Як оцінюють проєкти, що подаються на грант

Цей матеріал створено в межах безкоштовного онлайн-курсу «Європейські гранти для культурних та креативних проєктів» від рамкової програми Європейського Союзу «Креативна Європа» та освітньої платформи Креативна Практика.

Коли ви відправляєте заявку, вона потрапляє в Брюссель, в Єврокомісію. Там вона проходить два етапи оцінки: технічний і експертний.

На технічному етапі перевіряється формальна відповідність проєкту умовам конкурсу: чи підходить він за темою, чи достатньо партнерів, чи всі документи додані. Якщо ви все зробили вірно, скоріше за все, тут проблем не буде.

Після того, як заявка проходить технічний відбір, вона потрапляє на перевірку до двох експертів. Їх призначають випадковим чином, але, як правило, вони з іншої країни, ніж проєкт. При цьому вони обов'язково є професіоналами в одній з тих галузей, яких стосується проєкт. Це зроблено для того, щоб експерти були об'єктивні, але добре розуміли специфіку.

Кожен експерт оцінює проєкт за стобальною системою. Потім оцінки всіх проєктів, які беруть участь в конкурсі, зводять в єдину систему, і формується рейтингова таблиця. Гранти отримують ті проєкти, які набрали найбільше балів. Щороку прохідний бал різний — це залежить від кількості та якості надісланих заявок. У 2020 році він становив в середньому 70-75 балів, в залежності від конкурсу.

Критерії оцінки

Загальна максимальна оцінка проєкту може становити 100 балів. Вона складається з оцінок за 4 критеріями:

  • Релевантність — за це можна отримати до 30 балів.
  • Зміст проєкту — до 30 балів.
  • Комунікаційна стратегія — до 20 балів.
  • Команда — до 20 балів.

Подивімося, що це за критерії та як підвищити свою оцінку за кожним з них.

Релевантність

Оголошуючи грантовий конкурс, «Креативна Європа» спочатку ставить для себе цілі та визначає умови, на яких обіцяє підтримати проєкт. Релевантність — це відповідність проєкту таким цілям і умовам.

За цим критерієм буде оцінюватися, наскільки ваш проєкт відповідає загальноєвропейським цінностям, сучасним трендам і потребам. Вищі оцінки отримують проєкти, автори яких мислять не в рамках своєї країни, а глобально. Вони бачать себе не тільки українськими, французькими чи норвезькими митцями та креативними фахівцями, а і європейськими, і розраховують зацікавити своїм проєктом людей з багатьох країн. Експерти будуть надавати пріоритет проєктам, які не просто задовольняють нинішні запити публіки, а й створюють нові прагнення та інтереси.

В описі кожного конкурсу є розділ «Очікувані результати» (Expected Results). Саме там говориться, яким повинен бути хороший релевантний проєкт і чого від нього чекає «Креативна Європа». Також не забувайте про загальні вимоги програми, ми говорили про них в статті «Чи може ваш проєкт податись на грант від  “Креативної Європи”».

Як правило, за критерієм релевантності проєкт може набрати максимум 30 балів. Однак в деяких конкурсах розподіл балів інший, тож уважно читайте умови.

Зміст проєкту

Можна закласти в проєкт дуже цікаві та неординарні ідеї, але якщо не продумати деталі, не розписати детально всі етапи роботи та не подумати заздалегідь про можливі проблеми, скоріше за все, в реальності нічого не вийде.

Оцінюючи зміст проєкту, експерти будуть приділяти особливу увагу тому, наскільки докладно прописані всі деталі, чи збалансовані опис проєкту та його бюджет. Наприклад, підозріло виглядає, коли велика частина бюджету відведена на заходи, а в описі проєкту вони згадуються опосередковано.

Також тут важливо детально та логічно описати план заходів і взаємодію з партнерами. Крім того, експерти подивляться, наскільки взагалі описова частина вашого проєкту відповідає загальним цінностям «Креативної Європи».

За критерієм змісту в більшості випадків можна набрати до 30 балів, але, знову ж таки, в деяких конкурсах може бути інакше.

Комунікаційна стратегія

Ми вже говорили, що комунікаційна стратегія — дуже важлива частина проєкту, тому що саме вона визначає, чи достукається ваша ідея до людей. Вивчаючи комунікаційну стратегію, експерти оцінюють, наскільки добре ви знаєте свою аудиторію, наскільки точно ви її визначили, чи правильно обрали канали комунікації, чи дійсно через свій проєкт ви донесете загальноєвропейські цінності до максимально широкої аудиторії.

Тут важливо, щоб ви не тільки описували стратегію взагалі, але й дуже чітко та конкретно пояснювали, як ви будете комунікувати зі своєю аудиторією. Про все це ми говорили в розділі «Аудиторії та тези комунікації».

За комунікаційну стратегію ви можете отримати до 20 балів, але це теж залежить від конкурсу.

Команда

Щоб реалізувати все, що ви задумали, вам знадобиться професійна та згуртована команда. І звичайно, на це експерти звернуть особливу увагу. Вони будуть оцінювати як партнерство в цілому, так і всіх ключових фахівців окремо.

Дуже добре, якщо ви вже і раніше працювали з вашими партнерами — це означає, що у вас вже налагоджена взаємодія, такі проєкти є надійнішими.

Також ви можете отримати додаткові бали, якщо ви та ваші партнери працюєте в суміжних сферах діяльності. Наприклад, ваша компанія займається художніми перекладами, а ваші партнери — виданням і поширенням книг. В такому випадку ваша співпраця може продовжитися й після проєкту «Креативної Європи».

Особливо здорово, якщо при цьому з'єднуються начебто непоєднувані напрямки — наприклад, культурна спадщина та VR. Загальні тенденції показують, що за такими проєктами майбутнє, тому таке партнерство буде оцінюватися вище.

За цим критерієм проєкт може отримати близько 20 балів, залежно від конкурсу.

Що далі

Будемо сподіватися, що завдяки цій статті ви змогли поглянути на свій проєкт очима експерта, який буде його оцінювати. Тепер ви зможете краще підготуватися та описати свій проєкт максимально якісно. Але про всяк випадок ми пропонуємо вам вивчити невдалий досвід ваших попередників і подивитися, які помилки вони робили під час подачі заявки. Про це читайте в наступній статті.

·
637
·
goodsuper 8
Головна