Що ви втрачаєте, якщо не розумієте пошуковий намір вашої ЦА?

Коли інтернет-користувач робить пошуковий запит в Google, він ставить собі за мету знайти товар чи послугу, отримати корисну інформацію, почитати відгуки інших клієнтів тощо. Це так званий намір пошуку, який стоїть буквально за кожним запитом. І для сучасного бізнесу вкрай важливо чітко розуміти, які конкретно наміри переслідує його цільова аудиторія, використовуючи ту чи іншу пошукову фразу.

Сьогодні пропонуємо вам глибше зануритися у тему намірів пошуку, обговорити їхню важливість та способи визначити реальні пошукові наміри. Впевнені, інформація буде корисною для кожного, хто продає товари, надає послуги чи рекламує свій продукт в інтернеті.

Чотири типи намірів пошуку та їхні особливості

Існує чотири головні типи пошукових намірів, і кожен з них так чи інакше має ваша цільова аудиторія:

1. Інформаційний намір

Інформаційні наміри означають бажання просто знайти інформацію, а не купувати товар чи замовляти послугу. Менше з тим, саме такі наміри найчастіше переслідують інтернет-користувачі в пошукових системах. Наприклад:

  • що таке SEO-оптимізація;
  • як купити криптовалюту;
  • характеристики iPhone 15.

На цьому етапі користувачі перебувають на самому початку шляху до покупця та здебільшого ще не готові виконати цільову дію. Вони лише шукають інформацію, досліджують та вивчають питання.

2. Комерційний намір

Це намір, при якому користувач вже досить активно обмірковує покупку, але ще не зробив остаточний вибір. У пошукових запитах він використовує слова «ціна», «порівняння», «відгуки» тощо. Наприклад:

  • порівняння iPhone 15 та iPhone 15 Pro;
  • найкращі 4К монітори 2024 року;
  • Galaxy Buds — відгуки.

Комерційний намір свідчить, що користувач вже знаходиться на середині свого шляху покупця і з часом, ймовірно, виконає цільову дію — придбає товар чи замовить послугу.

3. Трансакційний намір

Трансакційний намір свідчить, що користувач вже готовий здійснити покупку і шукає оптимальний варіант. У такому разі він використовує в запитах назви брендів чи товарів, додає слова «замовити», «купити» та інші. Наприклад:

  • купити роутер TP-Link;
  • замовити доставку суші в Києві;
  • замовити клінінг у Харкові.

Фактично це завершальний етап шляху покупця — користувач знаходить потрібну йому пропозицію та виконує цільову дію. Таким чином він стає клієнтом вашого бізнесу.

4. Навігаційний намір

Навігаційні наміри стоять трохи осторонь від решти та є характерними для користувачів, які шукають певну вебсторінку. На відміну від інших типів намірів, у цьому випадку аудиторія вже знайома з брендом чи вебсайтом.

Приклади навігаційних запитів:

  • Instagram;
  • eBay;
  • Apple.

Чому так важливо враховувати наміри потенційних клієнтів

Річ у тім, що пошукова система Google вже враховує наміри користувачів, аналізуючи пошукові запити. Відповідно, у результатах видачі зʼявляються саме ті сторінки, які не просто відповідають ключовим словам, але й конкретним намірам. Тому врахування мети пошуку стає дедалі більш пріоритетним.

Серед головних причин, чому ви маєте знати пошукові наміри й пріоритети своєї ЦА, можемо назвати наступні:

  • Покращення взаємодії з користувачем. Якщо аудиторія швидко знаходить потрібну їй інформацію, ймовірно, вона зацікавиться вашим контентом, ознайомиться з ним і залишиться на сайті довше, що потенційно допомагає переводити відвідувачів у категорію клієнтів.
  • Збільшення конверсії. Контент, який відповідає намірам користувачів, збільшує ймовірність того, що вони здійснять бажану дію, хай то буде заповнення форми, повідомлення в чаті чи покупка товару.
  • Пошук прогалин у вашій стратегії щодо контенту. Розуміння того, як користувачі шукають ваші пропозиції, допомагає визначити, у яких сферах та сегментах бракує вашого контенту: де не вистачає інформаційного, де недостатньо пропрацьовані СТА тощо.
  • Націленість на правильну аудиторію. Узгодження контенту на сайті з намірами користувача допомагає залучати саме той трафік, який з більшою ймовірністю допоможе отримати конверсію. Наприклад, інформаційний контент дає змогу демонструвати авторитет та експертизу, збільшуючи рівень довіри аудиторії, а комерційний з відповідними ключовими словами та фразами допомагає охопити користувачів, готових зробити покупку.

Повертаючись до попереднього пункту, зазначимо, що варто використовувати різні ключові слова під різні наміри користувачів, а не концентруватися, наприклад, лише на трансакційних намірах. Інакше таким чином ви відсієте значну частину потенційних клієнтів.

Наскільки наміри користувачів важливі з точки зору SEO

Як і було сказано раніше, Google вже враховує наміри користувачів, коли формує для них результати пошукової видачі. Якщо контент відповідає не лише ключовим словам, але й намірам, сторінка буде відображатися вище в результатах пошуку. І навпаки.

Умовно кажучи, коли користувач використовує запити «як відремонтувати телевізор» і «де відремонтувати телевізор», це свідчить про абсолютно різні наміри. Google, відповідно, формує видачу згідно з метою людини, хоча основа запиту «відремонтувати телевізор» абсолютно ідентична. Це важливо враховувати, коли ви створюєте контент для сайту.

Як визначити намір клієнта за пошуковим запитом

Отже, тепер можна перейти до найголовнішої частини, та дізнатися, як ви можете визначити наміри користувачів. Для цього необхідно зробити кілька важливих кроків, про кожен з яких ми розповімо детальніше.

Крок 1. Виконайте пошук за релевантним запитом в Google

Перше, що вам потрібно зробити, — виконати пошук в Google за релевантним запитом та переглянути найпопулярніші результати. Ознайомтеся з назвами, метаописами та контентом, щоб зрозуміти, на які сторінки найчастіше ці запити приводять та які наміри має цільова аудиторія, коли виконує пошук за ними.

Наприклад, запит iPhone 15 Pro здебільшого приводить користувача на сторінки інтернет-магазинів, що свідчить про його комерційність.

З іншого боку, в результатах ми бачимо й відео з оглядами смартфона та досвідом використання. Це вже не комерційні матеріали, а інформативні.

Крок 2. Проаналізуйте результати пошукової видачі (SERP)

Щоб отримати більше інформації стосовно впливу намірів користувача на результати пошукової видачі, рекомендуємо використовувати спеціальні модифікатори ключових слів:

Зверніть увагу на те, які сайти знаходяться в топі за запитами з модифікаторами та до яких пошукових намірів відносяться ті чи інші пошукові запити. Це допоможе вам створювати релевантний контент, який буде оптимально відповідати намірам потенційних клієнтів.

Крок 3. Погляньте на блок «Схожі запитання»

Щоб краще зрозуміти наміри своєї аудиторії, прогортайте сторінку видачі Google трохи вниз і знайдіть блок «Схожі запитання». Тут ви побачите, які ще пошукові запити часто роблять користувачі. Їх також можна (і потрібно) використовувати при створенні контенту.

Крок 4. Перевірте функцію автозаповнення Google

Дуже корисною для аналізу релевантних пошукових запитів є функція автозаповнення. Коли ви починаєте вводити запит в рядок пошуку на сайті Google, система автоматично пропонує різні варіанти. Це ті запити, які користувачі використовують найчастіше. Відповідно, ви також можете їх використовувати при створенні контенту.

Крок 5. Використовуйте Google Keyword Planner

Інструменти дослідження ключових слів допомагають краще зрозуміти мету пошуку, показуючи приблизний місячний обсяг запитів за ключовими словами та фразами. Google Keyword Planner цілком підходить для таких задач, але ви також можете використовувати альтернативні сервіси:

  • SEMrush;
  • Ahrefs;
  • Moz Keyword Explorer;
  • Keywords Everywhere.

Зрештою, проаналізувавши популярні пошукові запити та співставивши їх з намірами користувачів, ви зможете ефективніше створювати контент, який максимально буде відповідати тому, що ці користувачі шукають. А Google, відповідно, буде частіше рекомендувати його аудиторії з урахуванням її намірів.

Замість висновку: створюйте контент, який відповідає меті пошуку

Наміри пошуку впливають на результати пошукової видачі значно сильніше, ніж дехто вважає. Навіть незначна відмінність у пошуковій фразі може призвести до отримання в результатах видачі Google абсолютно різних сторінок. Тому якщо ви, наприклад, не отримуєте цільового трафіку або ж конверсій, можливо, ваш контент просто не відповідає меті аудиторії. Ситуацію потрібно проаналізувати та, у разі потреби, виправити.

Наостанок ще один важливий момент: абсолютно ідентичні пошукові запити у різний час можуть свідчити про різну мету пошуку. Наведемо простий приклад. Зараз запит iPhone 16 свідчить про інформаційний намір користувача, адже ця модель на момент написання статті ще не вийшла. Відповідно, людина, використовуючи його, просто шукає інформацію про майбутню новинку. Але вже після презентації Apple та старту продажів нових iPhone той самий запит буде дедалі більше мати комерційний чи трансакційний характер. І це потрібно враховувати обовʼязково!

403
Спільнота
Відеотека
Про нас