Марія Шевченко: продакт знаходить проблеми та робить все для їх вирішення, щоб бізнес мав з того цінність

17 липня в креативному просторі UNDERHUB відбудеться лекція Марії Шевченко, продуктового менеджера Softserve, на тему «Взаємодія продуктового менеджера з командою». Поговоримо про алгоритм створення цифрових продуктів, особливості роботи з технічною командою, дизайнерами та стейкхолдерами.

Маріє, розкажи, як ти потрапила до IT? З чого все починалося?

Моє знайомство з IT почалося з роботи на посаді адміністратора в школі, що готувала майбутніх інженерів з тестування програмного забезпечення. Саме там я дізналася, що таке SDLC та SCRUM, чим відрізняється UAT-тестування від навантажувального і чому абсолютно неважливо, дівчинка ти або хлопчик, якщо у твоєму коді є помилки. Там я виросла до позиції операційного директора і познайомилася із великою кількістю абсолютно фантастичних людей — наших клієнтів. Вони своєю цілеспрямованістю змотивували мене на те, щоб спробувати себе по ту сторону барикад: не організовувати процес навчання майбутніх IT-фахівців, а самій стати таким фахівцем. Далі був стартап в ed-tech-сфері, продуктова компанія, і зараз я в аутсорсі.

Як ти потрапила в SoftServe і який шлях пройшла в цій компанії?

Я ніколи не замислювалася про те, щоб йти в ауторс. Змінити «продукт» на «галеру»? Ніколи!

Чомусь я вважала, що в аутсорсі все дуже похмуро, повільно і «без душі».

Але я спробувала і не шкодую ні на йоту. Тут дуже круто! Хочу усім порадити не звертати увагу на думки інших, а шукати виключно свій шлях розвитку. Якщо комусь ок працювати в стартапі зовсім не факт, що вам також пасуватиме такий сценарій, і навпаки.

SoftServe — яскравий приклад успішної та постійно зростаючої компанії, що у своєму ДНК має довіру як одну із базових цінностей. Немає мікроменеджменту, недовіри, недомовок, зате є постійна підтримка кожного члена команди та готовність інвестувати в ваш розвиток усі можливі ресурси. Шкодую, що не потрапила в SoftServe раніше, але без попереднього досвіду в інших компаніях не було б усього бекграунду та навичок. Наразі я працюю на посаді продуктового менеджера і займаюсь двома проектами: один у сфері освітнього маркетплейса, інший у сфері ERP-систем. Хтось колись сказав, що за будь-якої можливості себе треба оточувати людьми, яких ти готова обійняти. В SoftServe навколо мене саме такі люди.

Чому ти вирішила стати продуктовим менеджером і у чому полягають твої основні задачі?

Я — досить з̶а̶н̶у̶д̶н̶а̶ системна людина і добре пам’ятаю момент, коли вирішила, що буду продактом. Я виділила день, проаналізувала та виписала усі свої навички та знання, зафіксувала побажання у матеріальному плані та в інших аспектах, виписала усі можливі альтернативи щодо шляхів свого розвитку, і максимально логічним шляхом позиція продуктового менеджера покрила усі вимоги. Важливо розуміти, що від компанії до компанії, від країни до країни, від домену до домену позиція продуктового менеджера містить у собі надзвичайно різні вимоги та активності. І це ок. Ринок менеджерів по продукту активно зростає в Україні та світі, у переліку обов'язків багато невизначеності. Наразі для нас немає нічого на кшталт BABOK для бізнес-аналітиків. Це круто і не круто одночасно. Щодо задач (якщо дуже коротко), то продакт знаходить проблеми та робить все для їх вирішення, щоб бізнес мав з того цінність. Це про комунікацію, мотивацію, спілкування зі стейкхолдерами, проектування рішень, аналітику і безліч інших речей. Це людина, якій завжди потрібно більше всіх.

Ти — сертифікований скрам-майстер. Навіщо отримала цей сертифікат і як він допомагає в роботі сьогодні?

Сертифікація від ScrumAlliance була мені потрібна, щоб систематизувати свої знання та вирішити, чи хочу я бути скрам-майстром. Після отримання сертифікату Certified Scrum Master (CSM) я спробувала себе у цій ролі, але швидко зрозуміла, що мене не влаштовує бути частиною команди, що працює з вже відомою проблемою та рішенням. Мені важливо було бути трохи «вище» — на етапі з’ясування, що саме і кому саме болить. Плюс мені стало важливо відповідати за бізнесові показники продукту, а це не зона відповідальності скрам-майстра. Проте, я знайома із багатьма суперпрофесійними скрам-майстрами, які дійсно змінюють на краще команди та компанії своєю експертизою. Знову ж таки — кожному своє.

Що захоплює у твоїй роботі найбільше?

Люди, стрес і помилки.

Люди — тому що ти постійно працюєш і знайомишся з фантастичними талановитими людьми. Тут важливо розуміти, що і чому потрібно від тебе конкретній людині й тобі від неї. Це про вміння доносити свої думки чітко та зрозуміло, делегувати, ділитися знаннями, ставити правильні питання, мотивувати й надихати. Усі люди — лише люди, тому будьте певні, що порозумітися можна із будь-ким. Головне, щоб було бажання та терпіння.

Стрес — тому що саме стрес провокує виходити із зони комфорту, а лише поза зоною комфорту є паралельна реальність, в якій твоя креативність, продуктивність і вміння вирішувати найскладніші задачі зростають у геометричній прогресії. Щодня ти стикаєшся із раніше невідомими тобі викликами, та навколо немає того, хто пояснить, що з ними робити. Спочатку тобі це не подобається, ти нервуєш, але потім ти починаєш отримувати від таких ситуацій задоволення. Проте важливо пам’ятати про відпочинок і перезавантаження — рівень стресу не може бути високим довго. Для мене, наприклад, ідеальною «пігулкою» є шосейний велоспорт. 

Помилки — бо лише помилки викарбовують із нас професіоналів. Круто, коли ти вчишся на чужих помилках. Але, як правило, лише свої помилки мають той унікальний і ні з чим не зрівнянний присмак: ти ніколи його не забудеш і вже точно не будеш повторювати. Круто, коли помилки — невіддільна частина культури вашої компанії, коли до них ставляться розумно і не «б’ють по пальцях». Якщо ж це не так — рекомендую вам змінити вашого працедавця. Далі буде лише гірше.

Що б ти порадила людям, які цікавляться продуктовим менеджментом? Вони часто запитують, з чого почати та куди йти цьому вчитися.

Я би порадила перестати цікавитись, а взяти й почати робити свій або чийсь проект руками. Ми живемо в епоху, коли інформації занадто багато, вона нерелевантна або ж неякісна, і рекомендувати будь-що можна лише тоді, коли ти точно розумієш контекст, потреби та бекграунд людини.

Звісно, є багато must-read книжок та лекцій (кому цікаво — пишіть у приват, і я поділюся своєю добіркою), але найголовніше — не боятися почати щось робити. Ви сто відсотків не будете знати, як розрулити усі питання, але це ок. Everybody fails, everybody starts with something.

Про що буде твоя лекція?

Поговоримо про найголовніше у розробці програмних продуктів — про людей і те, як з ними взаємодіяти. 

17 липня на лекції поговоримо про алгоритм створення цифрових продуктів, особливості роботи з технічною командою, дизайнерами та стейкхолдерами.

Долучайтесь! Буде цікаво.

·
3534
Головна