Тестові завдання. Що ок, а що не дуже

Я працюю в креативі від 7 до 11 років, залежить від того, як рахувати. І за цей час я зробив купу тестових завдань під час подач на різні вакансії. Одночасно виявив деякі особливості, які, сподіваюсь, допоможуть іншим кандидатам, а може й рекрутерам.

Перше повноцінне тестове я зробив, коли влаштовувався дизайнером у відділ маркетингу та комунікацій однієї великої мережі магазинів гаджетів та аксесуарів. Веселий факт, виконав я його без всяких фотошопів та індизайнів. Мені було достатньо Інкскейпу (топовий безоплатний графічний редактор). 

Були моменти, коли мене просили зробити тестове ще до першої співбесіди. Типу "зробіть, а тим подивимось". Я робив, мене потім ігнорили. Це сумно, витрачаєш купу часу, а тобі навіть не пишуть "дякую, отримали". Більше тестові просто так я не роблю)

Як же тоді має бути? 

Ну, наразі класична схема така:

1. Ви подаєтесь на вакансію, або вам пише рекрутер і уточнює деталі (знайшовши вас в Лікнедіні, наприклад);

2. Якщо ваше Сіві ок, вас кличуть на першу співбесіду;

3. Далі співбесіда з командою, де ваші потенційні колеги питатимуть те, що їх хвилює/цікавить;

4. Тестове (часто оплачуване). Нормальний роботодавець поважає ваш час і не стане його витрачати, якщо ви не підходите одне одному. Тому так, тестове аж на цьому етапі, або як мінімум після першої співбесіди;

5. Фінальна співбесіда з керівництвом, узгодження деталей. Або, якщо ви не підійшли, то фідбек (бажано розлогий).

Звісно все ще залежить від позиції, якщо це джуніор посада, все може бути простіше.

Але разом з тим я розумію ситуації, коли через завали або міскомунікації, фідбек просто забувають написати чи відправити. 

Які ж зазвичай бувають тестові завдання? 

Ооооо, тут можуть бути різні опції. Часто це щось, що компанія робить найбільше. Наприклад, на вищезгаданій роботі це був промопостер нового смартфона. Десь мене просили розробити ідею інфокампанії, десь — ідею та драфт презентації спецпроєкту для умовного клієнта. На моїй теперішній роботі це був сценарій хвилинного ролика. Періодично бувають і багатокомпонентні тестові, щоб перевірити всі ваші навички, але тоді вони зазвичай оплачувані. 

Найгірший випадок, це коли просять безоплатно зробити довжелезне тестове з дослідженням та стратегією, потім кажуть, що ви не підійшли. А через кілька місяців ви бачите реалізацію вашої ідеї на просторах інтернету. Це — жесть.

Що ж до неоплачуваних тестових, вони мають займати максимум кілька годин вашого часу. Тоді це адекватно.

Бонус)

Я нещодавно переглядав старі приховані відео на своєму ютуб-каналі та знайшов крінджове тестове, яке робив колись давно для Банди. Не дивно, що мені тоді не відповіли)) 

А ось частина тестового для іншої агенції, де треба було розробити ідею промокампанії лінії психологічної підтримки чоловіків: 

Висновки:

1. Тестові — це цікаво. Це можливість творити без нудних обмежень реальних робочих проєктів;

2. Тестове не потрібно робити тижнями, особливо, якщо це безоплатно;

3. Коли робите тестове, покажіть справжніх себе.


1
441
Спільнота
Відеотека
Про нас