Уроки від лідерів: які інструменти підтримки ментального здоров'я використовують Google, Amazon та інші відомі компанії

Стрес, депресія та інші психоемоційні проблеми призводять до втрати понад 200 мільйонів робочих днів і обходяться світовій економіці у 300 млрд доларів на рік через оплату лікарняних, прогули та низьку продуктивність.

Ментальне здоров'я є невіддільною частиною загального добробуту людини, і безпосередньо впливає на професійну діяльність, мотивацію та результати роботи. Як свідчить досвід психологів сервісу MOZHNA, при появі перших ознак психологічних проблем людина розгублюється, бо не знає, де шукати підтримки, або боїться стигми на роботі, засудження чи пліток колег. Тому задача топменеджменту й HR фахівців створити не лише комфортну атмосферу в компанії, а й регламентувати основні процедури підтримки ментального здоров’я.Така стратегія дозволяє запобігти появі проблем та покращити продуктивність роботи, щоб потім не боротися з негативними наслідками.

Інструменти підтримки ментального здоров’я та розвитку співробітників вже використовують світові компанії, і отримують результати у вигляді збільшення прибутків та продуктивності. Розглянемо приклади Google, Amazon, Unilever та інших.

Чому одні команди процвітають, а інші зазнають невдач: в Google знають відповідь

Протягом багатьох років Google витрачав мільйони доларів на вивчення характеристик ідеальної команди. Саме команда як найменша одиниця бізнесу приносить реальні результати, і саме в ній генеруються інноваційні ідеї. Однак у взаємостосунках всередині робочих груп часто виникають проблеми, на тлі яких навички окремих членів втрачають свій вплив на загальну продуктивність. В компанії це розуміли, тому у 2012 році у відділі людської аналітики народився проєкт «Арістотель» (Project Aristotle).

Протягом двох років дослідницька група вивчала 180 внутрішніх команд Google: склад та структуру, особливості внутрішньої взаємодії, менеджмент, взаємостосунки. Перші результати не дали чіткого розуміння, бо команди зі схожим складом або навіть деякими з одних і тих самих учасників демонстрували різні результати, а такі показники, як дружба, сильний керівник чи спільні інтереси не корелювали з ефективністю. Проте після детального вивчення анкет та додаткових опитувань виявилося, що ключовими для успіху команд є групові норми, тобто неписані, часто негласні, правила, що керують поведінкою групи.

Ось один з головних висновків, який стане в пригоді кожному менеджеру: найкращий результат приходить тоді, коли в команді панує розуміння та взаємна повага. Натомість якщо кожен намагається бути суперзіркою, це шлях в нікуди. Як і в спорті, де результат команди важливіший за індивідуальні досягнення.

П’ять ключових факторів для успіху команд за результатами Google проєкту «Арістотель»

  1. Психологічна безпека. Члени команди повинні мати можливість сміливо та відверто висловлювати свою думку. Їм потрібна впевненість, що колеги підтримають їхні дії, а не стануть критикувати чи висміювати їх. А у випадку якщо щось піде не за планом, автор ідеї не стане об’єктом для переслідування та цькування.
  2. Надійність. Для команди важливо розуміти, що кожен з них робить максимальний внесок у міру своїх можливостей в рамках узгоджених дедлайнів, і що вони можуть розраховувати один на одного у виконанні спільного проєкту.
  3. Чіткість. Без прозорої структури та чіткого розподілення ролей неможливо отримати гарний результат. Кожен співробітник хоче знати, яку роль він відіграє та як повинен виконувати свою роботу, щоб допомогти команді досягти успіху.
  4. Мотивація. Дослідники Google довели, що особисте задоволення від роботи теж є ключовим елементом успіху. Мотивована команда — це вже 50% результату.
  5. Цінність. Члени команди хочуть відчувати, що вони не просто витрачають свій час на виконання марних завдань. Важливо, щоб кожен розумів, як його робота впливає на загальний результат і яку користь приносить компанії. Відчуття єдності та приналежності до чогось великого та значущого є ключем до успіху команди й всієї компанії.

Проєкт «Арістотель» став основою для покращення роботи команд в багатьох компаніях. Щоб працівник повністю віддався роботі, він повинен відчувати себе в психологічній безпеці, тобто почуватися вільним аби ділитися тим, що його лякає чи непокоїть, не боячись звинувачень. Щира розмова, уважне вислуховування, співчуття — все це створює емоційну безпеку та є частиною тих самих правил, які ведуть до успіху. Задекларуйте їх в політиці турботи про ментальне здоров’я, щоб постійно підтримувати в компанії комфортну та безпечну атмосферу.

Як заборона PowerPoint допомогла Amazon підвищити свою ефективність та до чого тут ментальне здоров’я

У 2004 році старша команда Amazon, відома як STeam, отримала від Джеффа Безоса електронний лист з темою «Відтепер у STeam немає презентацій PowerPoint». З того часу на початку кожної зустрічі учасники знайомляться з доповідями на чотирьох-шести сторінках, в яких детально розписаний зміст питання чи проєкту та думки для його обговорення.

Безос вважає традиційні презентації у форматі PowerPoint надто короткими, поверхневими та загальними, щоб на їхній основі приймати важливі рішення. Тож цією забороною він досяг одразу кількох цілей.

По-перше, акціонери та топменеджери більш залучені на зустрічах, бо змушені зануритися в документ і уважно з ним ознайомитися замість того, щоб швидко прослухати 20-слайдову презентацію з короткими фразами та зацифрованими даними.

По-друге, при підготовці розгорнутих доповідей автори глибше аналізують проблему, детальніше продумують аргументи та пропонують більш структуровані рішення.Таким чином, вони самі краще починають розуміти тему, чим мінімізують помилки через недостатній аналіз та більш свідомо приймають рішення.

Крім того, такий підхід сприяє покращенню ментального здоров’я та розвитку співробітників і менеджерів:

  • знижується стрес та підвищується впевненість у собі через кращу підготовку до обговорень і прийняття рішень;
  • відкрита та прозора комунікація між співробітниками дозволяє кожному висловити свої думки та ідеї, підвищує рівень довіри та психологічної безпеки в команді;
  • стимулюється особистісний розвиток, оскільки робота над доповіддю вимагає аналітичних навичок, критичного мислення та вміння аргументувати свої позиції;
  • впроваджується культура навчання, що дозволяє співробітникам відчувати, що вони цінні фахівці, а їхній розвиток підтримується на всіх рівнях.

Таким чином, методика написання доповідей в Amazon не тільки покращила процес прийняття рішень, але й позитивно впливає на продуктивність та залученість співробітників.

А що в інших

Unilever

В компанії, яка налічує понад 170 тис. працівників, розробили комплексну програму захисту ментального здоров'я.

З 2016 року регулярно проводяться семінари, присвячені темам психічного та фізичного здоров’я, керуванню емоціями та усвідомленому життю.

Розроблена та впроваджена в усіх територіальних підрозділах єдина глобальна модель добробуту, яка чітко описує психічне та емоційне здоров’я.

Усі корисні матеріали про ментальне здоров’я, практики самодіагностики та самодопомоги зібрані у Global Wellbeing Hub.

Завдяки застосунку Clickwell Unilever Wellbeing кожен співробітник має доступ до інформації про здоров’я, можливість пройти оцінку свого стану та отримати термінову психологічну допомогу фахівців.

Ці заходи дають позитивні результати: згідно з аналізом, з кожного витраченого євро компанія повертає собі 2,44 євро. Кількість прогулів скоротилася на 15%, а витрати на медичне обслуговування — на 20%.

Akamai

Тут є позиція менеджера корпоративної програми оздоровлення, який розробляє, впроваджує та підтримує ресурси для покращення співробітниками свого добробуту. Він планує події та різні види активностей, підбирає експертів для вебінарів та курсів, проводить опитування та збирає зворотний зв’язок, разом з відділом HR розв’язує нагальні проблеми співробітників — особисті, пов’язані зі здоров’ям чи професійною діяльністю.

Приклади заходів, що були впроваджені в Akamai: багатотижневий семінар з покращення сну, терапія домашніх тварин, фітнес у вітальні, полювання на сміття на відкритому повітрі, кулінарні прогулянки, серія доповідей на тему вигорання та інше. Усе це допомагає співробітникам відчувати турботу з боку компанії, що сприяє їхній залученості та мотивації.

Ernst & Young

Позиція компанії: «Для нас немає нічого важливішого за наших людей. Коли наші люди процвітають, процвітаємо й ми. Саме тому ми ставимо здоров'я та добробут наших співробітників на перше місце в усьому, що ми робимо, завдяки комплексній програмі EY Better You».

Програма спрямована на підтримку фізичних, фінансових, соціальних та емоційних потреб співробітників, і зокрема пропонує:

  • безоплатні ресурси, які допомагають їм дотримуватися балансу між роботою та особистим життям;
  • до 25 консультацій для співробітників та членів сімей для розв’язання проблем ментального здоров’я, а також тренінги з усвідомленості та медіації;
  • консультації лікарів, покриття профілактичних стоматологічних послуг, підтримка батьківства (у тому числі репродуктивних процедур), знижки на заняття фітнесом та ін.;
  • навчання співробітників та менеджерів щодо розпізнавання ознак психічних проблем у своєму оточенні та надання першої допомоги.
  • Як бачимо, провідні міжнародні компанії розуміють цінність, яку несе проактивний підхід до ментального здоров'я: позитивно впливає на добробут працівників, збільшує їхню продуктивність, сприяє розвитку залученості та лояльності. Тому далекоглядні власники бізнесів сприймають захист психічного здоров’я своїх команд не як витрати, а як інвестиції у розвиток.

Мені близький цей підхід не лише як психологині, а також як СЕО та власниці European Psychology School. За свій багаторічний досвід практики та підприємницької діяльності я впевнилась, що підтримувальна й комфортна робоча атмосфера та турбота про добробут працівників — це ефективний важіль для масштабування бізнесу.

Невже турбота про ментальне здоров’я по кишені лише великим корпораціям?

Зовсім ні. Щоб забезпечити працівникам психологічну безпеку та комфортне робоче середовище не потрібні мільйонні інвестиції та великий штат фахівців. Ось кілька кроків, які можна зробити силами керівника та ейчара в маленькій компанії з мінімальним бюджетом.

  1. Проводьте анкетування щодо морального та психологічного стану працівників, їхній взаємодії з колегами та керівництвом, а також тестування на рівень стресу, вигорання.
  2. Пропонуйте групи підтримки для обговорення особистих проблем, страхів, взаємостосунків з близькими, професійного зростання.
  3. Забезпечте доступ до джерел інформації та проводьте навчання про ментальне здоров’я, техніки самодопомоги та боротьби зі стресом.
  4. Створіть програму внутрішніх амбасадорів серед лідерів в колективі, які вже користуються психологічною підтримкою зовнішніх фахівців та можуть ділитися своїм досвідом щодо турботи про ментальне здоров’я з колегами.
  5. Забезпечте надання професійної психологічної допомоги співробітникам, які цього потребують.
  6. Проводьте навчання керівників відділів з моніторингу та піклування за добробутом працівників.

Залучайте зовнішніх психологів для надання консультацій співробітникам і допомоги в розробці та впровадженні інструментів підтримки ментального здоров’я. В умовах обмеженого бюджету це дешевше та ефективніше, ніж утримувати штатного психолога.

787
Події
Спільнота
Відеотека
Про нас