🏠 Особливості архітектури під час війни. Досвід VILNA School у створенні соціально орієнтованих проєктів

В умовах повномасштабної війни архітектура стикається з новими завданнями та викликами. У цьому контексті увага архітекторів зосереджена на соціальних громадських проєктах, які спрямовані на відновлення пошкоджених або зруйнованих об'єктів інфраструктури. Особливе значення має відновлення навчальних закладів, адже саме там формується і виховується майбутнє покоління.

Сьогодні багато шкіл в Україні пошкоджено або зруйновано внаслідок ракетних атак ворога, що вимагає термінового та якісного підходу до відновлення. Тому необхідно розробляти комплексні та адаптивні рішення, які можна застосовувати не лише для окремих проєктів, але й для відбудови громадських обʼєктів інфраструктури по всій Україні.

Саме цьому питанню була присвячена менторська сесія Катерини Ярової, засновниці та головної архітекторки IK-architects, членкині Національної спілки архітекторів України, для учасників проєкту European Design Upgrade 3.0. В межах цієї сесії Катерина поділилася власним досвідом та кейсами в рамках проєкту VILNA School щодо відновлення зруйнованих шкіл та створення адаптивних проєктів, які можна застосовувати для різних будівель соціального призначення.

Проєкт відбудови українських шкіл VILNA School

За даними МОН, внаслідок ворожих ударів в Україні зруйновано понад 200 шкіл, а 1600 — пошкоджено. Через це близько 900 тисячам дітей доводиться навчатися дистанційно.

Ця тривожна статистика наштовхнула команду IK-architects на ініціативу з відбудови навчальних закладів. Основна увага IK-architects, як харківської команди, зосередилась на відновленні навчальних закладів у Харківщині. Саме так утворився проєкт VILNA School з відбудови пошкоджених чи повністю зруйнованих навчальних закладів.

В межах ініціативи команда створює нові проєкти шкіл, перетворюючи традиційні повторювані та монотонні будівлі на сучасні та багатофункціональні простори, відповідно до новітніх стандартів і з урахуванням енергоефективності. Ключова мета – змінити уявлення про навчальні заклади та зробити їх символом переосмислення освітньої системи. VILNA School фокусується на створенні шкіл, які стають комфортними і безпечними просторами для учнів, де можна проводити концерти, спілкуватися з друзями за ланчем і насолоджуватися часом у дружній атмосфері.

Ми всі розуміємо, що діджиталізація та новітні технології формують і сучасні норми для проєктування, які ми маємо використовувати. Це допоможе не лише осучаснити будівлі, а й змінити суспільство. Найлегше розпочинати зміни саме в свідомості підростаючого покоління – дітей. А щоб це зробити, розпочати можна з покращення та осучаснення шкільного життя”, – розповідає Катерина Ярова.

Окремим напрямком роботи команди є розробка та проєктування рішень безпеки у навчальних закладах, включаючи будівництво бомбосховищ, що можуть вміщувати всіх учнів, викладачів та працівників. Команда також орієнтується на підвищення якості архітектури освітніх закладів, застосовуючи принципи сталого розвитку.

Наразі команда VILNA School також займається класифікацією пошкоджених шкіл України за станом руйнувань. Кожен об’єкт фіксують як повністю або частково зруйнований, і залежно від цього для школи розробляють концепт. Загалом у рамках проєкту, VILNA School здійснює відбудову повністю зруйнованих шкіл, об'єктів з часів СРСР, тих, що потребують реновації або перебудови, частково уражених будівель, а також шкіл, які потребують модернізації або енергоефективних рішень.

Досвід ІК-Architects в реалізації модульних рішень для громадських об’єктів

Першим проєктом в рамках VILNA School є відбудова харківської гімназії №47, яка була повністю зруйнована під час ракетного удару в липні 2022 року. Відновлення гімназії має ключове значення для міста, адже це може стати важливим стимулом для повернення багатьох сімей.

Командою ми сформували для себе такий тезис: один із ключових критеріїв повернення людей у міста – це можливість для навчання їхніх дітей. Це впливає на величезну кількість людей, які можуть працювати для відновлення економіки України. А для невеликих міст та селищ відновлення шкіл взагалі є надважливим, бо забезпечує чи не єдину можливість для здобуття освіти для дітей”, – ділиться Катерина Ярова.

Для проєкту нової школи, що матиме площу понад 8000 м², команда обрала модульне рішення. Модулі різного розміру можна з'єднувати один з одним, створюючи як більші блоки для навчальних, спортивних або рекреаційних призначень, так і менші блоки для їдалень, адміністративних приміщень або навчальних кабінетів. Це рішення забезпечує гнучкість: залежно від потреб школи або громади, можна легко додавати або видаляти блоки, щоб змінювати розмір і функціональність приміщень.

У проєктах VILNA School команда ставить комфорт дітей та викладачів на перший план. Для цього впроваджуються рішення, які роблять школу зручною і приємною для перебування. Зокрема, використовуються датчики CO2 для покращення якості повітря, альтернативні джерела енергії, багатофункціональне скло з вбудованими ролетами, а також смартосвітлення з LED-лампами, які регулюють температуру світла протягом дня. Також планується система збору вже використаної води для повторного застосування.

Детальніше про відбудову харківської гімназії №47 та проєкт VILNA School можна дізнатися на сайті IK-architects, а також в документальному фільмі “The Architects of Hope: The First Steps in Rebuilding Ukraine” від BBC.

Створення таких гнучких проєктів важливе для якісної та швидкої відбудови освітніх закладів по всій Україні, адже може не лише забезпечити навчальні місця для тисяч школярів, які втратили можливість здобувати якісну освіту через війну, але й допоможе підтримати економіку країни.

Такі проєкти надважливі для побудови фундаменту нової України. Взагалі, відбудова нашої країни – це створення нових цінностей у нашому житті, формування нового якісного простору для освіти, і створення того, що буде цінуватися з самого дитинства”, – зазначає Катерина Ярова.

European Design Upgrade 3.0 — міжнародний проєкт, спрямований на пошук та реалізацію ефективних рішень та технологій у розробці модульного житла для осіб, які втратили свої домівки. Ключова ідея EDU 3.0 — обʼєднати архітекторів, інженерів, дизайнерів та підприємців для створення ефективних рішень у будівництві модульних будинків.

1
649
Події
Спільнота
Відеотека
Про нас