Соціальне підприємництво та імпакт-інвестування: кейси misto.cafe, МІСТОХАБ та Urban Space 100

10 років тому 100 українців інвестували у відкриття кафе, розуміючи, що воно не приноситиме їм прибутку – Urban Space 100 в Івано-Франківську. Цього місяця у Луцьку за такою ж моделлю відкрили misto.cafe, а в Полтаві на останній стадії краудфандингу — простір МІСТОХАБ.

Це історія про імпакт-інвестування і соціальні підприємства в Україні. Формально їх не існує, але на практиці вони доводять свою ефективність: вкладені 800 тисяч гривень в Urban Space 100 конвертували в понад 7 мільйонів гривень для підтримки 169 соціальних проєктів Івано-Франківська.

24 вересня у Луцьку зустрілись представниці кількох соціальних підприємств, щоб обговорити, як працює соціальне підприємництво, які моделі існують і чи актуальні вони під час війни.

Що таке соціальне підприємництво?

Соціальне підприємництво — це форма бізнесу, що здійснює комерційну діяльність з соціальною метою. У центрі уваги таких підприємств — не максимізація прибутку, а розв’язання суспільних проблем. Існує 4 основні моделі:

  • Інноваційна модель — створення нових послуг або товарів у різних сферах, що допомагають розв'язувати суспільні проблеми й приносять прибуток.
  • Працевлаштування — понад 50% працівників із вразливих категорій отримують роботу.
  • Генерування прибутку — щонайменше 20% прибутку щомісяця передається на розв'язання визначеної соціальної проблеми.
  • Змішана модель — працевлаштування менше, ніж 50% працівників із вразливих груп та генерування не менше 10% прибутку на розв'язання соціальної проблеми.

У світі зараз близько 10 мільйонів соціальних підприємств, що генерують 2 трильйони доларів і щорічно створюють майже 200 мільйонів робочих місць.

В Україні поки немає обліку і відкритої бази даних соціальних бізнесів, оскільки для них не існує окремої організаційно-правової форми. Тож соціальні підприємці самостійно обирають оптимальну для себе форму роботи. 

Бізнес з соціальною метою, який з прибутків фінансує зміни, є вдалою інвестицією у своє ж майбутнє. І це може бути не лише кафе. Тільки уявіть як багато соціальних бізнесів могли б бути створені для покращення міста! Наприклад, спільно фінансовані прогулянкові катамарани, які з прибутку очищають міську річку, чи громадський паркінг, який фінансує озеленення міста. Соціальний бізнес здатен на більше», 

— розповіла координаторка з розвитку соціального підприємництва Аліна Бочарнікова.

Urban Space 100 в Івано-Франківську

Urban Space 100 в Івано-Франківську

Urban Space 100 – це соціальне підприємство у форматі ресторану, який відкрили 27 грудня 2014 року, за ініціативи платформи «Тепле місто».

Основна ідея проєкту – створити заклад в Івано-Франківську, що стане успішним прикладом об’єднання соціально активних людей навколо ідеї розвитку свого міста. Засновниками ресторану є 100 людей, які 10 років тому повірили в цю ідею і стали соціальними інвесторами.

По світу немає прикладів моделі генерування прибутку, бо це придумали українці. І все почалося саме з Urban Space 100, і ключовим тут є те, що 80% чистого прибутку від його діяльності розподіляється на підтримку громадських проєктів», — зауважила Аліна Бочарнікова.

Ще однією важливою ціллю проєкту було створення майданчика для подій та взаємодії між проактивними людьми — від співзасновників до відвідувачів закладу. А також інтеграція в простір крамниці локальної продукції та радіостудії Urban Space Radio.

За майже 10 років роботи ресторан відвідало понад 800 тисяч гостей — це три населення Івано-Франківська. На подієвому майданчику відбулось більше, ніж 1200 подій, які були безкоштовними як для організаторів, так і для відвідувачів. Urban Space 100 став точкою збору і простором для знайомства і народження нових проєктів», — розповіла грантова менеджерка і координаторка проєкту Олеся Дідик.

Чотири рази на рік заклад оголошує новий грантовий сезон. Громадський сектор подає на розгляд ініціативи, а рішення, який проєкт підтримати, приймають засновники ресторану на зборах.

З моменту відкриття грантовою програмою було профінансовано 169 проєктів на суму 7, 3 мільйони гривень. Серед підтриманих проєктів: «Облаштування простору психологічного відновлення військових», «Бережи довкілля.Сортуй!», «Реставрація старовинних дверей», «Мотузковий парк для дітей із тяжкими порушеннями мовлення й аутизмом», «Допоможемо вижити тваринам під час війни», «Перший підлітковий хакатон Івано-Франківська», «День вуличної музики» і багато інших.

misto.cafe в Луцьку

misto.cafe в Луцьку

Команда misto.cafe, як і Urban Space100, зібрала сотню співзасновників для старту проєкту. Більш ніж половина заявок прийшли вже за перші дві доби, всього ж надійшло 159 реєстрацій.

Люди шалено хотіли до нас долучитися. Насправді до створення цього простору долучилося набагато більше людей, ніж співзасновники чи команда проєкту. Це синтез всіх зусиль, які б можна було поєднати, говорячи про людський ресурс. Це 404 людини до відкриття фізичного простору, зараз ми вже не рахуємо, тому що кожен, хто приходить на чашку кави, чаю або чіберек — вже долучається і до змін міста, і можливості існування цього проєкту», — розповіла проєктна менеджерка misto.cafe Анастасія Гуліта.

Кафе суспільного впливу відкрили 3 вересня 2024 року також за моделлю генерування прибутку, де 80% буде йти на підтримку суспільно важливих проєктів Луцька. Однією з «фішок» закладу є кримськотатарська кухня, якої до цього у місті не було.

Кримськотатарська кухня за останній час набула популярності по всій Україні і Луцьк не став винятком. За перший тиждень роботи нашого кафе, люди, здається, скупляли лише кримські чібереки. За перший тиждень замовили понад тисячу позицій з різними начинками», — поділилась Анастасія.

Окрім власне кафе, у просторі облаштували крамницю з місцевими виробниками. Наразі до співпраці долучилося 20 волинських брендів, 13 з яких створили ексклюзивну продукцію у колаборації з misto.cafe. Зараз в асортименті — понад 250 найменувань. Також в закладі працює подієвий майданчик. 100% прибутку з цих локацій ітиме в загальний фонд на грантові сезони.

Кожен сезон матиме свою тематику, яку визначають співзасновники кафе на загальних зборах. Після цього оголошується старт грантового сезону та збір заявок.

Тематика проєктів може бути різною, єдина умова — всі ідеї повинні бути спрямовані або на наближення перемоги, або на розвиток міського середовища. На час воєнного стану у фокусі — обороноздатність країни, підтримка ветеранів та військових, релокованих українців.

МІСТОХАБ у Полтаві

МІСТОХАБ у Полтаві

Полтавський МІСТОХАБ — це простір розвитку, який дещо відрізняється від двох попередніх проєктів. Його відкриття забезпечують імпакт-інвестори, якими можуть бути як фізичні особи, так і підприємства.

Основна ціль — зібрати 180 тисяч доларів на відновлення будівлі, що є історичною спадщиною Полтави і яка надалі стане простором для кафе, крамниці та подієвого майданчика — перший в місті пивоварний завод та пивниця «Притулок друзів».

Поки у приміщенні роблять ремонт, МІСТОХАБ вже об’єднує полтавців. Команда організовує різні активності: від невеликих велопробігів до найбільшої події міста, яка зібрала 32 тисячі гостей — «Спаський фест».

Ми хочемо залучати якомога більше активних людей. «Спаський фест» допоміг зібрати нам понад 11 мільйонів гривень на допомогу силам оборони. Нам вдалося створити таку собі культуру донатно-відпочивального фандрейзингу, коли люди отримують умовне моральне право на відпочинок, рятуючи своє ментальне здоров'я, і водночас вони дотичні до безпосередніх зборів», — розповіла співзасновниця, директорка і фандрейзерка МІСТОХАБ Альона Гончаренко.

Незмінною залишається модель генерування прибутку — 80% з кожного рахунку йтимуть у фонд міських ініціатив.

Нині проєкт на етапі краудфандингу – вдалося зібрати 96,4% від загального бюджету. Відкриття заплановане на грудень 2024 року. Імпакт-інвесторами МІСТОХАБ вже стали 128 людей та 12 компаній.  

826
Спільнота
Відеотека
Про нас