Як зробити бренд-стратегію та зрозуміти цінність свого бізнесу — гайд від idealers
Коли бізнесу потрібна бренд-стратегія, як оцінити її ефективність та чи можна робити її самотужки? Про усе це розповів бренд-стратег Роман Зотов з агенції креативного маркетингу idealers. Його короткий гайд повинен допомогти краще зрозуміти власний бізнес та виявити слабкі місця в просуванні.
Види стратегій
- Бізнес-стратегія — пояснює механіку функціонування проєкту. Простими словами, визначає, як він буде заробляти.
- Маркетингова стратегія — відповідає за промо продукту.
- Бренд-стратегія — визначає, що люди мають думати про ваш бренд, які емоції він має викликати та з чим асоціюватися.
- Комунікаційна стратегія — відповідає на питання, кому і що ми хочемо сказати, щоб дійти до наших цілей. Визначає, як часто комунікувати та в яких каналах.
Курс на бренд-стратегію
На початку створення бізнесу бренд-стратегія потрібна точно не всім. Якщо маєте обмежений бюджет (що найбільш імовірно), то вкласти всі гроші в бренд, але не пропрацювати продукт і механіку продажів — може стати кроком до провалу.
Якщо продукт або послуги погані, найкраща реклама лише пришвидшить крах.
Власники бізнесів починають звертатись до бренд-стратегії, коли прагнуть «перестрибнути в більший акваріум». Це робиться, коли продажі стабільні, конкуренти знайомі, але хочеться чогось масштабнішого. Однак у більшому акваріумі виклики будуть набагато складнішими, вкладення вищими, а суперники — небезпечнішими. Щоб вижити в новому середовищі — потрібно постаратися.
Коли робити цей «стрибок»:
- Коли ви і конкуренти займаєтеся «сухими продажами» й вперлися в умовну стелю.
- Коли хочеться більше заробляти, але для цього споживачу потрібно давати більше, ніж просто раціональний товар/послугу.
- Коли збільшується кількість портретів аудиторії, каналів комунікації, де потрібно продумати, як і з ким комунікувати.
До кого звернутися
У сфері інновацій існує термін «серійний підприємець». Тут мається на увазі людина, яка відкрила вже більше ніж два бізнеси й розуміється в побудові процесів та підборі команди. Іноді вона через бекграунд свій та працівників дійсно може побудувати бренд-стратегію самотужки.
Однак якщо це, наприклад, малий бізнес, то здебільшого власником є колишній топменеджер. Оскільки раніше він працював за наймом, то має мінімальне знання побудови бізнесу. У такому випадку я раджу взяти маркетолога in-house + звернутися до агентства.
В останньому випадку, вам все презентують, пояснюють, гарно упаковують та відпускають. А далі це все потрібно буде реалізовувати. Тут у пригоді стане власний маркетолог. Чому не обмежитися лише наймом маркетолога?
- Часто він крутий в операційній діяльності маркетингу, але не експерт в стратегічних питаннях та розробці загальної концепції.
- Постає питання людського ресурсу. В агентстві над вашим проєктом працює ціла команда.
- Найчастіша проблема in-house спеціалістів — замилене око. Агентство ж дивиться на вхідний проєкт тверезо та досліджує його.
Формуємо бренд-стратегію
1. Починайте з аналізу конкурентів. Зрозумійте їхнє позиціонування на ринку та яку унікальну пропозицію вони надають. Після цього вивчіть цінову політику. Тепер ви вже приблизно розумієте, що можете запропонувати клієнту, щоб стати унікальним і більш корисним.
2. Далі — аналіз своєї аудиторії. Що потрібно знати:
- На що аудиторія звертає увагу?
- Що їй потрібно?
- Що для неї неприйнятно?
- Які в неї болі?
Проводьте інтерв’ю та шукайте інсайти (те, що людина ніколи не скаже в голос, але подумає).
3. Сформулюйте чіткі пропозиції клієнту. Тобто обіцянки, унікальну торгову пропозицію тощо. Якщо ви в змозі розв’язати їхню проблему — це ваша цінність.
4. Коли визначили цінність бізнесу:
- Знайдіть канали комунікації — де спілкується та отримує інформацію ваша аудиторія.
- Проведіть повний аналіз поведінки вашої цільової аудиторії — визначте манеру спілкування, інтереси.
- Починайте доносити інформацію про ваш товар чи послугу, за допомогою яких людина досягне бажаної цілі або полегшить собі життя.
На які показники дивитися
Якщо певний продукт/послуга викликали в клієнта позитивні емоції, він запам’ятає це й повернеться. Таку інформацію можна отримати через Customer Retention Rate (CRR) — відсоток людей, які залишаються з компанією після певного періоду часу. Ще один показник — sharing of brand, тобто «сафанне» радіо. Маю на увазі ситуації, коли люди самі рекомендують продукт. Тому запитуйте в клієнтів звідки вони дізналися про вас.
Екстремальна порада
Побудова бренду — вкладення у бізнес, за допомогою якого ви зможете не лише планувати комунікацію, результати та продажі, але й прямо впливати на них.
Найкращий спосіб оцінити потужність вашого бізнесу сьогодні — відключити повністю рекламу на місяць.
Зробіть це й подивіться, на якому рівні будуть продажі та взаємодія з клієнтом загалом. Це дуже критичний експеримент, але він дасть змогу побачити справжню ефективність бізнесу. Особливо якщо здається, що «сарафанка» приводить більше людей.