Огляд Pleex. Соціальна мережа, яка не прагне сподобатись всім

📥 Завантажити статтю

Ви теж помітили, що останнім часом наше перебування в інтернеті стало дещо іншим? В Instagram люди публікують здебільшого лише своє успішне життя, через що в інших погіршується самооцінка. У соціальній мережі X, яка раніше називалась Твіттером, можна помітити багато українофобних дописів, порнографію та токсичну поведінку української спільноти. А у Facebook щодня з’являється безліч дописів, де просять привітати з днем народження згенерованих штучним інтелектом людей.

Існує така теорія, що зараз інтернет здебільшого наповнений ботами та згенерованим контентом. Ці боти створені для маніпулювання алгоритмами та підвищення результатів пошуку, щоб впливати на настрої суспільства. Її назвали теорією мертвого інтернету.

Ми й самі це могли помітити на прикладі російських ботів, які дуже активно просувають свою пропаганду задля розпалення конфліктів всередині нашої країни та закордоном, щоб призупинити допомогу Україні. Або один з нещодавніх прикладів, як на українські телеграм-канали напали російські крипто-спам боти, через що деяким діячам довелось повністю вимкнути у себе коментарі.

І через все це, ти починаєш все більше вірити в теорію мертвого інтернету і вже не знаєш чому вірити. Однак, ти все одно сидиш в соціальних мережах та споживаєш все, що трапляється тобі в алгоритмічній стрічці, не усвідомлюючи навіть те, що ти зараз бачиш на своєму екрані.

Виходячи з цих проблем, в Україні з’явилась нова платформа, котра намагається їх вирішити. Це місце, де українці могли б збиратись у просторах та розвивати власні спільноти без інфлюенсерів, ботів та алгоритмів. І в цій статті мова піде про нову українську соціальну мережу під назвою Pleex, яка намагається створити щось нове.

Що таке Pleex?

Pleex — нова соціальна мережа, що побудована на розвитку спільнот, а не окремих інфлюенсерів.  Це має бути місце, де люди б називали речі своїми іменами та не підпорядковувались цензурі світових корпорацій. Тут немає алгоритмів, які забирають вашу увагу та час. Тут немає ботів, оскільки всі користувачі це підтверджені персони.

Посадкова сторінка 

Перше враження від будь-якого інтернет-сервісу відбувається на моменті ознайомлення з посадковою сторінкою. І мушу визнати, що з цим у платформи немає жодних проблем. Посадкова сторінка зроблена просто неймовірно: дуже гарні зображення, добре підібрані кольори, приємний шрифт. На посадковій сторінці написано про саму платформу та їх філософію.

Авторизація на платформі

Коли ми ознайомились з платформою і вона нам сподобалась, ми захочемо туди зареєструватись. І ось, коли ми переходимо на сторінку реєстрації, ми можемо помітити дуже нетипову кнопку для вебсайтів, а саме «Вхід через Дію».

І згоден, це може викликати дуже багато запитань, тому спеціально для цієї статті я покликав CEO платформи — Єгора Комарова, який відповідатиме на питання, які виникатимуть під час знайомства з платформою. Тож почуймо його відповідь про авторизацію через Дію і чи були якісь інші методи реєстрації на платформі.

Звісно, ми розглядали інші методи авторизації, серед яких були відомі закордонні рішення та розробка власного механізму верифікації. Проте жодне з них не могло забезпечити той рівень довіри та безпеки, який пропонує Дія.Підпис. Крім того, використання національного продукту підтримує ідею локальної автентичності, яка є важливою частиною нашої місії.

Авторизація через Дія.Підпис дозволяє повністю впевнитись, що на платформу реєструється реальна людина, а не якийсь черговий бот, котрий безвідповідально буде публікувати різні фейки й треш-контент.

Авторизація через Дія.Підпис гарантує високий рівень безпеки та відповідальності. Коли користувач знає, що його дії асоціюються з його реальною особистістю, це стимулює більш відповідальне ставлення до контенту та взаємодії в спільнотах. Таким чином, плексується культура поваги та взаєморозуміння.

Тому, як на мене, такий тип авторизації є хорошою ідеєю, хоча багато хто це може не схвалити й це їх вибір.

Робочий стіл

І після авторизації ми потрапляємо до… робочого столу? Це, мабуть, одна з найдивніших сторінок на платформі для мене.

На сторінці з самого верху ми бачимо блок з привітанням, де нам пишуть який сьогодні день, а правіше відображається локальна дата та час. Нижче відображається дуже широке поле пошуку і коли ми щось туди пишемо, ніякі пропозиції не з’являються і не зрозуміло, що ми там будемо шукати, особливо коли ми щойно зареєструвались. А нижче розташовані два ярлики: простори та чатбот. 

Люди звикли, що після реєстрації в соціальній мережі, вони потрапляють до стрічки та починають дивитись, який тут є контент взагалі. У Pleex весь контент теж зосереджений на дописах з різних просторів. Можливо, робочий стіл виглядав би добре, якби на платформі було багато різних можливостей, але в поточній ітерації я не дуже розумію для чого він потрібен. Як на мене, чатбота можна додати до інтерфейсу стрічки з різних просторів як це зроблено, до прикладу, у Твіттері.

Але все ж, запитаймо в Єгора чому вони вирішили додати робочий стіл до своєї платформи.

Робочий стіл використовуємо, тому що плануємо багато різних сервісів робити. Щоб було зручно працювати в одній екосистемі через робочий стіл.

Стрічка

Тож перейдімо до основного розділу всієї платформи на цей час — простори. По суті, це звичайна стрічка з контентом від різних тематичних сторінок. З самого початку нас зустрічає стрічка з обраними нами просторами, однак, ми можемо перемкнутись до стрічки зі всіма публікаціями та популярними за останній тиждень.

Сам інтерфейс просторів складається з трьох колонок. Зліва знаходиться навігація по різних стрічках, власні та збережені дописи та простори, на які ви підписались. По центру — безпосередньо сама стрічка з дописами. А з права знаходяться дописи, що набирають популярності, або які активно обговорюють.

Загалом, інтерфейс стрічок з просторами мені сподобався. Все виглядає досить приємно та мінімалістично.

Однак, один пункт тут можна все ж покращити. Мова йде про стрічку популярних дописів. Коли ти гортаєш її, то не розумієш за який часовий проміжок ті дописи популярні. І якби додати в назву цієї стрічки «Популярне за тиждень», все б стало на свої місця. А ще краще, якби була можливість фільтрувати часовий проміжок популярних дописів: за день, тиждень, місяць, три місяці, пів року, рік.

Окрім цього, ви можете перемкнути стиль відображення стрічки, натиснувши на досить дивну іконку для цього на верхній панелі, що радше нагадує кнопку перемішування пісень у плейлисті. Особливо важко це зрозуміти через те, що при наведенні на кнопку, не з’являється підпис за що вона відповідає. Мені здається, що краще було б додати якийсь перемикач, щоб це було очевиднішим.

Вигляд такої стрічки мені не дуже подобається, оскільки очі просто губляться серед такої великої кількості контенту, а зрозуміти хронологію стає майже неможливо.

Дописи

Вся стрічка у нас складається з дописів, тож огляньмо їх детальніше.

Сторінка допису складається вже з двох колонок, що виглядає трохи дивно.

По центру у нас розташований допис, який складається з:

  • Назви простору
  • Заголовку допису
  • Автор публікації, її дата та категорія
  • Медіа, якщо присутнє. Тут можуть бути фото, відео та посилання на відео з YouTube
  • Текст допису
  • Детальний опис про автора публікації
  • Можливість прокоментувати, додати в збережене, подарувати валюту автору за допис та поставити свій рейтинг
  • Хто переглядає допис прямо зараз та загальна кількість переглядів
  • Окреме поле, де можна залишити свій коментар

Ну а по правій стороні можна побачити компактну картку автора допису — його репутацію, кількість публікацій, невелика цитата та рік реєстрації на платформі. А трохи нижче є пропозиція завантажити застосунок, але про це згодом. 


Рейтинг

Як ви могли помітити, класичних лайків тут немає, замість цього ви можете поставити як позитивну, так і негативну репутацію. Грубо кажучи, це як лайки та дизлайки на YouTube, однак краще їх порівняти з репутацією, яка є на Reddit, оскільки принцип роботи там такий самий.

Коментарі

Функціонал коментарів не підкачав. Один коментар може містити 3000 символів, чого більше ніж достатньо, щоб висловити свою думку до певного допису, а також можна прикріпити одне зображення.

На коментарі також можна відповідати й функціонал тут такий самий. Однак, мені незрозуміло чому відповіді на коментарі сортуються від новіших до старіших, а не навпаки. Коли ми починаємо читати дискусію, нам потрібно спочатку дійти до самого низу, а потім підійматись до гори й це дуже нелогічно, особливо на фоні інших соціальних мереж, до яких всі звикли. Найкращим рішенням, на мою думку, було б додавання перемикачів сортування хронології відповідей, щоб новим користувачам було б легше орієнтуватись в послідовності дискусії, а я їх активним користувачам швидко бачити нові відповіді. 

Сторінка простору

Надзвичайно важливою сторінкою на платформі є, звісно, сторінка простору, оскільки за філософією Pleex, ми повинні розвивати та популяризувати саме їх, а не власні профілі.

Сторінка простору складається з трьох колонок:

  • Навігація між різними стрічками, власними та збереженими публікаціями й іншими просторами, за якими ми слідкуємо. Тобто, це та ж колонка, що і була в стрічці.
  • Основна колонка з контентом. Тут можна помітити блок з інформацією про простір: його назву, кількість читачів, короткий опис та кнопку підписки на цей простір. Нижче є фільтри дописів, їх можна відфільтрувати за популярними дописами, знову ж, незрозуміло за який період, або за новими, які будуть відображатись у хронологічному порядку. Правіше можна помітити ще одну кнопку, в якій ми можемо відфільтрувати дописи за окремою категорією, щоб стрічка з простору була максимально релевантною для вас, до прикладу, ви хочете прочитати всі дописи, які пов’язані лише з технікою Apple, або ви хочете подивитись лише рецепти. Ну і далі вже ми будемо бачити самі дописи, які ми ретельно відфільтрували під себе.
  • А у третій колонці відображаються правила, щоб ви їх завжди пам’ятали та поважали спільноту у якій знаходитесь. Дуже корисна та інформативна колонка і добре, що не треба шукати правила десь глибоко на сайті.

Створення допису

І коли ми вже базово ознайомились з платформою, нам, можливо, теж захочеться щось опублікувати, тож подивімось на сторінку створення допису.

Сам інтерфейс зроблений досить приємно та продумано: зліва відображається попередній перегляд допису, а справа — редактор допису.

Зверху справа є кнопки закриття редактора і його згортання, що є дуже зручно.

Перед публікацією допису, обов’язково варто обрати простір та категорію з випадного списку. 

А нижче ми вже додаємо назву самого допису.

Після цього, ми можемо додати різні медіа файли — це можуть бути як і зображення, так і відео, їхня максимальна кількість сягає 12 штук, що вже більше, ніж в телеграмі. Дуже крутою дрібничкою є анімація додавання медіа перетягуванням — коли ти перетягуєш медіа у поле, зявляється кружечок, який слідує за твоїм курсором до тих пір, доки ти не відпустиш затиснуту кнопку миші.

Або замість власних медіа, ви можете просто прикріпити посилання одного відео з YouTube.

Далі йде поле, куди ми будемо писати текст допису. Кількість символів тут, по суті, нескінченна, тому вам точно ніхто не завадить у висловленні власної думки. Окрім цього, тут є AI помічник, і на цьому моменті ми зупинимось детальніше.

Я довго думав за що відповідає кнопка "UA". Коли я її натискав, то вона просто один в один переписувала мій текст без змін, однак я вирішив вставити туди текст англійською і знову ж натиснути цю кнопку. І вгадайте що? Правильно, текст переклався. Ця кнопка відповідає за переклад тексту, який взятий з іноземних джерел, однак названа ця функція дуже нелогічно. Чому не підписати її просто «Перекласти», я не сильно розумію, особливо коли там достатньо місця для цього. І хочеться зазначити, що перекладає він справді добре, тож ця функція дійсно дуже корисна. А якщо ми зайдемо до мобільної версії, то цієї кнопки не буде з незрозумілих причин.

Наступна кнопка, виходячи з назви, переписує ваш текст за допомогою штучного інтелекту, щоб ваш допис був грамотніше написаний. Це справді корисна функція, я сам часто таким користуюсь, особливо якщо не можу коректно сформувати свою думку. І тут одразу стає очевидно за що відповідає ця кнопка. 

І останній елемент, до якого в мене найбільше запитань та претензій це кнопка «Запитати». Чому? Давайте я вам поясню як вона працює. Ви вписуєте свій запит, або промпт прямо в поле опису допису, натискаєте цю «чарівну» кнопочку і штучний інтелект замість вас пише текст всього допису. Звучить чарівно, чи не так? Ні, не так, оскільки платформа позиціонує себе максимально людиноцентричною, де не має бути ботів та різного треш-контенту, навіть обов’язкову авторизацію через Дію зробили, щоб цього уникнути. Однак, ця функція повністю псує цю філософію, оскільки завдяки їй і будуть створюватись дописи, які пишуть різні боти, і не забуваймо, що штучний інтелект не ідеальний і він дуже часто помиляється і може давати хибну інформацію, та й взагалі, через це дописи будуть відчуватись не дуже людяними. 

Тому узагальнюючи це все, Pleex має круті функції штучного інтелекту, як ось вбудований перекладач, або інструмент, який допоможе гарніше оформити ваш текст, окрім кнопки «Запитати», яка повністю руйнує філософію платформи і яку було б добре прибрати.

Чатбот

Не відходячи далеко від теми штучного інтелекту, подивімося на чатбота, який є на платформі і якого ми вже бачили на досить порожньому робочому столі.

Сам інтерфейс дуже мінімалістичний, тут немає історії чатів, а на верхній панелі є лише одна кнопка, що відповідає за видалення поточного чату та його заміною на новий. Чатбот побудований на основі ChatGPT, тому відповіді мають бути такими ж, що і на офіційному сайті від OpenAI. 

А потім я задався досить логічним питанням — а навіщо нам користуватись чатботом у Pleex на основі ChatGPT, якщо ми можемо перейти на офіційний сайт і повною мірою використовувати всі його можливості. З цим питанням я і звернувся до Єгора — CEO платформи.

Це як навіщо в Instagram фільтри коли вони є у Photoshop. Це зроблено для доступності технологій для всіх. Не всі знають англійську мову та що таке ChatGPT. Також він дуже нестабільний та постійно глючить на офіційному сайті. Також, мабуть, будемо розвивати цю тему й щось цікавіше зробимо як що буде попит.

Однак, найбільшою проблемою є вихід з цієї сторінки, оскільки він максимально неочевидний. Тут немає ніяких стрілочок назад, або хрестика, щоб закрити його. Для закриття сторінки чатбота, потрібно натиснути на свій профіль у верхній панелі, а потім обрати робочий стіл. Погодьтесь, це не дуже зручно та очевидно.

Програма лояльності

Також на платформі є програма лояльності. Всі ваші дії на платформі так чи інакше монетизуються: ваші публікації, коментарі та звичайне щоденне відвідування платформи. Вас винагороджують внутрішньою валютою PLX, яку ви можете використовувати лише в межах платформи на просування власних дописів, або для переказу іншим користувачам. 

За філософією платформи, монетизація користувачів справедливіша за монетизацію платформи за рахунок користувачів. Такий підхід дає людям просуватись навіть якщо вони не мають грошей на це. Просто будь активним та отримуй за це нагороди.

У Pleex є окрема сторінка гаманця, де видно всі ваші останні транзакції, ваш рахунок та власне реферальне посилання і якщо хтось за ним зареєструєтеся, ви обидва отримаєте нагороду.

Трохи про мобільну версію

Враховуючи регулярні та часті відключення електроенергії, більшість людей буде користуватись саме мобільною версією, тож її теж варто трохи оглянути.

Очевидно, що тут не буде трьох колонок, оскільки вони сюди просто не влізуть, тож на мобільній версії видно головну центральну колонку, де відображається головний контент. 

Ліва колонка з різними стрічками та просторами захована під виїжджаючою панеллю, яка викликається натисканням бургер-меню, що розташована на верхній панелі біля логотипа Pleex.

Правої панелі зовсім немає, оскільки вона була додатковою.

Кнопки, що були на верхній панелі переїхали до нової нижньої. Тут розташована кнопка стрічки, пошуку, створення нового допису, сповіщення та збережені дописи.

Загалом, мобільною версією користуватись досить приємно і вона мені сподобалась. Під час відключень електроенергії, я доволі часто заходив у Pleex. 

Застосунок Pleex

Окрім цього, платформа має і власний застосунок, який доступний на Android, iOS, Windows, macOS та навіть Linux.

Однак про них я сильно багато не розповім, оскільки це по суті та ж сама вебверсія, яка нічим не відрізняється від того, якби ви відкрили Pleex у браузері. Єдине, що ви з цього отримаєте — це гарну іконку на робочий стіл.

На завершення

Pleex це дуже цікава українська платформа. Їхня філософія намагається боротись з проблемами сучасного інтернету та популярних соціальних мереж, які крадуть наш час. Тут немає ботів через обов'язкову реєстрацію через Дію. Тут ви розвиваєте не свій особистий бренд, а цілу спільноту, яка об’єднана однією темою та інтересам. А завдяки програмі лояльності, ви зможете просувати себе через те, що просто активні на платформі. Тому якщо ви вже втомились від сучасних соціальних мереж, купи ботів та токсичного контенту, можливо варто спробувати щось нове?

Якщо ви дочитали до цього моменту, значить ця стаття виявилась для вас цікавою. Тому, якщо ви хочете підтримати мій контент, аби я міг і далі писати для вас цікаві статті, можете підтримати мене закинувши на банку.

А ще підписуйтесь на мій телеграм-канал, щоб не пропустити різні новини пов’язані з моїми статтями та новинами зі світу технологій.

Також, не забувайте підтримувати нашу армію, адже лише вони можуть забезпечити краще майбутнє та мир у нашій країні.

Дякую усім за увагу❤️

702
Події
Спільнота
Відеотека
Про нас