Як генерувати ідеї для нових бізнесів та проєктів

Ми летимо у Сан-Франциско і на колінах дописуємо сайт нового проєкту, який плануємо презентувати на великій міжнародній конференції у США. Це відбувається у кінці лютого 2020-го року: ми ще не знаємо, що за кілька днів закриють небо, а ковід стане глобальною пандемією, яка змінить не тільки ринки, але й увесь світ.

Так починався проєкт Label Your Data, який із 2020 року надає безпечні та високоякісні послуги анотації даних для машинного навчання. Там, у літаку, ми й самі ще не розуміли ані реалістичності власної ідеї, ані її ринку, ані ризиків, які неухильно насувалися.

Але я люблю розповідати історію цього проєкту із групи SupportYourApp, якою я керую. Label Your Data — це чудовий приклад того, як можна генерувати ідеї для нових бізнесів чи проєктів, як тестувати їх на міцність та як запускати з найменшими ризиками.

Коли клієнти підказують ідеї для нових проєктів

Я — Дарʼя Лещенко, керуюча партнерка в SupportYourApp, і мене називають серійною підприємицею.

Заснована у 2010-му році, SupportYourApp стала групою компаній, до якої входять SupportYourApp, Label Your Data і Outstaff Your Team.

Ідея SupportYourApp прийшла із самої практики: ця потреба була очевидна (ми надаємо послуги технічної та клієнтської підтримки зростаючим компаніям по всьому світу).

Коли мені був 21 рік, я працювала в одній компанії, де перейшла з посади представника служби підтримки до начальника відділу. В якийсь момент мені довелося повністю оновити команду, тому що кваліфікації тодішніх працівників не вистачало, щоб надавати послуги так, як я собі це уявляла. Це рішення не було простим, але було правильним. З появою нової команди компанія почала отримувати запити на підтримку клієнтів від інших бізнесів.

Тож я чудово розумію, що генерація ідей для нових бізнесів та проєктів може бути нелегкою. Як політ над Атлантикою за декілька днів до колапсу через пандемію: із великим натхненням, вірою у ідею і майже повним нерозумінням найближчих загроз.

Звідки з’являються ідеї для нових бізнесів

Насправді роботу над новими ідеями для бізнесів чи проєктів можна організувати, або структурувати так, щоб залишити простір для творчості й контролювати частину ризиків.

У групі компаній SupportYourApp нові бізнес-ідеї зазвичай надходять із трьох джерел: вони зʼявляються всередині компанії, їх озвучують люди зовні — наші радники чи партнери, або ж їх спонукають ситуації, на які ми змушені реагувати.

Одного разу наш зовнішній радник сказав: “Слухайте, є така ніша: анотація даних. Це ж теж сервіс, але не клієнтської підтримки, а позначення даних, щоб зробити їх зрозумілими для машин. Може, вам поглянути на цей напрям?”.

Ми тоді вже розуміли, що штучний інтелект буде розвиватися. А для розвитку і навчання нейронних мереж необхідно робити розмітку даних. Наша команда досить швидко захопилася цією ідеєю: між обговоренням і втіленням перших кроків минуло кілька місяців.

Яка роль команди у генеруванні нових бізнес-ідей

Невдовзі по тому ми опинилися у новому світі, в якому міжнародні перельоти зупинилися, люди перестали приходити в офіси, а ринки завмерли в очікуванні. Але й це був не повний список загроз для щойно створеного проєкту Label Your Data.

Із новими ідеями для бізнесів чи проєктів варто ще й оцінювати цілісність ідеї, чи вона цікава, хто її пропонує і хто її реалізуватиме.

У моєму досвіді були випадки, коли приходили люди з класними ідеями і з не дуже класною командою. Якою б класною не була ідея, я розумію, що ця команда, наприклад, не зможе реалізувати задум — у них не вистачить компетенцій або невизначені ролі чи слабкий лідер.

На початку існування Label Your Data ми зробили розсилку на всіх у компанії SupportYourApp і сказали, що шукаємо амбітних людей, готових долучитися до проєкту, в якому ще зовсім нічого не зрозуміло. Ми так і написали: ми не знаємо, що з цього вийде, тому шукаємо людей, у яких є бажання й амбіції.

Таким чином у нас вийшла фокус-експертна група з чотирьох спеціалістів, які намагалися сформувати бачення з нуля: що це за сервіс, що це за продукт, і що це за ідея.

Вони почали ходити на конференції, повʼязані з напрямком ШІ та з розміткою даних. Коли вони поверталися, то приносили з тих заходів купу абревіацій, слів і термінологій, які нікому не були відомі — ні мені, ні їм. І так маленькими кроками ми почали розуміти, що це і як це.

За два-три місяці ми дізналися, що у США буде велика конференція, і вирішили презентувати там наш сервіс для потенційних клієнтів.

Чому важливо оцінити ринок для нового бізнесу

Підприємці схильні захоплюватися власними бізнес-ідеями. “Ось мені особисто чогось не вистачає, тож варто створити таку послугу чи продукт”. Та чи це дійсно потрібно ринку?

На старті нових проєктів важливо зрозуміти, чи взагалі є ринок, його розміри, і чи пропонуєте ви рішення для настільки значущої потреби, що люди захочуть за це заплатити.

Тому в дорозі до Сан-Франциско ми знали: головний тест нашої ідеї буде при зустрічі зі справжніми, живими користувачами. Коли ми виходили на сцену робити пітч, то щойно запустили сайт проєкту. Але реакція та інтерес людей виправдали наші зусилля: ми побачили, що в Label Your Data є великий потенціал.

Коли ми повернулися в Київ і світ зупинився через ковід, ми стали перед вибором: чи нам рухатися далі з цим проєктом, чи все ж таки зупинитися ​​— було незрозуміло, чого чекати. Але вже скоро ринок сам дав відповідь.

Першого клієнта ми отримали за два-три тижні після повернення. Це надзвичайно швидко. Це і був знак, що потрібно продовжувати.

Як запускати (і закривати) нові проєкти

Та навіть коли нова бізнес-ідея дійшла аж до перших клієнтів, коли вона вирішує реальну проблему і коли за нею стоїть класна команда, наш досвід успішних запусків і наші фейли показують, що важливо застосовувати метод lean startup.

Тобто не все одразу довести до ідеальності та тільки потім запустити, а навпаки, у процесі розробки і запуску рухатись уперед маленькими кроками. Створювати MVP і валідувати ідею; збирати зворотний звʼязок від потенційних користувачів, робити custdev або спілкуватися з бета-тестерами.

Саме на цих етапах можна зрозуміти, що рішення насправді не потрібне ринку. Декілька разів у таких випадках ми робили вкрай неефективні речі: тягнули і чекали, що ідея сама себе побудує і виправдає. Тепер я розумію, що значно краще швиденько закрити такий проєкт і інвестувати час і ресурси у те, що справді має потенціал.

Але Label Your Data — це якраз приклад історії успіху. Завдяки тому, що ми валідували і коригували ідею на різних етапах, компанія стала на ноги і навіть створила власні проєкти. А Карина Намінас, яка входила у ту першу групу з чотирьох людей, стала СЕО і виростила компанію до рівня глобального гравця з великою командою.

Навіщо валідувати нові бізнес-ідеї

Ідея Label Your Data прийшла від нашого зовнішнього радника, SupportYourApp зʼявилася у відповідь на запит клієнтів, та концепції нових бізнесів народжуються також під час розмов усередині компанії. Наприклад, мій партнер не займається операційкою, тому в нього є час на візію, є можливість бути в контексті нових трендів і розуміти, куди рухається ринок.

Він може послухати новий подкаст, прийти і сказати: “Нам точно треба починати робити ось це і ось це, тому що за 3-10 років це буде супер актуально”.

І тут моя задача полягає в тому, щоб відфільтрувати ці задуми: зрозуміти, наскільки вони підходять в той контекст, у якому ми знаходимося, наскільки це продовжує те, що ми вже почали робити.

Тому в роботі з ідеями, які виникають всередині компанії, я маю більш приземлену роль: переконатися, щоб усе, що ми нагенерували, працювало. Це така синергія між мною і партнером: він приносить натхнення і нові думки, я оцінюю, чи є у них шанс перерости у проєкти.

Як нові виклики можуть надихнути на нові бізнеси

І насамкінець, у SupportYourApp ми систематично вивчаємо майбутні виклики. Наприклад, ми давно зрозуміли, наскільки обережно потрібно працювати з ШІ в індустрії клієнтської підтримки.

Оскільки послуга сапорту побудована на контактах між людьми, штучний інтелект має потенціал підірвати і скомпрометувати довіру у цій комунікації.

Тому ми поставилися до цих ризиків як до ще одного джерела натхнення. Наші наступні ідеї зʼявляються з погляду того, щоб взагалі вижити: як бізнесу, як проєкту, як ідеї.

Завдяки цьому ми вже декілька років розвиваємо інтеграцію штучного інтелекту в процеси клієнтської підтримки. Клієнти вже мають доступ до наших власних продуктів, таких як Euphoric.ai та Quidget, які використовують інтегровані ШІ-рішення для підвищення продуктивності консультантів та для автоматизації підтримки. Це не тільки здешевлює послуги, але і дозволяє їм першими застосовувати найновіші технології.

Тож бізнес-ідеї можуть надходити з різних джерел: у дискусіях всередині компанії, від радників чи інвесторів, або від необхідності реагувати на нові ризики та загрози. У своїй команді я культивувую вміння розпізнавати гарні нові ідеї та заохочую ставити їх у контекст. Залежно від ринку та обставин, той самий задум може стати як фантастичним рішенням, так і нікому не потрібною пропозицією. На кожну ідею є свій час і покупець.

Тому реальність — це найкраща перевірка для будь-якого, навіть найгеніальнішого рішення. 

1215
Спільнота
Відеотека
Про нас