто не встигнуть розпитати про все, що хотіли. Тож подивіться на перелік типових запитань і спробуйте підготуватися відповідати на них чітко й коротко, по суті.

Емоційна неготовність, хвилювання

Підготувати хорошу презентацію дуже важливо, але не менш важливо бути готовим до пітчингу морально. Буває таке, що людина дуже хвилюється, через це збивається та виглядає невпевненою. Тут порада в тому, щоб тренуватися перед колегами, перед друзями та готувати себе до виступу емоційно. Хвилювання — це цілком природно, але ви маєте виглядати впевненими у собі й у тому, про що ви говорите.

Невідповідність презентації тому, що сказано в заявці

Іноді на пітчі стартап розповідає не ті речі, яки він показував у заявці. Але ви маєте бути послідовними: якщо на ранньому етапі ви говорили, що у вас є певний план дій, він не може суттєво змінитися до моменту презентації. 

·
2655
·
goodsuper 4
Головна