Не бійтеся помилятися: чому розвиток неможливий без факапів

Соцмережі наповнені історіями легкого та швидкого успіху, які мають надихати й мотивувати. Але ми все більше переконуємося, що вони нічому не вчать: ця ілюзія часто призводить до розчарування, коли очікування стикаються з реаліями. Історії успіху мають на меті викликати емоції, але зазвичай вони не пропонують конкретних рекомендацій та інструментів для досягнення цілей.

Що вчить насправді – це неідеальний, але реальний досвід розбудови бізнесу, що показує цілісну картину без прикрас. Шлях підприємництва тернистий: плани руйнуються, ідеї не спрацьовують, а рішення доводиться приймати в умовах невизначеності. Не дивно, що багато фаундерів припускаються помилок – це природна частина процесу зростання. Як інвестор, я хочу поділитися власним досвідом і розповісти, як невдачі можна трансформувати в корисний досвід, інновацій і переоцінку стратегії.

Помилки, що змусили мене подивитися на інвестування по-іншому

Я займаюся інвестуванням більше 5 років і мені не соромно зізнатися, що протягом моєї кар’єри далеко не всі мої портфельні проєкти були успішними — особливо на початку шляху як інвестора. Наприклад, це у 2020 році наш фонд Adventures Lab проінвестував $300 000 в астрологічний портал Astromix під час seed-раунду, але стартап не виправдав очікувань і був виключений з портфеля. На той час ніша астрології здавалась перспективною, але ми не врахували, що команда може не впоратися із взятими зобов’язаннями.

Як виявилося, делегування відповідальності на команду й кофаундера не призвело до успіху бізнесу. Після цього я зрозумів, що неможливо просто найняти працівника, який створить бізнес. Мотивація лідера, спільні цінності, готовність брати відповідальність за проєкт — усе це захищає від збитків.

На початку кар’єри я болісно сприймав факапи — для мене це були провали, що не давали рухатися далі. Зараз я ставлюся до помилок спокійніше, адже вони дозволяють побачити слабкі місця та вдосконалити бізнес-процеси.

Чому страх помилок обмежує?

Одразу окреслю свою думку: помилятися — абсолютно нормально, адже ідеальних людей не існує. Більшість наших помилок не такі страшні, як ми собі уявляємо. Замість того, щоб переживати через свої недоліки, варто сприймати їх як шанс стати кращими. Головне — не боятися визнавати факапи та робити висновки з них, і найгірше, що може статися — це замовчувати проблему. Рано чи пізно ваші колеги про неї дізнаються, тому конструктивніше визнати свою помилку та звернутися за допомогою, аніж намагатися її приховати.

Ви можете мати високі стандарти й водночас давати собі право на помилку, адже постійний страх помилитися, перевірки і відкладання справ забирають багато часу та енергії. Тоді у вас виникає нездоровий перфекціонізм — постійний самоконтроль, труднощі з делегуванням і прокрастинація. Він негативно впливає на психічне здоров’я, спричиняє вигорання та знижує продуктивність.

Прагнення до досконалості є природним, проте постійно бути успішним неможливо. Тому помилки — це не ознака невдачі, а скоріше можливість для розвитку. Для підприємців факапи – це взагалі частина навчання, адже будь-який бізнесмен йде на певний ризик у запуску проєкту. Замість того, щоб переживати через свої недоліки, я раджу сприймати їх як шанс стати кращими.

Чому важливо підтримувати відкритість щодо помилок у команді?

Якщо вам складно відрефлексувати помилку наодинці, звертайтеся до своїх колег за допомогою й порадою. Тому для підприємців і керівників я раджу створювати культуру, де команда не боїться помилятися, й завдяки цьому ви отримаєте велику кількість плюсів:

  • Чесність від колег. Атмосфера, де помилки сприймаються як невід’ємна частина робочого процесу, стимулює відкриту комунікацію та сприяє швидкому вирішенню проблем. У такому середовищі співробітники почуваються впевненіше, відкрито висловлюють думку та визнають помилки.
  • Розвиток культури навчання. Співробітники, що готові визнавати свої прогалини в знаннях або скіллах, швидше вчаться новому. Якщо ви керівник, створіть умови для розвитку ваших колег — наприклад, організуйте навчання в департаменті або компанії. Зокрема, в CLUST є опція зовнішнього навчання для співробітників і внутрішнього промоушену на інші посади.
  • Комфортна комунікація. Покарання за помилки не сприяє підвищенню задоволеності співробітників та зміцненню командного духу. Протилежний підхід демонструє інші результати — в таких умовах зростають довіра та ефективність співпраці.
  • Зменшення кількості помилок. Як не дивно, лояльніше ставлення до працівників пов’язане зі зниженням випадків факапів. Стрес, зумовлений страхом помилитися, знижує концентрацію та уважність. Якщо тіммейти не хвилюються про потенційне покарання, вони краще зосереджуються на самому робочому процесі.

Однак лояльність до помилок не дорівнює вседозволеності. Навпаки: важливо не ігнорувати помилки, а пропрацьовувати кожен факап і враховувати його у змінах до менеджерських практик, цілей і стратегії.

Як правильно аналізувати невдачі?

На мій погляд, головне — розглядати помилки як уроки, а не як безцінний досвід. Ставтеся до своїх факапів критично — особливо, якщо втрати через них виявилися значними. Тому вчиться аналізувати й рефлексувати причини своїх помилок:

  • Надавати фідбек одразу й не замочувати проблеми. Коли щось пішло не так, краще відразу розповісти про це, адже спроба приховати проблему може призвести до ускладнення ситуації. Не сумнівайтеся: відверта розмова з керівником або колегою допоможе знайти найкращий вихід із ситуації.
  • Визначити помилки і вибачитись. Визнання власної помилки — важливий етап у її виправленні. Не соромтесь вибачатись: це не зменшує вашої професійної компетентності, а демонструє зрілість та готовність до самовдосконалення.
  • Бути гнучкими і виправляти помилки. Важливо не просто визнати її, а й зробити висновки та вжити заходів для її усунення. Припустимо, ви забули запросити на нараду одного з ключових учасників — у цьому випадку застосуйте заходи для інформування партнера про прийняті рішення та отримання зворотного зв’язку.

Однак факапи бувають різними за масштабністю та серйозністю проблеми, а також вашою зоною відповідальності. Як підприємець та інвестор, я усвідомив три найважливіші інструменти для виправлення помилок:

  • Внутрішній перегляд проєктів. Він дозволяє виявляти не тільки найефективніші підходи, але й віднайти слабкі місця. Найголовніше — така практика допомагає оцінити, наскільки результати проєкту відповідають поставленим цілям, і попередити негативні наслідки.
  • План «Б». Планування — це добре, але гнучкість — ще краще. Наявність резервного плану — це як парашут для бізнесу: він може врятувати вас у разі, якщо все піде не за сценарієм. Несподівані витрати, зміни на ринку, або просто вичерпання ресурсів — все це може стати причиною для перегляду ваших стратегій. Тому раджу оцінювати ситуацію з різних боків і не вдаватися в суцільний оптимізм або песимізм.
  • Обмін досвідом з іншими підприємцями. Не бійтеся звертатися по допомогу до тих, хто вже стикався зі схожими помилками або має кращу компетенцію. Часто саме менторство допомагає підприємцям швидше розвиватися та масштабуватися, адже завдяки менторам ви набуваєте новим навичкам.

Якісний аналіз має практичну цінність, тому після рефлексії ви маєте перейти до конкретних дій.

Як перетворити невдачі у нові можливості та цілі: особистий досвід

Оцінюючи свою минулу невдачу, замислитесь — як перетворити помилку на джерело для зростання? На власному досвіді я зміг відрефлексувати минулі провали й перетворити їх на новий проєкт — венчур-білдер CLUST. Хоча в Adventures Lab ми працювали з форматом запуску стартапів шляхом найму кофаундера, ми зрозуміли, що можливостей фонду недостатньо – потрібно створити окрему компанію під ці задачі. Також я визначив важливі фактори для вибору проєктів з потенціалом:

  • Спеціалізація в конкретних нішах і ринках. Ми постійно аналізуємо цікаві ніші та актуальні тренди, допомагаємо компаніям масштабуватися — наприклад, ми займалися розширенням бренду Lamel на азійський ринок. Однак ми розуміємо свої обмеження — не йдемо в непрофільні ніші й зосереджуємося там, де маємо експертність.
  • Вибір кофаундерів. Ми ніколи не стартуємо проєкт, якщо за ним не стоїть сильний лідер. У CLUST підприємцям допомагають з ідеями, навіть якщо вони не є їхньою доменною експертизою. Тому у фаундерах для мене важлива адаптивність до нових умов і здатність зануритися в проєкт з головою.
  • Критерії для вибору стартапів. Ми маємо розуміти ринку й можемо запропонувати зі свого боку вміння працювати з трафіком і наявність продакшену. Крутий антидот від помилок — вміння визнавати, що не з усіма проєктами ми можемо заметчитись. Навіть якщо ми бачимо перспективи в ідеї та команді, але їхній стартап вимагає складні механізми в юридичній легалізації, ми відмовляємося від співпраці.

У підсумку я хочу наголосити: відсутність помилок дорівнює відсутності зростання. З іншого боку, здорове ставлення до невдач і конкретні дії до їх виправлення допомагатимуть вашому бізнесу зростати й залишатися конкурентоспроможним. Для тих, кому ще складно рефлексувати факапи, я раджу зосереджуватися на процесі роботи, а не результаті. Ви не можете повернути час назад, але здатні врахувати вже отриманий досвід у поточній роботі й вкластися в розвиток своїх сильних сторін.

1
751
Події
Спільнота
Відеотека
Про нас