Спритність рук і жодного шахрайства. Компанії, які не вийшли з росії
Більш ніж два роки повномасштабної війни в Україні змусили деяких китів бізнесу ще раз впевнитися у важливості репутації та її вплив на прибуток в довгостроковій перспективі. Адже не дарма кажуть, що мудрі вчаться на чужих помилках, а розумні – на своїх. Проте є ще й ті, хто не вчиться взагалі. Чи є у таких майбутнє у великому бізнесі?
Корпорації-гіганти з досвідченим та далекоглядним керівництвом миттєво виходили з ринку країни агресора одразу після початку повномасштабного вторгнення. Були й нерішучі компанії, в яких припинення співпраці з російськими партнерами зайняло деякий час. Ті ж, хто в надії перечекати ризикував затриматися, поплатилися за свої вагання цілими заводами та статками. Так рф конфіскувала російські дочірні компанії Danone та Carlsberg, які були в процесі продажу своїх активів, та передала їх до «тимчасового управління» держави.
«Агенти під прикриттям», або компанії, які не вийшли з росії
Важко повірити, але й досі лишаються компанії, які не вийшли з росії та продовжують заробляти гроші, спонсоруючи агресію. Такі рішення є сумнівними не лише з морально-етичної точки зору. Мільйони доларів податків з цих підприємств йдуть напряму в казну, частина коштів з якої витрачається на «високоточні» удари по житлових кварталах українських міст.
Procter & Gamble
Всесвітньовідомий бренд Procter & Gamble очолює список компаній, які ведуть бізнес в росії. В березні 2022 року компанія оголосила, що планує “суттєво скоротити продукцію, щоб зосередитися на життєво-необхідних товарах для здоров'я та гігієни”. Як результат, фабрика з виробництва бритв Gillette досі працює на території рф, забезпечуючи близько 2,5 тис. осіб робочими місцями та сплачуючи мільйони доларів податків в казну країни-агресорки.
PepsiCo
Зазначивши, що прагнуть “залишатися вірними гуманітарним аспектам”, керівництво американської компанії PepsiCo повідомило про припинення виробництва Pepsi, 7UP та Mountain Dew в росії ще на початку березня 2022. Не зупиняти компанія вирішила лише виробництво молочних продуктів та дитячого харчування. Проте, в магазинах та спортзалах москви продають не молочні суміші та фруктові пюре, а газовані прохолодні напої цього бренду.
Mondelez
Власник таких відомих торгових марок, як Oreo, Milka, Барні та Люкс пообіцяв “скоротити всю несуттєву діяльність” в росії. На запитання про три фабрики на території країни-агресора Дірк Ван де Пут, CEO компанії Mondelez, заявив, що інвесторам компанії “морально байдуже”, продовжує вона роботу в росії чи ні. А разом з тим ці виробництва приносять доволі суттєвий прибуток, як самій компанії, так і економіці рф.
Ставлення споживачів
Американська платформа відгуків PissedConsumer.com, чиєю місією є захист прав споживачів, вже третій рік поспіль проводить опитування серед своїх користувачів, намагаючись довідатись, чи готові вони купувати продукти компаній, які не вийшли з росії. І, судячи з відповідей респондентів, корпораціям-гігантам варто задуматися.
У перший рік повномасштабного вторгнення 77,3% споживачів на питання “Чи підтримуєте ви компанії, які ведуть бізнес у росії, попри міжнародні санкції?” відповідали відмовою. Результати опитування 2023 року показали так звану “втому від війни” у дії, і лише 55,6% американських споживачів залишилися категоричними.
Загострення передвиборчої боротьби в США, посилення репресій в рф та поновлення ракетних обстрілів критичної інфраструктури України повернули фокус уваги громадськості до проблеми. Відтак, у 2024 році вже 86,3% американських споживачів відповіли, що не підтримують компанії, які не покинули рф.
Питання “Чи готові ви купувати продукти брендів, які працюють в росії та підтримують війну проти України” виявилося ще більш показовим. Опитування PissedConsumer показало, що на сьогодні 88% американських споживачів не готові платити за послуги, податки з яких підуть на убивства мирних українців. Дані такого опитування за 2022 та 2023 роки (79,7% та 53,1% відповідно), доводять, що дедалі більше споживачів відмовляється толерувати заробіток на кістках.
Відомі бренди просто змушені прийняти нові правила гри, де свідомий вибір споживача – один з найважливіших рушіїв ринку. Адже соціальні мережі в поєднанні з популярною останнім часом тенденцією культури скасування, або кенселингу, дають пересічному споживачу потужний важіль впливу. Один пост в соцмережі в наш час здатен обвалити акції навіть найпотужнішої корпорації та принести мільйони доларів збитків.
Яскравим прикладом тому є нещодавній скандал з польським ритейлером LPP, до складу якого входять бренди Sinsay, Reserved, Mohito та Cropp. Нагадаємо, що компанія Hindenburg Research звинуватила LPP у фіктивному виході з російського ринку, що призвело до падіння їх акцій. Це змусило президента компанії Марека Пєхоцького, який зазвичай уникає спілкування з пресою, провести пресконференцію та спростувати чутки про повернення брендів на ринок рф.
Як споживачам вплинути на політику компаній
Провести дослідження
Інформація про компанію завжди є у відкритому доступі. Переглянути, які бренди не вийшли з росії, можна на сайті Єльського університету. Організація B4Ukraine регулярно інформує споживачів про новини щодо компаній, які досі працюють у росії, на сторінках свого сайту та у соціальних мережах.
Деякі платформи навіть акцентують увагу своїх користувачів на корпораціях, які ведуть бізнес в країні-агресорі. Відтак, позиція PissedConsumer проявляється зокрема в тому, що на сторінці компанії на сайті можна знайти помітку, яка вкаже, що бренд досі доступний на території рф.
Вибір аналога
Як відомо, незамінних не буває. У наш час знайти альтернативу улюбленому бренду, який не вийшов з росії не складно. Особливо приємно, коли аналог виявляється якісніше та дешевше. Бонусом також може стати вибір вітчизняного виробника. Таким чином, споживач може бути впевненим, що його гроші не потраплять в казну ворога, а принесуть користь економіці рідної країни.
Вплив соцмереж
І знову у нагоді стане тренд на кенселинг, або відміну. Можна використовувати свої соціальні мережі, щоб ганьбити бренди в росії, розповсюджуючи інформацію серед своїх друзів та підписників. Відмітити сам бренд під дописом також не завадить, щоб представники компанії знали, що їх рішення не проходять повз увагу пильних покупців та впливають на їх вибір.
Саме зараз усі чинники вказують на те, що голос пересічного споживача може і буде почутим. І саме зараз той час, коли споживач може не лише захищати свої права, а й відстоювати свої принципи, усвідомлюючи, що знаходиться на правильному боці історії.