Googlити доведеться. Research checklist для дизайнерів.

Якщо ви щось запитали у компетентної людини, а вас відправили гуглити — не поспішайте ображатись — купіть цій людині смаколик, вона впевнена, що у Google є відповідь, а попрактикувати research буде для вас цінним.

Років так 30 тому, щоб написати реферат чи знайти відповідь, потрібно було провести в бібліотеці години. Зараз, тим більше, якщо ми говоримо про веб-продукт — у гуглі точно є відповідь. Я б сказала — складніше виділити потрібну, а як шукати — написала нижче.

1. Задача завжди має 2 напрямки — що ви робите і в якій сфері.

Перший напрямок — що, яку задачу ви будете вирішувати, другий — на яку тему проєкт. 

Ідея наступна: вам потрібно зробити сайт з продажем годинників преміум-класу. Асортимент до 10 позицій. Потрібні референси. Скоріш за все, ви починаєте гуглити сайти продажу годинників, правда? Ви гуглите по темі вашої задачі. Отримуєте: Розетку, масмаркет, кухонні настінні годинники з помідорами на фоні, нормальний сайт з годинниками, але там 10500 позицій. Те, що ви шукаєте, також трапиться, чи ні, чи не одразу. А є інший шлях — оцінити задачу: невеликий асортимент товару преміум-класу. І тут ваш пошук може розширитись до дорогих окулярів, запальничок і далі.

Цю думку я взяла з консультації з рекрутером, але вона працює багато де, особливо в дизайні.

Дослідник стоїть на роздоріжжі двох доріг, але обидві можуть привести до мети

2. Не підлаштовуйте пошук під гіпотези. Рішення має бути вірним, а не таким, яке вам зручно втілити.

Спробуйте загуглити: «Як схуднути на шоколадній дієті». Загуглили? Багато відповідей, правда? А тепер загугліть «Шоколад не можна їсти при похуданні» — результатів менше, але чимало, тим більше, якщо вчитатись в дописи. 

Для вас точно не секрет, що на будь-яку тему в інтернеті можна знайти протиріччя. У вас точно є своя думка з теми майбутнього сайту. Є досвід і знання. Але навіть так вони можуть відрізнятися від дійсності. Найкраще допоможе опитування чи інтерв’ю, але якщо немає такої можливості — припускайте протилежні думки.

Нещодавно я дізналася, що більшість респондентів моєї ЦА віддають перевагу satellite мапам, в той час як я була переконана, що відсотків дев'яносто обирають street. А ви якою користуєтесь?

Дівчина, оточена єдиноріжками уявляє весь світ навколо в єдинорогах та їх прихильниках

3. Гугліть англійською.

Навіть не тому, що пошукових результатів буде більше, хоча це також. Сайти несуть в собі ключові слова, пошукові теги англійською (вибачте SEO-спеціалісти за грубе пояснення). Більшість мов програмування, таких як Python, Java, C++, JavaScript, та інші, використовують англійські ключові слова та синтаксис. Крім того, англійська є основною мовою для документації, навчальних матеріалів та спільнот розробників. Звісно, якщо у вас сайт продажу піци — «Pizza italiana» може також стати у нагоді.

Ви ж є в соцмережах, правда? Якою мовою ви пишете хештеги? А якою мовою пишуть блогери, на кого підписані?

4. Використовуйте зображення для отримання результату.

Це рішення «під задачу». Вам не допоможе жодне фото знайти рішення запиту "як виправити помилку TypeError: undefined is not a function в JavaScript". Але, якщо вам замовник скинув скріншот поганої якості і просить вставити «цю красиву фоточку» в сайт, або ви маєте пару ілюстрацій одного стилю для вашого сайту, а потрібна ще одна схожого стилю — це воно. Пошук по фото є у freepik.com, Google, Gemini і ще багато де. Навіть, якщо ви не знайдете 100% рішення — ви точно знайдете вектор, куди краще рухатись далі.

Я ношу браслет з камінчиків, схожих на перепелині яйця і вирішила дізнатись їх назву. Звісно, погуглила за описом і так, потім попромтила (запитала chatgpt). Знайшла відповідь про перепелині яйця і про граніт, все не те… і лише пошук по фото сказав, що то була далматинська яшма.


5. Відкидайте нерелевантні методи пошуку.

Для різних задач різні рішення і різні пошуки рішення оптимальні. Часто ми не знаємо, які кращі. Наполегливість, звісно, потрібна досліднику, але мета — вирішити задачу, а не довести правильність методу. Уявіть — вам потрібні респонденти для сайту з курсів флористики. Їх можна шукати там, де тусять флористи: ФБ-спільноти, оптові бази квітів, блоги, конкурси, або там, де продають курси, на сайтах типу research-hub, або просто спитати замовника (ну і ще купа варіантів). Ви не можете робити одночасно все. Оберіть найефективніше.

Наприклад, ви пішли в Фейсбук у спільноти флористів — ідея гарна, часто працює, написали 20 потенційним респондентам, але, наприклад, ці люди не заходять на свою сторінку часто. Ви спробували цей спосіб — він не підійшов — спробуйте інший.

Восени шукала респондентів під один непопулярний запит. Єдиний доступний контакт був — e-mail. Написала. Отримала відповідь. Через пів року🤨.

6. Вам не потрібно 10500 референсів на одну кнопку.

Теми різні, компетенції різні, ЦА також. Якщо ви робите свій двадцятий сайт для барбершопу, вам точно потрібно менше референсів, ніж для першого з продажу арматури. З цим, думаю, зрозуміло. Але навіть якщо це перший сайт і ви джуніор — вам точно потрібні референси, точно не один, але і навряд більше трьох-чотирьох. 

Я не кажу про те, що ви зайдете на три перших сайти з пошуку і все вдало складеться. Потрібно робити вибір і на етапі вибору також — серед десяти стилів сайту про арматуру, обрати 2-3, що краще допоможуть знайти рішення вашої задачі і зберегти в референси лише їх частини. Також часто допомагають існуючі підборки — ваші власні або створені кимось — шрифтові пари, колірні схеми, приклади частин макету по типу collectui та інше.

7. Враховуйте свої софтскіли.

Якщо ви дочитали до цього пункту, вам, імовірно, більше 17-ти років, і ви маєте життєвий досвід і можете свідомо його оцінити та застосувати. Відкрийте ваше резюме, пошукайте свої великі й маленькі досягнення. 

Я маю досвід в оптових продажах, і я, звісно, багато разів шукала, кому б ото все продати. Це також Research, пригадавши цей досвід, я отримала не одну ідею, де шукати респондентів🔎.

У березні 2022 року на відстані тисячі кілометрів ми допомогли більше 10 родинам у Маріуполі знайти зв’язок один з одним або, принаймні, вісточку «Ми живі». Там і тоді це було безцінно, і це те, чому я вважаю research своїм хард скілом.

8. Спілкуйтесь.

Багато айтішників — інтроверти. Спілкування часто не є найприємнішою частиною діяльності, але дуже допомагає в дослідженні. Респонденти різні, настрої, випадки, підходи різні (я не вірю в ефективність скриптів). Але один респондент може порадити ще 10, тільки якщо ви запитаєте. Один колега може знати просте рішення складної задачі, кілька невдалих спроб опитування наштовхнуть вас на ідеї, як покращити процес. А якщо не спілкуватись — не наштовхнуть. 

Людям важливо відчувати свою цінність і значимість. Це не працює, якщо ви нечесні або лестите. Але якщо ви любите те, що робите, вам цікавий проєкт і ви розумієте цінність дослідження — навколишні це відчують і допоможуть🤍.

9. Рольові промти з АІ.

Так, я не забула про штучний інтелект, але поки не існує достовірного дієслова для пошуку через ШІ, дозволю собі — промтити. Вже достатньо гарних курсів з використання ШІ, блогів під різні запити й напрямки. В курсі з генерації фото я отримала пораду задавати ролі й описувати задачу від їх імені. На мій погляд, чудова ідея, враховуючи, що ми створюємо персону. 

Порівняйте: «Ти — відомий футболіст Пеле. Ти плануєш придбати пару кросівок для тренувань. Які три основні властивості кросівок ти будеш оцінювати?»

Комфорт та амортизація. Підтримка та стабільність Зчеплення та зносостійкість

Або: «Три основні властивості кросівок для тренувань»

Амортизація. Стабільність і підтримка. Гнучкість і зчеплення.

Є повтори, це і логічно, було б дивно отримати геть протилежні відповіді. Але, надаючи властивості вашої Персони штучному інтелекту, як автору відповіді - ви отримуєте і результат більш відповідний потребам персони і ЦА вцілому.

10. Досліджуйте вдумливо.

Не залишайте незрозумілий вміст незрозумілим. Якщо ви читаєте, дивитесь відео, щось вивчаєте в процесі дослідження — для вас багато чого нове, і це нормально. Прочитавши бігло, ви зможете зрозуміти суть, концепцію, але, можливо, це не те, що вам потрібно на етапі ресерчу. Давайте поекспериментуємо (припускаю, ви не вивчали іспанську ніколи), про що цей текст:

Una gallina negra corría por la playa por la noche.

Припускаю, з пісень та інших мов ви зрозуміли, що хтось, одна чорна, десь шастала вночі. Насправді: чорна курка ввечері бігла по пляжу. Досліджуючи незрозуміле, не варто очікувати, що пояснення будуть зрозумілими словами.

Для проєкту, над яким я працюю, я досліджувала, як люди сприймають інфографіку. Мій керівник записав чотири хвилинне відео, щоб пояснити деякі моменти. Це відео я дивилась більше 3 годин. Це допомогло обрати потрібні ресурси для подальшого навчання серед тисяч наявних і знайти деякі референси.

Про NFT майже забули, а колесом усе ще користуються. Деякі винаходи й знання втрачають актуальність, деякі закони й алгоритми — сталі. Залишайтесь дослідником у вивченні досліджень і створюйте класні корисні й зрозумілі продукти. Це все. Тестуйте!🍒

3
631
Спільнота
Відеотека
Про нас