Сила комунікації — Андрій Чумаченко, Netpeak

Питання комунікації між людьми в рамках команди, компанії, або B2B - часто чи не найголовніший фактор, що впливає на якість співпраці та результат.

Роботи можуть обмінюватися чіткими запитами та відповідями, а люди влаштовані трохи складніше. Ось чому важливо вміти спілкуватися так, щоб діалог закінчився на максимально позитивній і зрозумілій для всіх ноті.

Я зібрав кілька правил, які дадуть змогу цього досягти. І які тим актуальніші, що частіше комунікація відбувається в месенджерах — де емоції передають, у кращому разі, смайли та розділові знаки, зазвичай розповідаю про все тут, але сьогодні ділюсь із вами.

1. Сперечайся питаннями

Суперечки, як важлива частина будь-якої комунікації, дуже люблять впиратися в обопільні "я правий, а ти не правий". Щоб уникати такої пастки, тримай у голові інструмент запитань: не стояти на своєму, а ставити запитання, дозволяючи співрозмовнику самостійно дійти до твоєї версії.

Поганий приклад:

- Треба зробити стіл круглим.

- Ні, треба зробити стіл квадратним. Він так влізе, а круглим не влізе.

- Влізе!

- Не влізе!

Хороший приклад:

- Треба зробити стіл круглим.

- Хіба він у кутах красиво виглядатиме?

- Ну, може пустувато, але круглий мені більше подобається.

- А як думаєш, який стіл більш практичний?

2. Ти не опозиціонер, ви по один бік

Якщо твоя мета не "домогтися свого за будь-яку ціну", а знайти правильне рішення, то пам'ятай, що ви в одному човні, навіть якщо не можете дійти консенсусу.

Використовуй у діалозі будь-які слова, що підтримують іншу думку і ставлять під сумнів власну, як-от: розумію, згоден, ось так теж працює, запам'ятаймо цей варіант.

Поганий приклад:

- Треба зробити круглий стіл.

- Ні, треба зробити квадратний стіл, це ж очевидно.

Хороший приклад:

- Треба зробити круглий стіл.

- Мені здається, що квадратний теж може встати сюди непогано.

3. Бери час подумати

Якщо відчуваєш (а це, до речі, теж крутий скіл — вчасно відчувати), що тебе наздогнали емоції й хочеться висловитися в стилі "як же мені набридло сперечатися з ідіотом", візьми паузу. Але, все одно, пам'ятай про п. 2.

Хороший приклад:

- Стіл має бути круглим і крапка.

- Чесно кажучи, не можу зараз це обговорювати більше, дай мені кілька годин на обдумування.

4. Уточнюй, чи правильно ти все зрозумів

Нашому мозку (особливо на емоціях і в листуванні) дуже властива недовірливість. Для боротьби з цим є одне просте правило, яке завжди потрібно пам'ятати: "не обумовлене не є реальністю".

Уточнюй усі моменти, в яких ти не впевнений — питати просто, а будувати висновки та подальшу комунікацію на вигаданих штуках — провальна справа.

Хороший приклад:

- Треба зробити круглий стіл.

- Мені здається, чи ти написав без смайлика, бо ти на мене сердишся?

- Е-е, що?

- Значить здалося :)

5. При веденні серйозних переговорів користуйся технікою ОРІП

Такий метод сфокусованої бесіди використовується для того, щоб люди опинилися в одному смисловому просторі й розуміли, про що вони говорять. Він створює єдине поняттєве поле, де всі однаково розуміють:

- Яке рішення треба прийняти?

- Як ми зрозуміємо, що рішення хороше?

- Які в нас є ресурси?

- Хто це буде робити й коли почнемо робити?

- Це рішення остаточне чи його ще будуть доопрацьовувати?

- У які терміни нам це треба зробити?

Я використовую її під час проведення зустрічей з якихось стратегічних питань, де група людей (понад двоє) має ухвалити довгострокове рішення.

6. Фолоу-апи

Найпростіший і найзрозуміліший пункт, але, проте, один із найважливіших. Без фолоу-апа ніхто не поручиться за результат комунікації (або суперечки). Тобто: всі питання, які ти обговорив, потрібно зафіксувати текстом і відправити співрозмовнику (або всім учасникам зустрічі).

Приклад:

- Треба зробити круглий стіл.

- А може квадратний?

- Ну може й квадратний.

Фолоу-ап:

"За підсумком зустрічі вирішили, що робимо квадратний стіл. Якщо все ок, то відправляю запит підрядникам"

Відповідь від співрозмовника:

- Взагалі-то ми нічого не вирішили.

Ось і все за основними правилами. Приємний бонус — їх дотримання дасть змогу легше (і чіткіше) комунікувати не тільки на роботі, а й у житті.

900
Спільнота
Відеотека
Про нас