Харківщина вже не серед лідерів: що відбулося на ринку праці в червні
У червні ринок праці змінювався під впливом сезонних чинників і ситуації на лінії фронту. Серед ключових подій: вибуття Харківщини з областей-лідерів за кількістю вакансій і збільшення середньої заробітної плати. Щоправда, з останньою не все так просто.
Про що нам говорить статистика червня
Літо вважається низьким бізнес-сезоном, зокрема й у сфері найму. Проте аналітика показує, що роботодавці не знижують обертів: у червні на ринку праці знову було понад 110 000 вакансій. Та й шукачі не відстають, адже першого місяця літа конкуренція за вакансії вперше від початку року мінімально зросла.
Ситуація на лінії фронту має відчутний вплив на ринок праці: помітно поменшало вакансій на Донеччині та Харківщині (на 8% і 7% відповідно). Остання навіть покинула пʼятірку областей-лідерів за кількістю пропозицій роботи, поступившись Івано-Франківщині.
Від лютого 2024 року розмір середніх зарплат на ринку праці не змінювався та складав 20 000 грн. У червні цей показник зріс на 2,5% до 20 500 грн. Проте це зростання відбулося завдяки вакансіям до Сил оборони. У цивільних професіях розмір середньої зарплати не змінився.
Харківщина залишила пʼятірку областей-лідерів за кількістю вакансій
У перший місяць літа роботодавці розмістили на Work.ua 110 922 пропозиції роботи. Як порівняти з травнем, кількість вакансій незначно знизилася — менш як на 2%. Тож попри «низький» бізнес-сезон на календарі, компанії активно шукають фахівців.
Зниження кількості вакансій не було синхронним, адже у деяких областях роботи побільшало. Зросла кількість пропозицій в Івано-Франківській (+5%), Хмельницькій, Черкаській, Миколаївській (по +2%) областях.
Це зростання дозволило Івано-Франківщині увійти до пʼятірки областей-лідерів за кількістю вакансій, витіснивши звідти Харківщину. В останній кількість пропозицій роботи у червні зменшилася на 7%. Також роботи поменшало в Одеській, Київській (по -3%) і Львівській (-1%) області.
У червні найбільше прибуло роботи для юристів і освітян
У червні ринок праці нерівномірно змінювався не лише у розрізі областей, а й категорій. Так, у 6 категоріях-лідерах за кількістю пропозицій роботи вакансій поменшало, а у 4 — навпаки, побільшало.
- «Сфера обслуговування» — 20 171 вакансія, -4% до травня;
- «Робочі спеціальності, виробництво» — 18 619, -3%;
- «Роздрібна торгівля» — 13 733, +1%;
- «Продаж, закупівля» — 13 533, -5%;
- «Логістика, склад, ЗЕД» — 11 398, +1%;
- «Готельно-ресторанний бізнес, туризм» — 11 009, -8%;
- «Адміністрація, керівництво середньої ланки» — 9 786, +0,2%;
- «Транспорт, автобізнес» — 9 244, +1%;
- «Медицина, фармацевтика» — 7 688, -1%;
- «Бухгалтерія, аудит» — 7 517, -2%.
Найбільше ж зросла кількість вакансій для юристів, освітян і фахівців до Сил оборони.
Ця тенденція простежується і в розрізі окремих посад: у червні найпомітніше зросла кількість вакансій для адвокатів (+25%), вчителів початкових класів, хіміків (по +23%), машиністів (+15%), завідувачів складу (+13%), установників (+12%), кур’єрів, кухарів на мангал, зварювальників (по +10%), завгоспів (+9%).
Влітку на ринок праці виходить чимало людей без досвіду, зокрема студентів і випускників. Це відображається і на запитах роботодавців. У червні побільшало вакансій для людей без досвіду (+3% до травня) і студентів (+5%).
Окрім того, роботодавці все частіше позначають свої вакансії як такі, що підходять людям з інвалідністю (+8%) і пенсіонерам (+11%). На 10% більше стало вакансій для ветеранів.
Натомість зменшилася кількість дистанційної роботи (-2%) і вакансій, де вимагається знання англійської (-3%). Але це падіння є абсолютно синхронним із загальним зменшенням вакансій.
Ще одна категорія пропозицій роботи — вакансії з бронюванням. У червні роботодавці розмістили 4 692 такі пропозиції роботи.
Серед дефіцитних посад — робітники, лікарі та фахівці Сил оборони
У червні на сайті Work.ua шукачі оновили або створили 303 649 резюме, що практично не відрізняється від показників травня. Водночас загальна кількість відгуків від кандидатів зросла, а разом з нею — і показник конкуренції. Проте це зростання є незначним. Тож, на жаль, говорити про перспективу подолання дефіциту кадрів ще зарано.
Найвища конкуренція шукачів все ще точиться за віддалені посади. Адже більш як 14% кандидатів шукають саме онлайн-роботу, тоді як поміж вакансій «дистанційки» лише менш як 7%.
У регіонах найбільшу кількість відгуків отримують роботодавці в Київській, Вінницькій, Львівській, Волинській, Харківській областях. Найнижча ж конкуренція в Херсонській, Донецькій, Закарпатській, Чернівецькій, Черкаській і Чернігівській областях.
У яких сферах хочуть працювати українці? Найвищу конкуренцію бачимо в категоріях:
- «ЗМІ, видавництво, поліграфія»;
- «IT, комп’ютери, інтернет»;
- «Культура, музика, шоу-бізнес»;
- «Дизайн, творчість»;
- «Топменеджмент, керівництво вищої ланки».
Які посади приваблюють шукачів у цих категоріях? На загал це IT і digital-професії, які зазвичай можна обіймати в дистанційному форматі.
Серед лідерів за конкуренцією — Front-end програміст, вебдизайнер, директ-менеджер (фахівець з прийому заявок в інтернет-магазині), тестувальник, відеомонтажер, кіносценарист, копірайтер, ретушер, графічний дизайнер, ілюстратор, контент-спеціаліст, інтерв’юер, SMM-спеціаліст. Також високу конкуренцію в червні бачимо на посади вчителя історії та адміністратора салону краси.
Натомість найменшу кількість відгуків отримують роботодавці, що розміщують вакансії в категоріях:
- «Робочі спеціальності, виробництво»;
- «Охорона, безпека»;
- «Транспорт, автобізнес»;
- «Будівництво, архітектура»;
- «Сільське господарство, агробізнес».
У розрізі окремих посад найменше відгуків на вакансії майстра з ремонту взуття, монтера колії, порізчика, оббивача меблів, інструментальника, оператора екструдера, покрівельника. Також у цей перелік потрапили вакансії Сил оборони (командир міномета, гранатометник) і лікарські спеціальності (лікар УЗД, гастроентеролог).
Молодь шукає підробіток на час літніх канікул
У червні на сайті Work.ua шукачі оновили або створили 303 649 резюме. Як і в ситуації з вакансіями, стабільність у кількості не дорівнює стабільності у розподілі за географією та категоріями.
У червні прибуло кандидатів у Сумській (+15%), Житомирській (+14%), Волинській (+11%), Хмельницькій (+11%) та Івано-Франківській (+10%) областях.
Найвідчутніше побільшало шукачів у категоріях, для яких літо — пік сезону або ж підхожий час для зміни роботи.
У розрізі окремих посад у червні проти травня найбільше прибуло нових кандидатів за професіями: асистент ветеринарного лікаря, вчитель фізики, вчитель географії, педагог раннього розвитку, музичний керівник, бармен / бариста, офіціант, промоутер, аніматор, флорист.
А от поменшало шукачів у категоріях «Охорона, безпека» (-1%), «Бухгалтерія, аудит» (-1%), «Топменеджмент, керівництво вищої ланки» (-2%), «Страхування» (-7%).
Щодо демографічного портрета кандидатів, то на ринку знов побільшало молоді, а особливо — шукачів віком до 18 років (7 554 кандидати, +60% до травня). І це одна з причин, чому прибуло кандидатів без досвіду роботи (+22% до травня). А от розподіл шукачів за статтю залишається сталим і змінюється в межах 1%.
Зарплати зросли, але є одне «але»
Від лютого 2024 року розмір середньої зарплати в Україні не змінювався і складав 20 000 грн. У червні ж ситуація зрушила з плато, і ця позначка збільшилася на 2,5% до 20 500 грн. Проте таке підвищення сталося завдяки збільшенню вакансій від Сил оборони. У цивільних професіях розмір середньої зарплати не змінився.
Власне, при аналізі конкретних категорій бачимо, що найбільше зростання зарплат у червні відбулося в категорії «Охорона, безпека» (+9% до травня, 41 000 грн). Також зросли середні зарплати у вакансіях з категорій:
- «Сільське господарство, агробізнес» — 22 500 грн, +5% до травня;
- «Продаж, закупівля» — 27 000 грн, +4%;
- «Фінанси, банк» — 18 000 грн, +3%;
- «Сфера обслуговування» — 18 500 грн, +3%;
- «Бухгалтерія, аудит» — 19 000 грн, +3%;
- «Готельно-ресторанний бізнес, туризм» — 19 000 грн, +3%.
У червні найвищі середні зарплати (окрім керівних посад, сфери IT і фахівців до Сил оборони) отримували водій-міжнародник, медіабайер (50 000 грн), висотник, рихтувальник (42 500 грн), зубний технік, рієлтор, тонувальник (40 000 грн), автослюсар, арматурник, бізнес-аналітик, медіапродюсер (37 500 грн).
Військовий рекрутинг уповільнюється
Загальна ситуація на ринку праці безпосередньо відображається на військовому рекрутингу, де ключові показники у червні були такими:
У червні 642 підрозділи мали хоча б одну вакансію на work.ua/zsu/, що на 3% більше за показники травня. Кількість пропозицій роботи збільшилася на 8% і складає 5 150 вакансій. Темпи приросту і підрозділів, і вакансій дещо уповільнилися.
Найбільший приріст вакансій був у категоріях «Секретаріат, діловодство, АГВ», «Управління персоналом, HR» (по +14%), «Освіта, наука», «Робочі спеціальності, виробництво», «Юриспруденція» (по +12%).
Кількість відгуків на вакансії Сил оборони, що була зросла у травні, зменшилася на 12%. Це спричинило і зниження конкуренції за посади.
Гендерний баланс серед шукачів, що відгукувалися на вакансії Сил оборони, незмінний: 35% жінок і 65% чоловіків.
У червні зросла кількість відгуків від чоловіків віком від 18 до 24 років — такі шукачі надіслали на 18% більше відгуків, ніж у травні.