Як новачкові досягти успіху в програмуванні: ділюсь порадами

Вибір мови програмування, практика та монетизація, пошук ментора чи спільноти за інтересами, а також інші поради, які допоможуть розробникам-початківцям.

В програмуванні існує величезна кількість технологічних напрямків, мов (тільки Вікіпедія знає 700, а загалом їх набагато більше) та фреймворків, і це може здатися неймовірно великим обсягом знань для початківців. Однак завдяки правильному підходу до їх засвоєння можна зробити програмування доступним для новачка. Проявивши цілеспрямованість і наполегливість, будь-хто може стати професіоналом у цій сфері.

Єгор Буркін, досвідчений розробник з 10-річним стажем і засновник компанії Python Solutions, також відчував себе невпевнено, коли починав свою кар'єру в програмуванні. Озираючись назад, він розуміє, що структура програм, курсів і навчальних відео зазвичай насправді досить зрозуміла, проста і добре структурована. Але для програмістів-початківців це виглядає не так. Кількість інформації лякає, що часто стає проблемою. Щоб процес опанування навичок та вдосконалення компетенцій йшов більш гладко, рекомендуємо скористатися нашими практичними рекомендаціями.

Оберіть мову програмування

Коли ви починаєте вивчати програмування, одне з перших завдань — вибір мови. Іноді важко зрозуміти, яку мову обрати, але важливо вибрати ту, яка здається вам інтуїтивно правильною (і ідеально відповідає вашим цілям розвитку, додає Єгор Буркін):

"Приблизно визначте, що вам більше до вподоби. Я б рекомендував навіть не занурюватися в глибокий аналіз, але все ж прив'язуватися до завдань, які потрібно вирішити. Отже, якщо ви цікавитеся дизайном або створенням візуальних інтерфейсів, то front-end розробка, ймовірно, для вас. JavaScript, мабуть, найбільш слушна мова, оскільки вона вважається найкращим вибором для створення інтерактивних вебсторінок. З іншого боку, якщо вас більше цікавить робота з даними та алгоритмами, то back-end розробка може бути вашим шляхом до програмування, і тут Python та Java серед фаворитів. Але є альтернативи, тому якщо є охота варто заглибитися в ці питання."

Після того, як ви визначили, яка мова потенційно ближча вам, треба зосередитися на ній. Вивчати відразу кілька мов — однозначно не найкращий вибір. На думку Єгора Буркіна, новачкам потрібно зосередьтеся на чомусь одному і не розпорошуватись. Якщо ви зможете зосередитися на одній мові, то шанси на успіх будуть вище, ніж якщо ви спробуєте вивчити відразу дві, а тим більше три мови.

Постановка цілей – другий крок до успіху після вибору мови програмування

Вибравши мову, поставте перед собою завдання (мету), яке переслідуєте. Це допоможе вам залишатися мотивованим під час навчання. Хороша мета для розробників-початківців — поставити перед собою завдання створити повноцінний проєкт (сайт, мобільний застосунок тощо). Якщо у вас є конкретне завдання, над яким ви плануєте працювати, ви зможете ефективніше вивчити мову програмування або інші технології. Ви підлаштуєте своє навчання під свою мету.

Наприклад, можна поставити собі за мету створити сайт, – пояснює Єгор Буркін. «Це допоможе вам оптимізувати процес навчання та освоїти необхідні технології для його розробки. Чим складніший ваш проект (мета), тим більше ви зможете отримати від нього користі під час навчання. А знання будуть послідовними, системними, практично значущими».

Також завданням може бути й робота з даними. Прикладом вашого дебютного проєкту стане побудова невеликої нейронної мережі, яка служить для виконання алгоритмів обчислень. Кінцевим продуктом також може бути мобільний додаток або щось інше. Загалом, мета — це проєкт, для якого ви будете вивчати раніше обрану мову програмування.

Структурування інформації та слідування обраному шляху

У сучасну інформаційну епоху дуже важливо мати структурований план навчання. З такою кількістю інформації, що сьогодні доступна, може бути важко визначити, що і як вивчати. Ось чому вам потрібно йти заздалегідь визначеним шляхом, а не стрибати між курсами чи різними уроками.

Початківцям майже завжди складно зрозуміти, скільки інформації дається (на курсі, у відеоуроці, від ментора тощо). Також майже завжди незрозуміло, що саме потрібно зробити на шляху до мети. Але використання структурованого підходу до навчання дозволяє досягти максимальної ефективності. Це забезпечить найглибше розуміння програмування та краще застосування отриманих знань.

Якщо ви тільки починаєте працювати в технологіях, може бути важко зрозуміти, з чого почати. Для цього дотримуйтесь наступних трьох правил від Єгора Буркіна:

  1. Не бійтеся приділити час на визначення оптимального порядку вивчення різних технологій (т.зв. дорожніх карт).
  2. Для отримання максимальної користі від навчання прислухайтеся до порад тих, хто вже працює в галузі.
  3. Після того, як ви матимете уявлення про наявні можливості, складіть свій список матеріалів, які вам потрібно вивчити. Це допоможе вам організувати процес навчання та переконатися, що ви не пропустите важливі теми.

Витративши мало часу на попереднє планування та пошук потрібних ресурсів, ви зможете отримати найкращий старт у світі технологій. Як правило, така підготовка виправдана на 100%, адже в майбутньому ви не витрачаєте час і сили, а вивчаєте програмування ефективніше. Більш того, при відсутності плану дій і структурованої навчальної програми набагато простіше втратити початкову мотивацію та взагалі не досягти бажаного.

Єгор Буркін: «Не потрапляйте в пастку накопичення знань, не застосовуючи їх»

У програміста-початківця може виникнути спокуса все глибше й глибше вдаватися в нові й нові навчальні матеріали, відчуваючи, що він ще не готовий до написання потрібного коду. Може статися так, що ви заглибитеся в теорію, накопичите велику кількість знань, але не перейдете до практичного застосування. Це може привести до великої втрати часу, а цього слід уникати. Тобто з самого початку навчання застосовуйте отримані знання на практиці, рекомендує Буркін. Необхідно уникати так званого Tutorial hell, коли ти робиш тільки те, що вивчаєш нове, але нічого не робиш з матеріалами, які вже освоїв.

На початку шляху у програмуванні надзвичайно важливо писати багато коду. Чому? Тому що цей процес допомагає закріпити базові поняття та розвиває навички.

«Тут доречно навести приклад вивчення іноземної мови, - пояснює Єгор Буркін. — Можна вивчити всі часи та правила, читати підручники, але найбільший прогрес досягається при використанні мови на практиці, тобто при спілкуванні та письмі. Те ж саме і з кодом. Його написання є більш ефективним способом навчання, ніж просто вивчення теорії. Тільки в процесі кодування можна по-справжньому освоїти концепції та застосувати їх на практиці».

Якщо ви хочете вивчити мову програмування, почніть її використовувати. Не турбуйтеся про те, наскільки ідеальним є ваш код, коли ви тільки починаєте. Ваш код може бути недосконалим, але це не має значення. Головне, щоб він працював. Після того, як ви це зробите, ви можете почати покращувати його якість.

При вивченні нових технологій, особливо якщо ви ще новачок, Важливо спочатку змусити ваш код працювати, а потім зосередитися на його оптимізації (чистоті). Маленькі перемоги та досягнення грають важливу роль на ранніх етапах навчання, переконаний Буркін. Отже, якщо ваш код працює, ви на вірному шляху. Далі ви можете покращити код та зробити його більш оптимізованим.

Заручитися підтримкою

Для того, щоб залишатися мотивованим у навчанні програмування, дуже важливо мати підтримку. Не залишайтеся наодинці з навчальним матеріалом і всіма цілями, які ви переслідуєте. Наявність навчальної спільноти (просто форум, чат тощо) або досвідченої людини, якій можна поставити запитання, значно полегшить процес навчання. Люди навчаються швидше та ефективніше, спілкуючись та співпрацюючи один з одним, переконаний Єгор Буркін.

Як цього досягти? Ось робочий алгоритм, який дозволить розробникам-початківцям заручитися підтримкою:

  1. Будьте в курсі подій у своїй сфері. Для успішного розвитку вкрай важливо бути в курсі останніх досягнень галузі. Один зі способів досягти цього – оточити себе інформацією про поточні події та тенденції. Для цього є habr, mc.today та інші портали.
  2. Використовуйте месенджери. Існує безліч чат-спільнот, присвячених різним технологіям і сферам. Наприклад, у Telegram та інших месенджерах є спільноти, присвячений веброзробці. Це можуть бути сотні, тисячі, навіть десятки тисяч людей. Почніть спілкуватися з іншими новачками в цих чатах і спільнотах. Для розробників-початківців важливо просити допомоги в інших і пропонувати свою допомогу у відповідь. Це сприяє швидкості навчання та глибшому засвоєнню матеріалу. Спільна робота з іншими є більш ефективним та інтерактивним способом навчання.
  3. В ідеалі потрібно знайти ментора, який має досвід програмування. Це може бути ефективним методом прискорити навчання. Менторство – це чудовий спосіб для новачків покращити свої навички, каже Єгор Буркін. Досвідчений фахівець дозволить уникнути багатьох помилок, прокачає знання і допоможе набагато швидше вирости до солідного розробника.
  4. Окремо варто згадати про сучасні технології, які можуть допомогти у вивченні програмування. Якщо так вийшло, що ви не знайшли ментора або наставника, то цю роль може взяти на себе штучний інтелект. Чат GPT4 може виступати помічником для новачка. Його можна використовувати різними способами. Як у вигляді модуля всередині популярної у розробників програми VScode, так і безпосередньо — тобто на сайті openai.com. Існують різні варіанти як ШІ допомагає початківцям. Наприклад, ви можете попросити чат допомогти вам у написанні або пошукати помилки у вашому готовому коді. GPT може запропонувати простіші варіанти коду для тих самих функцій, що також буде корисним практичним навчанням. Завдяки нещодавнім оновленням GPT4 тепер можна не тільки переписуватися зі штучним інтелектом, а й спілкуватися за допомогою голосу. Останній варіант взаємодії, наприклад, дозволяє швидше з'ясувати, як краще проєктувати архітектуру майбутнього додатка (продукту) під конкретні цілі, оптимізувати як структуру програми в цілому, так і шляхи полегшення коду для її оптимальної роботи.

Монетизуйте свої знання якомога швидше

Інвестування свого часу та ресурсів у вивчення програмування може здатися складним і трудомістким завданням. Іноді вам може здаватися, що ви дізнаєтеся багато нової інформації та отримуєте практичні навички кодування, але не отримуєте жодної фінансової вигоди. Такий підхід, вважає Єгор Буркін, може призвести до втрати мотивації та сумнівів у своїх здібностях (або користі навчання загалом).

Щоб цього не сталося, після отримання початкових знань важливо діяти, тобто намагатися заробити. Як варіант, можна почати займатися невеликими фріланс-проєктами та поступово застосовувати свої навички на практиці. Також можна запитати у знайомих, чи потрібна їм допомога (наприклад, у створенні сайту, його покращенні, розробці мобільного додатку тощо). На цьому етапі не варто сильно переживати з приводу сум заробітку. Акцент треба робити на набутті досвіду.

Відчутною перевагою навчання програмування є можливість монетизувати свої знання та навички. Це може стати потужним стимулом для подальших кроків та заглиблення в цю сферу. Однак не слід забувати, що час має вирішальне значення. Якщо ви вчитеся, але не шукаєте проактивних способів монетизації своїх навичок, ви можете втратити забагато.

Одна справа стежити за розвитком технологій і бути в курсі останніх новин в обраній сфері, коли ти вже працевлаштований, а інша справа — бути новачком, який тільки вчиться та зовсім не заробляє. На думку Єгора Буркіна, якщо у вас є хоч якийсь дохід від програмування, це допоможе вам стати більш затребуваним на ринку праці та підвищить вашу цінність як фахівця. Реальний досвід роботи також є неоціненним активом, який сприяє подальшому кар'єрному зростанню.

Отже, коли у вас є практика, вона дає вам робочий код, тоді наступним кроком буде заробіток на цьому робочому коді. Суми на старті кар'єри насправді не такі важливі. Просто намагайтеся монетизувати свої знання, це допоможе зберегти мотивацію до навчання на високому рівні та покращити загальні перспективи на ринку праці.

Єгор Буркін: «Перший напрямок програмування не є визначальним»

Важливо усвідомлювати, що на початковому етапі не завжди має значення, який конкретно напрямок ви вибрали. Припустимо, ви вирішили вивчити JavaScript, а потім починаєте шкодувати, що це був не той Python, про який всі говорять. Не варто зациклюватися та переживати з приводу обраного стартового напрямку. Для наочності Єгор Буркін наводить аналогію з випускниками шкіл, які зіткнулися з дилемою майбутнього:

«Насправді не має значення, в якому напрямку ви рухаєтеся на початку свого шляху. Після закінчення навчання студенти мають можливість вибрати кілька варіантів свого майбутнього: здобути вищу освіту або середню спеціальну освіту, а то й одразу влаштуватися на роботу. Багато студентів вагаються у виборі між інженерією, дизайном чи іншими галузями. Але варто пам'ятати, що після первинного вибору завжди є можливість змінити вектор своєї освіти та кар'єри. Учні не повинні думати, що дороги до інших пунктів призначення закриті.

Точно так же, коли ви починаєте програмувати, ви можете вибирати з безлічі сфер, починаючи від веброзробки та закінчуючи хмарними обчисленнями тощо. Головне, почати практикуватися. Отримавши певний досвід в програмуванні, ви зможете подумати про те, як заробити, що потрібно або можна змінити. Завжди можна вивчити другу або третю мову, якщо був успішний досвід освоєння першої».

Буває, що новачок чітко розуміє, який напрямок підходить саме йому, вже в процесі навчання. Не переживайте з цього приводу. Якщо ви початківець front-end розробник і раптом відчули, що бажаєте працювати з даними, не хвилюйтесь, все окей. Ви завжди можете перекваліфікуватися на фахівця з Python. Так само, якщо ви працюєте над алгоритмами або мобільними додатками, і вас приваблює front-end розробка, ви просто зміните свій профіль пізніше. Починати щось нове може бути страшно, але якщо у вас вже є базові знання, то все буде набагато простіше.

У 99% випадків процес перенавчання проходить легше, ніж початкове навчання, переконаний Єгор Буркін. Тому спочатку вибирайте те, що вас цікавить, пам'ятайте, що головне — саме старт і цілеспрямованість. Дотримуйтесь порад, які тут запропоновані, й у вас все вийде.

1058
Спільнота
Відеотека
Про нас