Наука- це вона:перші жінки в ІТ, про яких ви не чули

Джерело: bit.ua

У сфері ІТ більшість працівників — це чоловіки, тому жінки почуваються у меншості. Дійсно, існує стереотип, що технології — не для жінок. Але якщо заглибитись в історію, можна дізнатись, що перша програма була написана якраз жінкою. Хоч чоловіки все ще домінують по релевантності IT спеціалістів, з кожним роком зростає кількість жінок, які попри усі стереотипи успішно впровадили в життя інноваційні технології, роблячи внесок в науку, та завдяки яким ми маємо ту реальність та права рівні для кожного.

Програмістка №1

Ада Лавлейс. Джерело: itprofession.ucoz.net 

Ада Лавлейс — жінка-математик, родом із Лондону, що вважається першою програмісткою в історії. Ада мала за друга математика Чарльза Беббіджа та цікавилась його винаходом — першою обчислювальною машиною з програмним управлінням.

У 1842 році Беббідж попросив Аду перекласти англійською книгу інженера Луїджі Манабреа, який описав його винахід італійською. По суті це був конспект лекції, яку Чарльз прочитав в університеті Турина.

Окрім перекладу, Ада дописала свої коментарі, серед яких було три алгоритми, які й вважаються першими програмами для ЕОМ:

  • Програма рішення системи з двох лінійних алгебраїчних рівнянь з двома невідомими. Ввела поняття комірки для значення змінної;
  • Обчислення значень тригонометричної функції. В описі алгоритму вперше в історії використала обчислювальний цикл;
  • Обчислення чисел Бернуллі, в якій показана реалізація рекурентних обчислень.

Тож, перша програма була створена за сто років до того, як спеціалісти змогли її реалізувати. Також на честь програмістки назвали мову програмування, а 10 грудня, в день її народження, відзначається День програміста.

*Ada — це універсальна мова програмування високого рівня. ЇЇ структура дуже схожа на Паскаль, але потребує більш суворого стилю програмування. Ada була розроблена у 1983 році з ініціативи Міноборони США для застосування у системах реального часу. Використовується для розробки ПЗ військових об’єктів та великих складних проєктів, які потребують підвищеної безпеки та надійності.

Технологія, що взята за основу Wi-Fi

Геді Ламар. Джерело: dyvys.info

Геді Ламар була дуже різносторонньою та талановитою людиною, яка поєднувала в собі акторські здібності та займалась винахідництвом. Після початку Другої світової війни, Геді вирішила використати математичні знання для допомоги своїй державі.

Створивши дует з композитором та піаністом Джорджем Антейлом, пара хотіла створити радіокеровану торпеду, яка періодично змінюватиме частоту передачі. Так радіосигнал неможливо буде заглушити чи перехопити.

В 1942 році Геді та Джордж розробили принцип для секретного зв'язку, передавши розробку американському уряду. Влада тримала патент цілих 50 років, але потім вирішила розсекретити його, внаслідок чого технологію використали для створення Wi-Fi та Bluetooth.

Зі слів австрійської акторки Аніти Цієр, народилась у родині банкіра з єврейської сім'ї зі Львова, а мати дівчини була піаністкою, родом з Будапешта. 

“Баг” та перший компілятор від комп'ютерниці

Ґрейс Гоппер. Джерело: Вікіпедія 

Ґрейс Гоппер — амеріканський вчений, яка працювала в галузі комп’ютерних наук та контрадмірал військово-морських сил США. На початку Другої світової війни, Ґрейс вирішила змінити своє життя, залишивши світ навчання та викладання в університеті, і згодом приєдналася до ВМС.

Ґрейс стала однією з перших програмістів обчислювальної машини Mark I. Mark I - перший американський програмований комп’ютер, у робочий процес якого не потрібне було втручання людини. Його у 1941 році разом з IBM створив математик Говард Ейкен. В основі ідеї стали напрацювання того самого Чарльза Беббіджа.

Дівчина створила програми автоматичної обробки таблиць даних, а також розробила мову програмування COBOL. В наші дні COBOL й досі використовується в економічній галузі та допомагає в розв’язанні бізнес-задач. Ця мова програмування дозволяє створювати масштабні проєкти, що складаються з мільйонів рядків коду ядра.

Альянс, що був створений програмісткою, розробив перший у світі компілятор. Раніше ним не користувалися, бо ніхто не вірив у те, що комп’ютер може щось більше, ніж арифметичні обчислення.

Усім нами відоме поняття “баг”, також існує тільки завдяки Ґрейс. Це слово виникло, коли обчислювальна машина працювала некоректно, але потім Ґрейс помітила, що в контакти реле потрапив метелик (bug). Його дістали та прикріпили до звіту про помилки. Результат: слово bug стало загальновживаним.

Жінки в ІТ сьогодні

Внесок в ІТ, які роблять жінки не закінчиться ніколи, а лави спеціалісток будуть поповнюватись. Дійсно, в наші дні у сфері STEM все ще більше чоловіків спеціалістів, проста кількість жінок в ІТ постійно зростає. Спираючись на дослідження GlobalLogic, частка жінок в українській техносфері за 9 років збільшилася в 3 рази.

  • У 2012 році в цій сфері жінок було 7%;
  • У 2021 році вже понад 22%.

Вони засновують успішні компанії, обіймають посади СЕО та VP і керують регіональними філіалами відомих компаній. Список успішних жінок у сфері ІТ від Forbes постійно поповнюється та оновлюється.

Проте жінки все ще продовжують стикаються із ситуаціями, коли їх сприймають менш серйозно або через призму стереотипів. «Чоловікам легше даються точні науки, а жінкам — гуманітарні, а в ІТ вони йдуть, бо це тренд сучасності». Проте, якщо вдуматись, то: “Наука — це вона”. А історії жінок, які досягли успіху — яскраве тому підтвердження.

  • До речі, «Наука – це вона» - це освітній проєкт STEM is FEM за підтримки міжнародних організацій ООН Жінки в Україні та Дитячого фонду ООН в Україні (ЮНІСЕФ). Проєкт створив комюніті жінок, які розповідають про здобутки українок.

Багато компаній працюють над тим, щоб створювати більш комфортні умови для жінок в ІТ, все одно відчувається, що рівноваги в цьому питанні поки немає. Хоч ми можемо зробити висновок, що гендер не впливає на таланти в ІТ-індустрії. Адже найкращі результати демонструють не словом, а ділом.

Окрім успіхів, які досягаються, важливо також думати про майбутнє, тому інвестиції можуть стати гарною альтернативою виходу на пенсію. Фінансово грамотна людина із суттєво більшою ймовірністю буде заможна й успішна, а достаток країни в цілому починається з успіху кожного конкретного її громадянина та громадянки.

Дізнаючись про нові технології, розширюючи свої знання та заглиблюючись в індустрію цифрових активів, жінки опановують й нові професії. Криптовалюти та біткоїн, мають привабливість особливо для тих хто працює в ІТ та із фінансами.

Однак у сфері технологій стає все більше жінок, які опановують нові професії: інвесторів, трейдерів, аналітиків, розробників, журналістів і навіть керівників компаній. Проте на початку того, щоб отримати роботу в цій індустрії, необхідні відповідні знання та навички. 

Спільними зусиллями до розвитку ІТ галузі в Україні

Міністерство освіти та науки України наразі має бачення розвитку галузі інформаційних дівчатехнологій. Було прийнято концепцію розвитку STEM освіти, адже це базис для подальшого поширення участі молодих спеціалісток в ІТ. МОН робить все необхідне, щоб забезпечити українок необхідною базою знань, створюючи необхідні умови, щоб ті, хто буде приходити у сферу ІТ, були кваліфіковані. Завдяки інноваціям в освітніх структурах все більше в закладах освіти відкриваються STEM-лабораторії та гуртки з робототехніки. Ми бачимо, що й дівчат цікавлять такі теми й вони полюбляють технологічні речі.

Ціль концепції: Зламати гендерні стереотипи й у сфері ІКТ. Саме току у НУШ є концепція формування усвідомлення професій, і фактично поділ на чоловічі та жіночі професії має бути знівельований.

Національна платформа Дія. Цифрова освіта зібрала понад 50 освітніх серіалів із залученням спікерів та спікерок різних категорій (співаків, зірок, підприємців та ін..). Вони у простому форматі доносять інформацію про різні категорії, що допомагає з легкістю навчатися та розвиватись у потрібному напрямку.

Освітні матеріали мають великий вектор професій та розширює знання також у цифровій та криптограмотності, зокрема можуть стати корисні такі тести та курси:

  • “ Цифрограм”- національний текст із цифрової грамотності, який допоможе оптимізувати пошуки роботи та підсилить ваше резюме, підвищуючи шанси на працевлаштування.
  • "Криптограмотність та блокчейн" - проєкт від WhiteBIT та Мінцифри, завдяки якому можна розширити свої знання та можливості у сфері криптовалют та блокчейну, що також може допомогти у пошуці роботи.

Завершальні думки

Не є секретом, що жінки, які змінили ІТ-індустрію, кидали виклик домінуванню чоловіків у сфері STEM того часу. Все для того, щоб жінки, які цікавляться технологіями зараз могли реалізовувати свій потенціал і не стикатися з упередженим ставленням.

Сьогодні, компанії та освітні структури багатьох країн працюють над створенням більш комфортних умов для жінок у галузі ІТ, рівновага ще не досягнута. Проте важливо зауважити, що гендер не впливає на таланти в індустрії інформаційних технологій. Маючи мотивацію всередині, крок за кроком ви зможете досягти всього, чого ви прагнете.

1
1707
Спільнота
Відеотека
Про нас