Український digital під час війни: Дослідження Serpstat
З 24 лютого 2022 року триває повномасштабне вторгнення рф в Україну. Бойові дії завдають величезної шкоди український економіці. Але українці демонструють незламну силу духу не лише не полі бою, а й на економічному фронті. Більшість компаній шукають можливості адаптуватись і працювати далі.
Команда Serpstat провела дослідження того, як живе та працює український digital в умовах війни.
Демографічні дані учасників опитування
Спочатку поговоримо про узагальнений портрет опитаних. Такі фактори, як стать, вік, наявність чи відсутність дітей дуже суттєво вплинули на дії digital спеціалістів під час повномасштабної війни. Поділ за ознакою статі майже рівний: 55% склали чоловіки і 45% жінки. Такий розподіл дозволяє говорити, що дані дослідження репрезентативні.
Фактор статі став одним з ключових для вибору стратегії дій. Чоловіки через оголошення воєнного стану не могли покидати країну і навіть були дещо обмежені у пересуванні між регіонами. В той же час більшість серед переселенців саме жінки з дітьми.
Щодо віку спеціалістів – вікова медіана учасників становить 36 років! В цілому відсотковий розрив між віковими категоріями не суттєвий. Також 55% респондентів не мають дітей, у 45% – діти є.
Географія проживання учасників
Переважна кількість опитаних із Київщини, Харківщини, Одещини, Дніпропетровщини і Львівщини – загалом 72%.
Рішення про переїзд
Одне з ключових питань в дослідженні пов’язане з переїздом. Близько половини опитаних переїхали у безпечніші регіони чи за кордон. Частка таких спеціалістів 46%. Інші 54% не залишали свої міста.
Серед країн, до яких переїхали digital-спеціалісти:
- Литва;
- Туреччина;
- Люксембург;
- Німеччина;
- Бельгія;
- Нідерланди;
- Словаччина;
- Польща;
- Італія;
- Австрія;
- Ізраіль;
- Чехія.
Серед виключень та унікальних кейсів випадок, коли digital спеціаліст, що проживав в Ізраїлі, повернувся до України та вступив до одного з батальонів ТРО.
Спеціалізація та професійний рівень
У Serpstat дуже широка та різноманітна аудиторія. В опитуванні взяли участь фахівці різних спеціалізацій.
Серед них 31% склали маркетологи, 48% — в сумі склали спеціалісти з пошукової оптимізації, реклами та контент-маркетингу. Частка інших спеціалістів 21%. Серед них:
- SMM фахівці;
- CEO компаній;
- CMO;
- веб-розробники;
- дизайнери;
- представники ЗМІ;
- спеціалісти з data science;
- program і project менеджери;
- бізнес аналітики;
- власники інтернет-магазинів;
- co-founder;
- системні адміністратори;
- спеціалісти з арбітражу трафіку та ін.
Незначну долю склали також спеціалісти інших професій, для яких важливі навички інтернет-маркетингу. Це в основному дієтологи, психологи чи фітнес-тренери, що працюють онлайн.
Щодо професійного рівня, то його оцінювали за шкалою: intern, junior, middle, senior и master. Така градація не загальновизнана, однак зрозуміла всім і тому у опитаних не виникало складнощів з тим, до якого професійного рівня віднести себе.
З якими замовниками працюють українські digital спеціалісти?
Основна частина українських digital спеціалістів працює тільки з українськими замовниками. Такий варіант обрали 45% опитаних. З українськими та іноземними проєктами працюють 37%, лише з іноземними замовниками співпрацюють 18%.
В мирний час це було б чудовими показниками, але в час війни ці цифри говорять про інше. Українським digital спеціалістам необхідно дуже швидко адаптуватись до нових реалій та виходити на нові ринки.
Завантаженість роботою в умовах війни
Багато компаній змушені були урізати бюджети на маркетинг, частково чи повністю згортати роботу. Це вдарило і по digital сфері. В рамках дослідження у спеціалістів запитали чи працюють вони. 73% відповіли, що працюють повний чи неповний день. 27% спеціалістів зараз шукають роботу.
Рівень завантаження зріс лише у 17% спеціалістів. 51% опитаних зазначає, що завантаження суттєво зменшилось.
Це очікуваний результат з кількох причин:
- велика кількість українських бізнесів зупинилась, а 45% спеціалістів працюють саме з українськими замовниками.
- українські компанії, що мали клієнтів рф, принципово відмовляються від співпраці з ними.
Серед інших варіантів відповідей:
- волонтерська допомога ЗСУ, ТРО;
- активна протидія агресії на інформаційному фронті;
- поєднання роботи з волонтерством;
- перехід на фріланс чи в найм.
Близько 70% опитаних відзначають суттєве зменшення доходів. Не змінився дохід у 15% збільшився він лише у 1%. Тобто і ті, чия завантаженість не змінилась, також мають проблеми.
Плани розвитку і бачення майбутнього
Оцінюючи ситуацію, учасники опитування обирають ті чи інші стратегії адаптації. Більшість (78%) опитаних не планують змінювати професію. При цьому 12% отримують нові навички, щоб підвищити власну цінність на ринку праці.
Переважна більшість (70%) опитаних планують вивчати іноземні мови або вже роблять це. Лише 18% оцінюють свій рівень володіння іноземними мовами як достатній для роботи.
Як адаптуються кампанії? 48% з них планують виходити на нові ринки або вже роблять це. З тих чи інших причин 35% ще не прийняли остаточне рішення.
Переважна більшість опитаних бачить післявоєнний розвиток оптимістично. 72% прогнозують стрімкий розвиток українському digital. Ще 18% очікують на стагнацію.
Учасники опитування поділилися своїми думками:
- Стрімкий розвиток після перемоги!
- Ми стабілізуємося та станемо ще крутішими.
- Маркетинг – це сила бізнесу у будь-який час, тому я розвиваю свої навички ще більше, щоб після перемоги України бути ще сильнішою (актуальнішою) у своїх знаннях та допомагати розвивати Український бізнес. Слава Україні!
- Після перемоги за 2-3 роки бізнесові показники стануть вище довоєнних.
- Більша частка вийде на іноземний ринок, частина вже переквалікувалась за час війни.
- Скоро попит знову збільшиться на послуги. Треба розвивати іноземний напрям, щоб була менша залежність.
- Стане більша потреба у спеціалістах, які впливають на продажі. А також проекти будуть виходити на міжнародні ринки.
- Ніша не вмре, відкрилась дорога на іноземні ринки. Конкуренція поки невисока, бо багато сфер діяльності не можуть собі дозволити перейти на іноземні ринки. Щодо України, то буде тимчасовий спад до поки йде війна, надалі Digital набере нових ще яскравіших проривів в нашій країні.
- Перехід в більшості на бурж. Переїзд команд за кордон або самі спеціалісти поїдуть за кордон.
- Ніша вистоїть. Боремось – поборемо. В залежності від бізнесу є просідання. Проте, поступово бізнес відновлює роботу і залучає діджитал.
- Ще не швидко все відновиться, бо кінець війни буде тільки початком відновлення інфраструктури, бізнесів, тощо. Зміниться підхід до роботи, як це було в ковід, але будемо вірити що інвестиції на відновлення країни дойдуть і до СМБ. Точно зміниться тип клієнтів і акценти, ще більше буде спрямовуватись на покупку українського, щоб підтримати нашу економіку. Можна багато прогнозувати, але все вирішить час, час закінчення війни. А Львів почне перетворюватись на Каліфорнію (Silicon Valley)!
- Ніша буде довго відновлюватись, думаю 1-2 роки, щонайменше, поки не відновиться критична інфраструктура. Лише тоді люди будуть готові вкладати кошти в щось таке, як маркетинг і т.д.
Відповіді різні, але висновок один – все буде Україна!
Участь у боротьбі з агрессором
Digital спеціалісти України по-різному, але активно допомагають протистояти російській агресії. 37% опитаних роблять грошові пожертви, 20% стали волонтерами самі, 15% воюють в лавах сил оборони України.
Звісно, всі 100% опитаних впевнені в перемозі України.
Висновок
З результатів дослідження бачимо, що, навіть у складні воєнні часи Україна і український бізнес бореться. І, незважаючи на тимчасові складнощі, – вистоїть. Спеціалісти, що залишилися без роботи, знайдуть її. Компанії, що залишилися без частини клієнтів – вийдуть на нові ринки і отримаюсь ще більше нових, власники бізнесу, що вимушені були зупинити свою роботу поновляться і розпочнуть нові, ще крутіші проекти. Україна понад усе!