PR для громадського сектору

На жаль, в Україні громадські організації рідко мають всіх гроші світу, щоб взяти й замовити повний комплект комунікацій. Від чогось постійно доводиться відмовлятись. То немає ресурсів на два сети досліджень ЦА, щоб виміряти імпакт (десь у куточку тихо плаче система комплексного оцінювання AMEC), то взагалі горду табличку "інформаційна кампанія" вішають на одну інстаграм карусельку, і очікують від неї глобальних змін.

Але є рішення! Партнерська співпраця, а не стосунки "клієнт / замовник". Коли ГО довіряє досвіду агенції, але не вимагає зробити все під ключ на вчора. Спільна робота = найкраща робота і результат.

З чого ж почати, якщо грошей немає взагалі? 

Створити хоча б базовий бренд вашої організації. А далі завести релевантні соціальні мережі. Не заводьте всі підряд. Це зайва робота, так ви, чи ваш СММник/ця швидко вигорить. 

Коли одразу завів сторінки у всіх соціальних мережах

Крок 1. Почніть з двох сторінок. Одна для вашої ЦА, одна для потенційних донорів.

Якщо ваша ЦА — молодь, можливо фейсбук — не найкращий ваш варіант. А от інстаграм і тікток — цілком. Хоча і тут є свої складнощі. Наприклад, якщо ви плануєте залучати американські гранти у майбутньому, то тікток — це велике NO NO. Тому добре подумайте, яка соцмережа вам зараз потрібна. Проведіть самостійне опитування друзів, як є частиною ЦА: спитайте "якою соцмережею ти користуєшся найбільше".

Донори зазвичай сидять у лінкедіні та фейсбуці. Але, звісно, бувають виключення. Я всім завжди раджу саме лінкедін.  Він вам стане в пригоді й надалі. А поки підпишіться на н'юзлетери фондів та міжнародних організацій. Там завжди багато цікавих можливостей. У linza agency теж такий є, заточений саме під потреби ГО.

Крок 2. Зробіть щось, що потім можна буде показати донорам, журналістам і всій країні.

Це буде перша ваша активність. Флешмоб, виставка, книга, соцролик, серія креативних вайбер-листівк. Що завгодно. Головне, щоб це було про вашу ЦА і для вашої ЦА. 

Ось приблизний порядок дій (який може змінюватись залежно від формату та інших особливостей): 

Придумали активність - анонсували її в соцмережах - запросили гостім - розіслали пресреліз у медіа (бажано не масовою розсилкою) - пофотографували (якщо є, що) - зробили звіт (з усіма публікаціями, дописами тощо). Це дуже спрощено, але тепер ви маєте свій перший кейс. 

Десь в процесі, щось, скоріш за все, піде не так. Кризовий менеджмент — це наш найкращий друг))

Крок 3. Знайдіть перше фінансування.

Коли вже є хоч якийсь досвід, можна починати шукати гранти та співпраці. Більшість поважних міжнародних організацій, які дають гроші, дають їх далеко не всім, бо є купа вимог (кількість років досвіду, попередніх грантів тощо) Тому починайте з малого. 

Крок 4. Є грант. Що робити? Куди бігти?

Можна робити все самостійно, або обрати класну агенцію і впроваджувати проєкт / ініціативу / кампанію разом. Другий варіант може допомогти уникнути ситуації, як на мемі вище. Додатковим плюсом буде те, що ви побачите, як відбуваються процеси, налагодите контакти з медіа тощо.

Крок 5. Тут починається найцікавіше.

Ви вже створили кілька класних проєктів. Про вас знає ЦА, про вас знають інші організації. Медіа починають кликати ваших представників як експертів у певній тематиці. Гранти отримувати вже не так страшно. У вас є пул дружніх агенцій, або інхауз команда. На цьому етапі саме час:

- розвивати особисті бренди членів команди (відправляти їх на інтерв'ю та конференції, вести експертні колонки);

- розвивати спільноту. Це ваші найбільші прихильники, волонтери, які допоможуть з проведенням ваших подій, або просто закинуть гривню на патреоні. Для цього є окремі спеціалісти — ком'юніті менеджери та класні сервіси, наприклад, Qela.

Також в цей момент варто задуматись про повноцінний ребрендинг. Щоб і брендбук був, і мерч, і взагалі. Тут знову не буде зайвою дружня агенція, з якою ви починали свій шлях. Їй же можна на постійній основі делегувати частину роботи, як от СММ. Часто можна домовитись про річну підписку.

Космічно крута команда з шостого кроку

Крок 6. Вище неба.

Тут можна і про вихід на закордон подумати, або про розширення сфер діяльності. Якщо ви дісталися цього рівня, то у вас космічно крута команда і попереду лише нові можливості.

Але повернімося до бази.

Ось вам добірка корисностей, а може ви це і так знали))

Де і як шукати журналістів?

На сайтах медіа. Але не пишіть всім підряд. Обирайте лише ті видання, яким потенційно буде цікава ваша тематика. В ідеалі знайдіть там конкретного журналіста/ку, який писав про вашу або дотичну тему раніше. Сформулюйте коротенький пітч, до якого прикріпите пресреліз. Так потроху можна нарощувати власну медіа базу.

З міжнародними все веселіше. Багато з них можна знайти у твітері та лінкедіні та написати особисто. Також є цілий сервіс Muck Rack, його безплатна версія дуууже обмежена, але все ж помічна. Плюс у них є власні безоплатні курси про роботу з медіа. Там можна знайти класні інсайти.

Де шукати гранти та можливості?

Громадський Простір, Гурт та сторінки донорів, наприклад, у фб та лінкедіні. Також є безліч ініціатив, які діляться цікавинками, проводять конференції. 

1106
Спільнота
Відеотека
Про нас