Як аналізувати інформаційний шум у крипті? Пояснюємо на прикладі Біткоїна
Фаст-фуд контент захопив усі можливі сфери життя. Криптовалюта не є винятком, зважаючи на нестримний потік сумнівної інформації навколо неї.
Оскільки інтернет переповнений "обґрунтованими прогнозами" від не менш "авторитетних аналітиків", важко віднайти справді актуальну інформацію. Згадайте хіба що ажіотаж перед затвердженням Bitcoin-ETF, коли з усіх боків переконували у досягненні Біткоїном нового максимуму одразу з ухвалою фондів. Натомість, усі ми знаємо, як ринок рухався насправді.
Тиск необґрунтованої інформації разом із страхом упустити можливість (FOMO) і жадібністю (Greed), може становити серйозну загрозу як для вашого торгового бюджету, так і для ринку в цілому. Отже, як протистояти навалі дезінформації та перевірити достовірність інвестиційних порад? Зʼясуємо це на прикладі прогнозування ціни Біткоїна.
“Сто тисяч” і Роберт Кійосакі
У грудні 2023 року один з найбільших у світі інвестиційних гігантів VanEck припустив, що завдяки схваленню ETF Біткоїн може згенерувати величезні чисті притоки інвестицій, що підвищить ймовірність досягнення їм позначки в $100 000 у 2024 році.
Незважаючи на те, що ця інформація позиціонувалася виключно як прогноз (тобто суперечливе, нечітке передбачення, засноване на загальних фактах), позначка $100 000 привертала усе більше й більше уваги з боку комʼюніті. Прогноз Forbes Advisor є одним із багатьох прикладів того, як навколо цієї сакральної цифри будувалися повноцінні технічні та фундаментальні аналізи.
Ситуація значно загострилася, коли галас про потенційний максимум Біткоїна дійшов до користувачів, які не мають експертного досвіду в інвестиційному аналізі (але претендують на це). Одним із найбільш показових прикладів є Роберт Кійосакі – автор відомої книги "Багатий тато, бідний тато", що досі стає обʼєктом критики з огляду на необгрунтованість матеріалу та його однобічність.
Так зване "достовірне передбачення" Роберта Кійосакі, яке стверджує, що Біткоїн перетне позначку в $100 000, стало вірусним і вийшло далеко за межі його 2,5-мільйонної аудиторії в X (Twitter).
У публікації автор наголошує, що спостерігав за Біткоїном довгі роки та інвестував у нього тому, що його підтримують саме люди, а не уряд і ФРС (Федеральна резервна система США), обґрунтовуючи таким чином подальше зростання монети до $100 000.
Допис Роберта Кійосакі є найбільш достовірним прикладом контенту, спрямованого виключно на залучення аудиторії, без жодних експертних даних чи перевіреного авторського бекграунду. Не потрібно придивлятися, щоб помітити відсутність доказів твердження. Натомість можна побачити натяк на упереджене ставлення Кійосакі до державних регуляторів, до яких негативно ставиться й криптоспільнота.
Примітно, що єдиним аргументом, який наводить Кійосакі на підтримку своєї заяви, є твердження про те, що Біткоїн "є грошима людей", яке не містить жодного фундаментального пояснення.
Тоді як можна відрізнити достовірні прогнози від гачків для нашої з вами уваги?
Як не стати жертвою трейдингового ажіотажу
Інформаційна гігієна в торгівлі настільки ж проста, наскільки й складна. Серед простого – для неї вам потрібно виконувати лише одну дію.
Мова йде про дослідження. Вона є ключем не лише до визначення достовірних цінових прогнозів, але й до зниження кількості масової дезінформації в Інтернеті.
Почніть з дослідження автора матеріалу, яким ви зацікавилися. Передусім зосередьтеся на сторінках біографії, які підтверджують його компетентність та навички.
Наприклад, ви натрапили на пост певної особи на ім'я Міхаель ван де Поппе, який стверджує, що ціна Біткоїна зросте після “відкату”. Вашим першим кроком має стати повне дослідження особистості й експерта, який за нею стоїть. У нашому випадку, не виникає сумнівів, що ван де Поппе – доволі досвідчений трейдер із великою кількістю успішних прогнозів і багажем знань за плечима.
Утім, апеляція до авторитетів недарма вважається логічною помилкою. Найбільше вас повинен цікавити не автор матеріалу, а сам матеріал. Вичитка (proof-reading) – це основа роботи з письмовим контентом, навіть якщо це коротка публікація в соціальній мережі.
Для оцінки достовірності цінового прогнозу, у першу чергу слід звернути увагу на професійність написаного матеріалу. Зверніть велику увагу на згадування технічних індикаторів та моделей графічного аналізу, доречність їх використання й інтерпретації їх показників.
Уявімо, що автор матеріалу використовує в аналізі певної монети індикатори “середня ковзна” з періодами у 50 і 200 днів. Для дослідження він використовує графік, на якому чітко видно перетин індикаторних ліній. Зазвичай, це свідчить про розворот тренду, однак експерт стверджує зворотне. Такі висновки автора можуть поставити під сумнів його компетентність.
Варто підкреслити, що результати торгового аналізу залежать від великої кількості факторів, при цьому існує ймовірність того, що тренд може змінюватися на протилежний завдяки зовнішнім критеріям. Навіть якщо графік може виглядати бичачим, дуже важливо враховувати альтернативний прогноз.
Щоб побачити приклад задовільного технічного аналізу, рекомендую прочитати фрагмент статті від GN Crypto. Вона демонструє логічне підґрунтя, послідовність і компетентність автора.
Прогноз GN Crypto також підкреслює важливість звертати увагу на часові рамки (таймфрейми, які мають відношення до кінцевого терміну прогнозу. Завжди майте на увазі, що короткостроковий прогноз визначається на основі коротких таймфреймів, і навпаки.
Висновок: найкращий метод перевірки якості криптоконтенту
Окрім вищезгаданих порад, існує ще один метод розрізнення якісного контенту – правило DYOR (“Do Your Own Research” – “Здійснюйте власне дослідження”). Воно – універсальний інструмент захисту від усіх ризиків, пов'язаних з дотриманням інвестиційних порад. Замість того, щоб реалізовувати чиїсь прогнози, вчіться та створіть свій власний, і в результаті отримаєте найбільш достовірні інвестиційні дані, які ви коли-небудь могли би знайти.
Disclaimer: ця стаття не є фінансовою рекомендацією або інвестиційною порадою, а лише освітнім матеріалом, який ви можете використовувати у своїй торговій стратегії. Торгуйте безпечно!