Що таке інтерфейс. Різновиди інтерфейсів

Слово «інтерфейс» прийшло до нас з англійської мови. Interface — це «точка (або місце), де зустрічаються і взаємодіють дві системи».

Оцими «системами» може бути що завгодно — будь-який набір елементів, які мають певні механізми і можливості та утворюють єдине ціле. Наприклад, людина — це система. У неї є очі, щоб бачити, вуха, щоб чути, руки, ноги — і все це працює разом. Машина — теж система. У неї є двигун, гальма, коробка передач і так далі.

Але як система 1 (людина) може взаємодіяти з системою 2 (машиною)? Щоб змусити машину поїхати, людина може штовхати її або спробувати крутити колеса руками. Але це важко і малоефективно. Тому придумали педалі, кермо та інші елементи управління машиною — і саме це і є інтерфейс.

Система 1 — Людина. Система 2 — Автівка. А між ними — інтерфейс

Так само дверна ручка — це інтерфейс управління замком.

Кнопки на панелі ліфту — інтерфейс управління ліфтом.

А екран банкомату — це інтерфейс управління банкоматом.

Які бувають інтерфейси

Як ми вже з'ясували, інтерфейси потрібні, щоб дві або більше систем могли взаємодіяти між собою. І з точки зору характеру співзалежних систем інтерфейси можна поділити на такі типи:

  • людиноорієнтовані,
  • машинні,
  • програмні.

Познайомимось з ними ближче!

Людиноорієнтовані інтерфейси

Людиноорієнтовані інтерфейси — це інтерфейси, призначені для взаємодії людини з якою-небудь іншою системою. До них відносяться всі ті інтерфейси, про які ми говорили вище: кермо і педалі в машині, дверна ручка, кнопки ліфта, екран банкомату.

Машинні інтерфейси

Машинні інтерфейси допомагають взаємодіяти між собою машинам і механізмам. Наприклад, велосипедний ланцюг — це інтерфейс взаємодії педалей і колеса.

Програмні інтерфейси

Бувають ще програмні інтерфейси. З їхньою допомогою програми взаємодіють між собою. Їх часто називають API — від англійського application programming interface (програмний інтерфейс застосунку). Наприклад, через API платформа Креативної Практики отримує дані від платіжної системи, коли ви оплачуєте курс.

Насправді, існує ще багато класифікацій інтерфейсів, але, говорячи про дизайн, під словом «інтерфейс» найчастіше розуміють графічні інтерфейси. І їх дійсно варто розглядати окремо.

Графічні інтерфейси

Ще якихось 30-40 років тому люди в основному мали справу з інтерфейсами, з якими потрібно взаємодіяти фізично: дверну ручку треба повертати рукою, кнопки натискати пальцями, педалі крутити ногами. Такі інтерфейси ще називають аналоговими.

А в перших комп’ютерах, щоб виконати на них обчислення, потрібно було ввести з клавіатури спеціальну команду. По суті — написати невелику програму. Для пересічної людини — нетривіальне завдання.

В сучасних гаджетах і електронних пристроях ми взаємодіємо як правило саме з графічними інтерфейсами. В них не потрібно писати команди та розумітись у тому, як влаштовано комп’ютер з середини. Ми сприймаємо програму як набір зрозумілих для нас елементів — полів вводу, кнопок, перемикачів, іконок тощо. Тобто графічний інтерфейс створює знайомий візуальний образ, і нам відразу стає зрозуміло, як керувати цією системою.

Приклади інтерфейсів: екран застосунку Spotify, платіжний екран PayPal, застосунок Notes

Зараз вони зустрічаються в банківських терміналах, касах самообслуговування, смартфонах, комп'ютерах. Всі ці системи самі собою досить складні, але графічний інтерфейс дозволяє нам управляти ними просто.

За цією простотою стоїть велика робота дизайнерів, які змогли створити такий інтерфейс. І ось про те, як влаштований процес створення інтерфейсів, ми поговоримо в наступній статті.

·
9759
·
18
·
goodsuper 154
Головна