Менеджмент креативної команди

Згідно з аналізом компанії Bersin and Associates, що займається дослідженнями в світі HR, підприємства, які вміють приваблювати та управляти талановитими фахівцями, отримують на 26 % більше прибутку порівняно зі своїми конкурентами.

У сфері інтелектуальних бізнес-технологій успішність компаній безпосередньо залежить від креативних індивідуальностей, від їхніх унікальних вмінь, знань та ідей. Звісно, управління командою творчих особистостей потребує специфічного підходу з боку керівника, який включає в себе різні нюанси та правила. Але якщо ви знайдете «ключ» до такого формату команди, ви можете бути впевнені, що прибуток бізнесу помножиться.

У житті та бізнесі працює закон Парето. Його суть досить проста: 20 % зусиль приносять 80 % результату, а інших 80 % зусиль призводять лише до 20 % успіху. Таким чином, на креативних співробітників впливає інша версія цього закону — 60:30:10, де 10 % належать творцям, які просувають бізнес уперед.

Цим 20 % потрібно цілих 80 % часу та зусиль. Цей вид роботи передбачає вкладання величезних емоційних ресурсів. Від таких підлеглих йде найбільший відсоток зусиль. Вони здатні створити обличчя та ім’я бренду, зробити його унікальним, запам’ятовуваним та впізнаваним. Вони також генерують свіжі ідеї. Впровадивши їх, компанія може швидко випередити конкурентів. І якщо керівництво це розуміє, а управління творчими колективами в компанії розвинено на високому рівні, то успіх і збільшення прибутку гарантовані.

МЕТОДИ УПРАВЛІННЯ ТВОРЧИМИ КОЛЕКТИВАМИ

Складність роботи з творчим колективом полягає в тому, що ідеї його членів є частково власністю компанії, а більшою частиною належать їхнім авторам або одному творцеві, якщо він особисто їх вигадав. Найбільші ризики, з якими зіштовхуються керівники творчих колективів, — це не тільки те, як утримати співробітника, але й те, як викликати його повагу та довіру.

ДО ЕФЕКТИВНИХ МЕТОДІВ УПРАВЛІННЯ ТВОРЧИМ КОЛЕКТИВОМ ВІДНОСЯТЬСЯ:

Виключення загального контролю. Особливої потреби постійно стежити за креативним співробітником немає, адже в такому форматі роботи обдурити малоймовірно. Сам фахівець хоче виконати завдання якісно, щоб задовольнити насамперед не керівника, а самого себе. Орієнтовним пунктом у роботі креативщиків є їхнє власне бачення та ставлення до власної творчості. Контроль тільки розгублює вразливих співробітників.

Розвиток разом із групою. Творчі підлеглі зазвичай не перебувають на одному рівні кваліфікації, адже вони дуже швидко переростають можливості, які може їм запропонувати компанія, прогресують і готові йти далі, щоб розширювати свої знання та навички. Якщо ви хочете, щоб управління командою було не лише ефективним, а й довготривалим, розвивайтеся разом із нею, щоб не відставати.

Правильний розподіл ролей у команді. Зазвичай, творчі люди не люблять підпорядковуватися. Й особливо слухати поради тих, з ким не спілкуються. Щоб керувати командою креативщиків, потрібно надати їм інструктора тієї ж спеціальності, але вищого рівня. Таким чином, управління роботою команди здійснюється за схемою, наприклад: «CEO — арт-директор».

Шукайте індивідуальний підхід. Скільки творчих особистостей працює в компанії, стільки й підходів має бути. Не існує одного набору правил, застосуваних до управління та контролю всієї команди. У кожного спеціаліста повинен бути свій унікальний підхід.

Створення особливих умов праці. Ефективне управління колективом, до складу якого входять співробітники з унікальними талантами, також є своєрідною «індульгенцією», тобто дозволом і винятками, що дозволяють розкрити геніальність кожного творця. Якщо співробітник не може придумати хорошу ідею через недостатній сон, йому слід дозволити прийти на роботу на годину пізніше або вдруге поспати півтори години протягом робочого дня в зоні відпочинку.

Творчі особистості залучені в найрізноманітніші сфери діяльності. Вони — творці всього найцікавішого, інноваційного, що стає трендом.

10 ГОЛОВНИХ ПРИНЦИПІВ СТВОРЕННЯ ТА УПРАВЛІННЯ ТВОРЧИМ КОЛЕКТИВОМ

Щоб забезпечити продуктивну роботу у творчому колективі і зробити так, щоб співробітники не мали бажання кидати все на середині проєкту, керівник повинен вивчити принципи управління колективом та заходи заохочення працівників із чутливим мисленням. Наприклад, якщо ви знаєте, що найкраще мотивує творчого співробітника, ви можете значно підвищити його самовпевненість і продуктивність. Найкращими мотиваторами для творчого колективу є наступні:

Не дивно, що на першому місці стоїть похвала, адже творчій особі так важливо почути позитивні відгуки про свою роботу.

Управління командою проекту — це складний баланс між забезпеченням контролю та наданням повної свободи. Для керівників це завдання важливо, і вони мають знайти оптимальний підхід до цього.

Десять реальних принципів допоможуть вам досягти успіху в управлінні творчим колективом:

Час для роздумів. Розуміння того, що творча праця суттєво відрізняється від фізичної, важливо для управління творчим колективом. Творити творчі ідеї неможливо за командою. Важливо надати співробітникам час для роздумів у спокійній атмосфері.

Виключення формальних обов’язків. Коли ваше завдання — керувати розвитком творчого колективу, не завантажуйте їх тривіальними завданнями. Забезпечити можливість працювати над творчими проєктами, які викликають їхні інтереси та потенціал.

Алгоритм дій. Впровадження стандартних схем дій важливе для організації та управління творчими групами. Поначалу співробітники можуть сприймати це неоднозначно, але із часом вони пристосовуються до режиму та вважатимуть його нормою.

Дисципліна. Незважаючи на творчість, важливо дотримуватися правил у роботі. Підтримка порядку в робочих процесах забезпечує ефективність роботи та якість.

Замовлення. Важливо встановити систему управління замовленнями, яка дозволить керувати роботою творчих особистостей. Від цього виграють всі сторони: менеджер отримує результат, співробітники можуть працювати над творчими завданнями.

Вибір стилів управління командою. Враховуйте, що творчим натурам необхідний відносно вільний режим роботи. Однак управління потрібне для забезпечення організованості та результативності.

Управління командою. Використання сучасних інструментів управління командою дозволить поєднати творчий потенціал кожного члена групи та досягнути колективного успіху.

Мотиваційна програма. Для творчих особистостей мотивація може бути пов’язана з похвалою та премією. Підтримка їхньої креативності та винагорода за нові ідеї підвищать продуктивність.

Правильний тайм-менеджмент. Для контролю над робочим часом використовуйте методи, які не обмежують творчість, а допомагають оцінити продуктивність.

Натхнення. Якщо потрібно, заохочуйте творчих співробітників додатковою мотивацією, наприклад, додатковим відпусткою за вчасне та якісне виконання завдань.

Управління творчою командою вимагає уваги до деталей, адаптації та розуміння особливостей кожного співробітника. Збалансований підхід до контролю та свободи допоможе досягнути успіху та високих результатів.

Проте на шляху до успішного управління творчими групами допускаються помилки.

Розглянемо три найпоширеніші помилки менеджерів, які працюють із креативними колективами:

Складна ієрархія. Важливо, щоб оцінка проекту проводилася не в межах самої команди, а від імені генерального менеджера. Лінійна структура керівництва є найбільш доцільним вибором для команди. Завдяки цьому уникнемо конфліктів і плутанини. Одна особа повинна відповідати за оцінку роботи всієї команди.

Занадто багато творчих особистостей. Велика кількість творчих осіб, що працюють в одному напрямку, може призвести до труднощів при взаємодії в проекті. Деякі конфлікти можуть виникнути через невизначеність ролей та завдань.

Відсутність конкретних критеріїв оцінки. Команда повинна чітко розуміти, який конкретно має бути результат роботи. Недоліки та вимоги до виробу повинні бути зрозуміло визначені. Це допомагає покращити якість та продуктивність роботи.

Найважливіше, що якщо творчі співробітники відчувають зацікавленість та емоційний комфорт у вашій компанії, вони не будуть шукати інші місця для праці. Головне — постійно заохочувати, підтримувати та, за необхідності, контролювати та коригувати.

Якщо сподобалися поради, підписуйся на Особистий щоденник креативника, щоб отримувати більше корисної інформації для креативних команд світу диджиталу. 

2438