Робота з композицією в графічному дизайні

В матеріалах цього курсу ми послідовно розглядали ключові питання складових графічної композиції, аналізували її виразні засоби, закони, познайомились з принципами гештальту. Досить часто ці складові знань про композицію виокремлюють і розглядають частинами, адже так їх легше засвоїти.

В той самий час, у графічній композиції всі вони існують одночасно, а отже корисно спробувати збагнути, яким чином можна все описане в попередніх матеріалах поєднати в спільний процес.

Чотири послідовні кроки роботи з композицією такі:

Всі ці кроки вже мають бути вам знайомими, але ми ще раз розглянемо їх на прикладі. Вже в контексті послідовного процесу створення композиції. 

Крок 1. Формування ідеї

Перший крок — це формування ідеї.

Як правило, в графічній композиції вона може бути поділена на дві складові — раціональну та емоційну.

Раціональна складова — це вся та інформація, яку ми аналізуємо. Тексти, описи, дати, цифри, графіки тощо.

Емоційна складова — це те, які відчуття ми переживаємо, сприймаючи графічну композицію.

Скажімо, ми хочемо створити плакат для курсу «Графічний дизайн. Композиція», який розпочинається 20 квітня і проходитиме онлайн. Доступ до цього курсу можна отримувати завдяки разовому платежу або оформивши передплату. Він адресований молодим фахівцям, які ще погано орієнтуються в темі, але інформація на курсі є послідовною та зрозумілою навіть новачкам, а отже їм не треба боятись, що курс вийде надто складним. Завдання плакату — передати все це в одній графічній композиції.

У випадку графічної композиції, ідею можна представляти у вигляді такої таблиці:

Крок 2. Вибір композиційних принципів та засобів на основі вашої ідеї

Отже, в нашій композиції будуть написи, що характеризують курс на раціональному рівні, а також мультяшний персонаж, образи, пов’язані з композицією, і яскрава колірна палітра. Це складові графічної композиції.

Центральними елементами нашої композиції будуть, звісно, персонаж та назва курсу.

Тепер з’ясуємо, як ми обираємо тип композиції та яким чином взаємодіємо з виразними засобами.

Ще до того, як ми почнемо створювати композицію, доречним буде проаналізувати, як нам можуть стати в пригоді виразні засоби композиції.

Крок 3. Аналіз груп елементів у вашій композиції

Вміння групувати об’єкти вашої композиції в групи сприяє її спрощенню.

Тож давайте проаналізуємо нашу композицію з точки зору гештальт-законів групування, і спробуємо збагнути, які групи ми могли б тут утворити:

Крок 4. Перевірка вже готової композиції на відповідність законам композиції.

Ну а тепер, коли ми вже майже закінчили, доречно зробити просту перевірку — на дотримання законів композиції.

Чи візуальна ієрархія в цьому макеті дозволяє зрозуміти, що є головним, а що другорядним?

Так!

Завдяки відповідному підбору розмірів елементів ми показали, що персонаж та назва курсу є ключовими. А потім, за рахунок зменшення розмірів інших елементів та написів, передавали послідовно зниження ступеня їх важливості в композиції.

Чи ця композиція сприймається візуально цілісною?

Так!

Бо ми осмислено підібрали шрифти, і всі вони є візуально подібними. Так само ми зуміли дотриматись візуальної цілісності ілюстративних складових композиції.

А через геометричні фігури на тлі зуміли побудувати формальний місток від геометричності тексту до мультяшності персонажу.

Чи ця композиція є оптично збалансованою?

Так!

Адже ми з самого початку використали вісь симетрії як конструктивний принцип побудови композиції.

На завершення

Зробимо зізнання: описаний в матеріалі алгоритм не є канонічним та загально вживаним.

В більшості фахових дизайнерів з часом напрацьовується власний стиль та формат роботи. Багато хто в реальному житті не замислюється над тим, як створює композицію або як композиційні принципи призводять до того чи іншого ефекту.

Але коли ви лише починаєте опановувати процес створення композиції, дотримання цього алгоритму, чи бодай критичний аналіз кожної вашої роботи через цей алгоритм, допоможе вам ліпше зрозуміти та опанувати візуальні прийоми.

До того ж з часом, коли ви станете артдиректором чи головним дизайнером, вміння аналізу композиції на рівні її типів, законів, виразних засобів та гештальт-законів групування допоможуть вам ліпше аргументувати, що робить композицію більш чи менш вдалою.

·
16157
·
18
·
goodsuper 161
Головна