Засоби композиції в графічному дизайні

Раціональна та емоційна інформація в графічному дизайні

В основі будь-якої композиції лежить ідея або творча інтерпретація. Але при цьому, споглядаючи графічну композицію, ми завжди сприймаємо її на двох рівнях: аналітичному та емоційному. Тобто, ми водночас аналізуємо графічну композицію та відчуваємо її.

Пояснимо, як це працює, на прикладі плаката кінофільму.

Уявіть, що після насиченого тижня ви хочете сходити в улюблену «Планету Кіно» і подивитись яку-небудь стрічку. Скажімо, фільм про юного чарівника Гаррі Поттера.

Ще до того, як прочитати опис фільму, ви розглядаєте його плакат. На раціональному рівні ви сприймаєте назву стрічки, дату прем’єри, задіяних у ній акторів, режисера (вся ця інформація присутня на плакаті у вигляді написів). Звісно, все це дуже важливо. Але самої лише інформації якось замало, щоб у вас виникло бажання побачити фільм.

Тож дизайнери плакатів додають до нього певні образи, покликані передати емоційні очікування від стрічки.

Тексти, підсилені графічними образами та певним оформленням, за лічені секунди передають настрій фільму, формують певні очікування.

При цьому композиція, як мозаїка, складається з окремих конструктивних елементів.

В музиці такими конструктивними елементами є ноти, інструменти, тональності, ритм тощо. В літературі — це слова, образи, метафори. В образотворчому мистецтві — це, власне, образи, утворені з точок, ліній, плям та кольорів.

А що утворює композицію в графічному дизайні?

Складові графічної композиції

Слово graphica походить від грецького слова γραφική і перекладається як «живопис», «малювання», «письмо» або «креслення».

Тож, відповідно до вихідного значення, — і дещо узагальнюючи, — можна сказати, що в графічному дизайні ми передаємо ідею за допомогою графічних засобів та написів.

Якщо ж говорити конкретніше, то ключовими складовими графічної композиції є:

  • Простір, в якому створюється композиція.
  • Написи (тексти).
  • Графічні образи (ілюстрації, іконки, світлини тощо).
  • Художньо-декоративні елементи.
  • Колірна палітра.

Познайомимось з ними ближче!

Простір композиції

Зазвичай, коли кажуть «почати з чистого аркуша», мають на увазі цілковісінько новий початок. Момент, коли ще нічого не трапилось і все можливо. Хтось дійсно може думати, що оскільки на чистому аркуші паперу ще нічого немає, можлива й будь-яка композиція. Без обмежень і кордонів.

Але насправді, дещо тут все ж таки є — аркуш паперу як такий.

Будь-яка композиція існує в певних межах. Наприклад, кінофільм (назвемо його кінокомпозицією) водночас існує в часовому обмеженні (хронометраж) і в межах певного кадру (скажімо, 1920х1080 пікселів).

Інтер’єрна композиція обмежена площею приміщення.

Графічна ж композиція обмежується площиною, на якій вона створюється (через це її ще класифікують як площинну композицію).

Такою площиною може бути будь-що: екран монітора чи смартфона, вже згаданий аркуш паперу, фрагмент стіни чи поверхня футболки.

З суто геометричної точки зору графічна композиція є двовимірною, плоскою. В неї є висота й ширина. Але в площинній композиції ми також звикли бачити глибину.

Наприклад, світлина — це плоска графічна композиція. Втім, розглядаючи її, ми можемо легко назвати які з об’єктів на зображенні є ближчими до нас, а які — віддаленішими. Тобто ми поділяємо простір графічної композиції на плани. Найчастіше говорять про передній, середній та задній план. Але насправді їх може бути скільки завгодно.

Будь-яка графічна композиція завжди має бодай два плани. Навіть найпримітивніша, як-от білий логотип на темному тлі.

Чим композиція складніша, тим більше в ній планів.

Написи (тексти)

Тексти є головною відмінністю графічного дизайну від образотворчого мистецтва. В більшості продуктів графічного дизайну вони так чи інакше присутні: на рекламних плакатах, на пакуванні, в розгортках журналів, в дизайні сайтів.

Наприклад, в рекламі тексти дозволяють швидко і чітко пояснити особливості та переваги того чи іншого продукту, послуги. В рекламі 1950-х та 1960-х досить часто текст взагалі містив декілька абзаців.

Текст дуже зручний інструмент для передачі ідеї, адже він є вмістилищем змісту. Але думати, що тексти в дизайні є суто раціональним інструментом було б некоректно. Емоція також цілком може жити в просторі тексту. Наприклад, в передвиборчому плакаті Барака Обами саме напис «Hope» («Надія») передає важливу емоцію.

Дизайнером, що створив цей постер, був Шепард Фейрі. В ньому саме слово «Надія» бере на себе роботу з формування емоційного сприйняття композиції, а образ Барака Обами та біло-червоно-синя колірна гама лише сповіщають простий факт — перед вами обличчя кандидата в президенти США.

Насправді робота з текстами — це цілий окремий вимір графічного дизайну, в якому існують власні композиційні принципи та правила, що потребують докладного і ретельного вивчення. Їх ми дослідимо окремо, на курсі, що називається «Графічний дизайн. Типографія».

Графічні образи

Всередині графічної композиції тексти активно взаємодіють з графічними образами. Ними можуть бути будь-які зображення: гліфи, емодзі, ілюстрації, світлини.

Як і тексти, образи є вмістилищем змісту, і вони здатні передавати як окремі поняття, так і цілі сюжети. І насправді мова графічних образів набагато старіша за звукове письмо, яким ми сьогодні пишемо тексти.

Ще до того, як було винайдено алфавіт, люди використовували так званий картинопис (про нього ми докладніше розповімо в лекції про історію письма). В ньому образ птаха символізував птаха, сонце — сонце, дерево — дерево, а річка — річку.

Часто в графічному дизайні образи використовуються досить прямолінійно. Наприклад, коли Coca-Cola хоче за допомогою реклами заохотити молодь пити свій напій, вона показує молодь, яка п’є «Колу»:

Але, звісно, наочність картинопису та прямолінійність образів працюють не завжди. Якби було б інакше, то вгадувати слово «вічність» чи «невизначеність» в грі «Крокодил» було б не так цікаво.

До того ж графічні образи не завжди буквально передають зміст. Наприклад, коли ви зображаєте лампочку, що світиться, то це одразу читається як «ідея», а не як «лампочка, що світиться». Образ серця передає ідею любові. Образ щита — захисту. Шестерня означає «налаштування». Подібна інтерпретація образів називається графічною метафорою.

За допомогою графічних метафор та асоціацій ви можете створити цілий новий вимір сприйняття макета. Те, наскільки вдало ви будете їх застосовувати, багато в чому залежить від вашого візуального словника. Його формує ваша культурна обізнаність. Буквально будь-які візуальні образи — з образотворчого мистецтва, з популярної культури, кінострічок чи книжок, — здатні зробити ваші метафори цікавішими та небанальними.

Можна сказати дещо поетично, що в графічному дизайні взаємодія текстів та образів схожа на те, як в пісні взаємодіють мелодія і слова.

Разом тексти та графічні образи є сюжетними елементами.

Художньо-декоративні елементи

На додачу до сюжетних елементів в графічному дизайні часто виникають суто декоративні елементи.

На відміну від графічних образів, декоративні елементи додаються суто з естетичних міркувань і не містять ані емоційної, ані раціональної інформації.

Це може бути візерунок, рамка, орнамент, абстрактна пляма тощо.

Декоративні елементи, якщо їх додавати осмислено та в обмеженій кількості, здатні зробити композицію цікавішою та унікальнішою. Але, як і в будь-яких інших випадках, надмірне застосування декоративних елементів (яке, до речі, є дуже характерним для молодих фахівців), здатне зіпсувати враження від вашої композиції.

Колірна палітра

Нарешті, останньою складовою композиції є кольори.

Кольори — цілий вимір сприйняття композиції! За їхньою допомогою можна передати положення елемента в просторі (цей ефект зветься «повітряна перспектива»), зробити відсилання до певних культурних традицій, передати той чи інший настрій, виділити в композиції первинне та вторинне.

Як і робота з текстами, робота з кольором потребує окремого і докладного вивчення, тож їй ми пізніше присвятимо окремий курс «Графічний дизайн. Колір». А в цьому курсі ми розглянемо лише деякі важливі концепції роботи з кольором.

Як взаємодіють складові композиції

Отже, в межах простору своєї композиції ви за допомогою написів, графічних образів, декоративних елементів та кольорів передаєте певні думки й почуття. Але як саме? Як змусити споглядача зрозуміти та відчути сюжет композиції? Як передати, що один елемент сюжету важливіший за інший? Як в статичному зображенні передати відчуття руху?

Для цього дизайнери застосовують з одного боку певні композиційні принципи та прийоми. Композиційні принципи — це підхід до побудови композиції, її тип. А прийоми ще називають виразними засобами композиції або засобами гармонізації.

Як вони працюють ми з’ясуємо в наступних матеріалах!

·
11463
·
28
·
goodsuper 168
Наступна стаття
Типи композиції в графічному дизайні
4903
Головна