Як дофінансувати ваш проєкт

Цей матеріал створено в межах безкоштовного онлайн-курсу «Європейські гранти для культурних та креативних проєктів» від рамкової програми Європейського Союзу «Креативна Європа» та освітньої платформи Креативна Практика.

Згідно з правилами «Креативної Європи», грант може покривати лише частину бюджету проєкту. У різних конкурсах ця частина різна, але в будь-якому випадку вона не перевищує 80%, зазвичай, менше.

Решту грошей партнерам потрібно шукати самостійно. Пам'ятайте про це, коли складаєте план дій. До цього не можна ставитися легковажно, тому що якщо з якихось причин ви не зможете забезпечити дофінансування в тому обсязі, який вказали в заявці, сума гранту теж зменшиться пропорційно, і реалізація всього проєкту опиниться під загрозою.

Але якщо у вас немає достатньо власних коштів, щоб повністю покрити решту бюджету, це не означає, що ви не зможете виконати проєкт. У цій статті ми розповімо, які ще можуть бути способи дофінансування вашого проєкту.

Де шукати кошти для дофінансування

Якщо ви вже не перший рік працюєте у сфері культури та креативних індустрій і у вас є успішні проєкти, напевно, вам відомі хоча б деякі способи пошуку фінансування. Можливо, у вас є контакти з культурними фондами, організаціями або приватними особами, які вас підтримують. Логічно в першу чергу звернутися до них — це перевірений варіант.

Втім, можливо, що про деякі додаткові способи дофінансування ви не знали або просто не замислювалися. Перерахуймо основні з них.

  • Організації-партнери можуть зробити власні внески в проєкт. Оскільки ваші організації ще зараз, до отримання гранту, ведуть свою діяльність, значить, хоча б частково можуть профінансувати свій проєкт самостійно. Наприклад, ви можете продовжувати платити зарплату своїм співробітникам, які будуть залучені в проєкт, або оплачувати послуги підрядників, з якими й так співпрацюєте. Суворих правил щодо того, як розподілити фінансування між партнерами, не існує. Цілком нормально, якщо організація з великим бюджетом зробить більший внесок. Головне, щоб всі дотримувалися взятих на себе зобов'язань і виконували їх згідно з меморандумом про співпрацю.
  • Можна подаватися на інші грантові програми. Виняток становлять програми, які фінансуються Європейським Союзом. До них відносяться, наприклад, House of Europe, Horizon 2020, Еразмус+, Транскордонна програма Польща-Білорусь-Україна. Зате ви можете отримувати державні гранти, в тому числі в країнах Євросоюзу, або гранти від фондів. Наприклад, можна звернутися за підтримкою до Французького інституту, Британської ради, Українського інституту, Українського культурного фонду, Українського фонду стартапів та інших.
  • Фінансування можна отримати з міського або обласного бюджету. Скажімо, в Києві та деяких інших містах вже кілька років діє Громадський бюджет, який підтримує проєкти, запропоновані місцевими мешканцями.
  • Вашим проєктом можуть зацікавитися меценати й спонсори.
  • Частину коштів можна отримати від проведення платних заходів у рамках проєкту та реалізації створеної продукції. Фестиваль або концерт може бути частково профінансований з продажу квитків, проєкт з літературного перекладу — з продажу книг.
  • Також ви можете організувати збір коштів на краудфандингових платформах. Це інтернет-сервіси, які створені для розвитку культурних і творчих проєктів і допомагають зібрати навколо них людей, які хочуть їх підтримати. В Україні такою платформою є Спільнокошт від Biggggidea.

Коли ви будете думати про те, де знайти гроші на проєкт, майте на увазі, що не будь-яка допомога може вважатися дофінансуванням.

Що можна та що не можна вважати дофінансуванням

Фінансування проєкту — це гроші, витрачені на його реалізацію. Коли складатимете бюджет, вам буде потрібно вказати вартість всіх робіт, послуг підрядників, виробництва та розміщення реклами, розміри зарплат ваших співробітників і всі інші витрати. Водночас потрібно описати, звідки ви ці гроші візьмете.

Фінансуванням не можна вважати будь-які внески в матеріальній формі. Наприклад, якщо в проєкт залучені волонтери, які зазвичай отримують за свою роботу гроші, а у вас працюють безкоштовно, оплату їхньої праці в бюджет включати не треба. Так само не можна враховувати вартість автомобіля, який ви використовуєте для поїздок, якщо вам його безкоштовно надав спонсор.

Пам'ятайте, що всі джерела фінансування, як і витрати, потрібно підтверджувати документами.

Як підтвердити джерела фінансування

Після завершення проєкту вам необхідно буде надати Європейській комісії звіт, в якому будуть показані всі доходи й витрати. Тому з самого початку подумайте, як найкраще організувати облік і ведення документації — щоб ви й самі не заплуталися, і щоб змогли підготувати звіт.

Будь-які внески, платежі, перекази або пожертви слід документувати та проводити через банк — тоді ви зможете додати до звіту виписку з рахунку й підтвердити транзакції. Не можна приймати неофіційні готівкові платежі, тому що потім ви не зможете їх підтвердити. Якщо ви отримуєте гроші від фондів, компаній, державних організацій, обов'язково укладайте договори та підписуйте акти.

Уважність і скрупульозність в обліку фінансів допоможуть вам почувати себе впевненіше та вчасно запобігти проблемам: ви завжди будете знати, скільки грошей у вас є, скільки витрачено, за якими статтями сталася перевитрата і з яких інших статей її можна компенсувати.

Що далі

Отже, ви тепер розумієте, як влаштований бюджет, як його правильно скласти, на що його можна та на що не можна витрачати. Сподіваємося, що у вас з'явилися ідеї, де можна знайти додаткове фінансування. Ви знаєте, які є підводні камені та як обійти їх при реалізації проєкту.

Тепер ви готові до того, щоб подавати проєктну заявку. Про те, як це зробити та як вашу заявку будуть оцінювати, ми поговоримо в наступних статтях.

·
953
·
1
·
goodsuper 10
Головна