Як створити стратегію у соцмережах, що працює — розказуємо на прикладах відомих брендів
Наш світ переповнений інформацією. У 2023 році 5,35 млрд користувачів згенерували 120 зетабайт даних (для розуміння масштабу цієї цифри — це те саме, що записати 24 трлн фільмів у Full HD, кожен з яких важить 5 Гб, і потім безперервно дивитися їх 3,8 млн років). Звісно, найбільше продукують у соцмережах.
Тому не дивно, що ці ж самі користувачі все більше фільтрують контент, який споживають. Але як зробити меседжі свого бренду «видимим» і захопити увагу користувача – розмірковує на прикладах широковідомих брендів SMM-менеджерка креативної агенції Underdog Єлизавета Стець.
Взуття, що захопило світ
Кожного року у соцмережах виникає близько 30-50 нових мегатрендів. І бізнеси часто намагаються у них застрибнути, але є ж бренди, які безпосередньо створюють ці тренди.
Одна з таких компаній — Crocs. Бренд не лише трендсетер у світі взуття, а й у генерації контенту. Чому так? — Подивімось на їхні підходи до диджитального контенту з 2019 по 2024 рік.
- 2019 рік — класика продуктового контенту.
Crocs викладали на своїх сторінках взуття на білому фоні. І це працювало!
Білий фон не відвертав увагу від самого продукту. І у 2019 році це якраз викликало відчуття довірі, прозорості та якості. Ну і це насправді сміливо — настільки вірити в ідеальність свого продукту, щоб акцентувати його білосніжно білим фоном.
А ще практичний бік — такі фото легко адаптувати під різні платформи та сайти для продажу.

- 2021 рік — лідери думок та селеби — ви потрібні нам.
За два роки почався етап партнерств та колаборацій з відомими особистостями. Для брендів — це можливість заявити про себе та розширити аудиторію. Довіра до інфлюенсерів сприяла тому, що їхня лояльна аудиторія шукала та купувала прорекламований товар.
До того ж це не була класична реклама, а скоріш органічна взаємодія з продуктом. Ну і як пройти повз, якщо твоя улюблена акторка вже у Crocs?
Сьогодні ви можете це прочитати й спитати, а де ж тут «тренд». Але 2021 рік — і це лише початок активної співпраці з інфлюенсерами!

- 2024 рік — партнерства за межами фізичних речей.
Інфлюенсери були лише початком, сьогодні бренд партнериться з іншими компаніями та навіть фільмами. Один з десятків прикладів — мультфільм «Шрек» режисерів Ендрю Адамсона та Вікі Вернон. Це не лише унікальний продукт від Crocs, а й переваги у соцмережах — переливання аудиторії від одного бренду до іншого, підсилення іміджу та репутації брендів.
Ці переваги заохочують інші бренди вриватися у партнерства та створювати щось спільне й цікаве. Crocs & «Шрек» захопили соціальні відеоформати у Tik-Tok та Reels в Instagram. Аудиторії сподобалася ця колаборація: танці під відомий трек з мультфільму, UGC-співпраця, враження від придбання, вечірки на тематику анімаційного фільму.
Хештег #shrekcrocs на TikTok зібрав понад 38 млн переглядів. Тема та спогади про цю екранізацію буквально заполонили інтернет. Crocs вдало обрали партнера для колаборації, а ще нагадаю маленький факт — «Шрек» у 2002 році отримав «Оскар», як найкращий мультфільм.


Не всім бути Crocs
Читаючи про міжнародний бренд взуття, хтось обов'язково скаже, що Crocs вдалося, бо в них багато ресурсів та інструментів. Невеличкі українські бренди не завжди так можуть проявлятися, а великі компанії часто не повороткі у своїй комунікації.
Але є загальні тенденції, яких важко уникати, якщо хочеться залишатися на слуху та поповнювати свою аудиторію.
Сьогодні неможливо розвиватися без інтерактивної частини та креативних рішень. Але й про власні сенси та цінності забувати не варто. Все це можна класно поєднати.
Для цього треба пірнати глибше. Не хапайтеся за тренди, що лежать на поверхні, досліджуйте свою тему та все, що є навколо неї. Шукайте асоціації та емоції, які захоплять аудиторію. А допоможе у цьому:
- аналіз трендів: Google Trends, Mention та TrendWatching;
- пошук нового бачення та моніторинг соціальних мереж: Pinterest, Tik-Tok, Reddit, Instagram, Behance, Depositphotos, Unsplash;
- шукайте натхнення поза межами вашої сфери: цікаві поєднання в архітектурі чи дизайні, природі, мистецтві, музиці та кінематографії — можуть вдихнути нове бачення у контент. Подібні світлини надихають мислити нестандартно: використовувати предмети не «за призначенням», заглиблюватись та шукати нові сенси, проводити нові аналогії та пов’язати не пов’язуване так, що це було цікаво для вашої аудиторії.
- аналізуйте контент своїх конкурентів — там теж може бути щось корисне, але пам’ятайте, що копіювати не варто.


Розглянемо ще декілька цікавих кейсів
LEGO – це не просто конструктор
Контент на сторінках бренду далеко не про звичайний конструктор. Там цілий світ іграшок, який оживає, дарує емоції свята чи затишок сімейних вечорів, коли всі разом переглядають улюблений фільм.
Креатори LEGO вправні у послідовному сторітейлі. Контент бренду виглядає як багатосерійний мультфільм, який хочеться дивитись та цікаво «а що буде далі?».


MasloTom – це любов з першої ложки
Цей бренд вміє дивитися у «болі» аудиторії. Людина бачить контент і ловить себе на думці: «це те, що мені потрібно!». Користувач впізнає себе = ви закриваєте його потреби.
Наприклад,
- ПРОБЛЕМА — «перенасичення інформацією, мені нічого не зрозуміло»
- ВИРІШЕННЯ — «структурувати за допомогою рубрик»
Приклад структурованого та збалансованого контенту можна побачити на Instagram сторінці виробника MasloTom.
На сторінці наявні різноманітні рубрики, як-от: ситуативний контент, історія продукції, відгуки клієнтів, гумористичний контент, рецепти. Тут не лише про товар, а й про його використання та застосування.

Sephora не тільки про красу та стиль
Користувачі проводять багато часу у соцмережах. Тому хочуть прямо там знаходити для себе користь. Тому, наприклад, Sephora почав випускати контент у форматі навчальних відео. Там можна знайти ролики про те, як користуватися косметикою. Своє знайдуть, як початківці, так і майстри візажу.
Власне це теж про закриття «болю» — не бажання витрачати багато часу на пошуки інформації. Особливо це корисно для брендів, що орієнтуються на зумерів як свою цільову. Бо ця категорія все частіше замість пошуку у Google використовують TikTok та Instagram.

ДТЕК — а ви думали, корпорації завжди нудні?
Класний бренд неможливий без унікального ToV. Те, як звучить компанія у соцмережах може або влюбити у себе, або назавжди відвадити від себе аудиторію.
Задумайтеся про те, як ви звертаєтеся до аудиторії, якими словами називаєте «клієнта», яка подача ваших повідомлень, чи можете ви у сленгові слова, або ж навпаки у вас стриманий стиль.
Одразу зауважу — не кожному бренду треба звертатися до аудиторії, як до котиків і подавати весь контент через «мімімі». Але індивідуальність важлива.
Яскравий приклад сміливої комунікації з аудиторією — ДТЕК. У 2022 році для корпорації настали нелегкі часи — росія почала масово обстрілювати українську енергетичну інфраструктуру. Ми поринули у пітьму, але ДТЕК ще й мав відбивати весь удар негативу українців, які, безумовно, не раділи постійним відключенням світла.
І компанії вдалося віднайти свій «голос» — сміливий та гумористичний, і при цьому професійний та чіткий в мережах Instagram, Tik-Tok та Twitter. Команда ДТЕК почала створювати Тік-Токи, які люди пересилали одне одному й просто знаходили розраду у дуже навіть не веселі моменти.


Gunia і жодної меншовартості
У бренду має бути позиція, а ще він мусить нести сенси. Тут гарний приклад — український Gunia Project.
Довгий час багато хто думав, що українська культура — меншовартісна, застаріла й непрактична. Але засновниці Gunia Project одні з тих, кому вдалося показати, як можуть поєднуватися історія та сучасність.
Місією бренду є збереження українських технік та української спадщини. Хедлайнер бренду — Україна. І це чітко прослідковується у візуальній естетиці та контенті, що розкриває почуття національної гордості та багатства нашої культури.
Бренд використовує кілька підходів:
- Візуальний стиль — кожен пост має містить елементи української естетики: національні орнаменти, символи та ремісничі техніки.
- Розповідь історій — в текстах бренд ділиться українськими історіями виникнення чи появи якогось з елементів в одязі, говорять про сенси, які вкладають у свій продукт та контент.
- Освітні матеріали — бренд не лише про одяг, а й про освітню ініціативу, яка підвищує обізнаність аудиторії не лише в Україні, а й за її межами.
Контенту багато, а буде ще більше. Але вам точно вдасться знайти своє місце у списку підписок вашої аудиторії, якщо будете зважати на все вищенаписане. Ну і звісно, дослухайтеся до своєї аудиторії та не бійтеся експериментувати. Можливо, саме ваш бізнес буде наступним трендсетером!