Цифрове перетворення Одеської області

Нашим завданням було надати поштовх для розвитку туристичної та інвестиційної привабливості Одеському регіону за допомогою ІТ-технологій — Google Карт та спеціалізованих сайтів.

Цільова аудиторія


  • Внутрішні туристи України.
  • Мешканці, урядовці та активісти Одеської області (як учасники освітньої частини проекту).
  • Іноземні туристи та інвестори.

Ідея

Від початку компанія Google постановила всі матеріали готувати колективно разом із місцевими жителями та органами влади — так сформувалось би підґрунтя для майбутньої співпраці влад, громад і бізнесів. Ця стратегія, розроблена керівником Департаменту туризму й курортів Міністерства економічного розвитку і торгівлі України Іваном Ліптугою, випробувана такими проектами, як Discover Ukraine (однойменний сайт і гайди iUkraine, Crimea, Kyiv2Go, Lviv2Go).

Далі всі учасники процесу можуть самостійно наповнювати і розвивати веб-ресурси компанії Google, ще краще виконувати свою роботу із застосуванням цифрових і інтернет-інструментів. Зокрема, сайти «День в Одесі» та «Мандруй Одещиною» наповнюватиме й розвиватиме Одеська асоціація туризму (Odessa Tourism Association).

Процес

Цифрове перетворення Одещини стало частиною великого проекту цифрового перетворення регіонів України. Компанія Google вже розробила подібні проекти у Львівській, Рівненській, Херсонській та Миколаївській областях.

Музеї і бібліотеки Одеської області узагальнювали наявну інформацію на місцях, інфраструктуру впорядковували органи влади і представники бізнесу, місцеві фотохудожники знімали туристичні місця. Для громад і представників самоврядування компанія Google проводила тренінги з картографування, а місцеві активісти ставали помічниками в перетвореннях.

Картографування

Одеська область приваблива для туристів, але досі на Картах Google не було багатьох цікавих для них місць, а невеличкі курортні містечка були слабо промальовані.

25–29 вересня 2015 року відбувся збір волонтерів-картографів Google Odessa MapCamp. Разом 17 картографів створили близько 100 фотосфер і нанесли на Google Карти понад 3000 готелів, баз відпочинку, пам’яток, шкіл, лікарень, бібліотек тощо. Кожен із цих об’єктів пройшов перевірку на відповідність стандартам Google, а деколи й даним про об’єкт від його власників.

Завдяки MapCamp наразі можна здійснити віртуальну подорож Білгород-Дністровським та Затокою.

Нові туристичні сайти

«Відчуй Одесу»

20–23 липня 2015 року студенти Одеської юридичної академії вчилися користуватись інструментами Google під керівництвом волонтерів Google Map Maker Ukraine. Результатом цієї літньої школи стала карта з фотосферами одеських двориків.

Кілька команд студентів зробили сферичні панорами 30 двориків, зокрема відомого двору за адресою Деволанівський спуск, 1, який неодноразово був відзначений як найкращий дворик Одеси. Усі сфери додали на карту та поєднали зі звуками, записаними у дворі.

На порталі проекту до панорам додалися ще й історії кожного дворика у текстовому вигляді.

«День в Одесі»

Сайт «День в Одесі» (Day in Odesa) — 3D-квест по визначних пам’ятках Одеси в новаторській формі, яку досі не використовували в Україні. Відвідувач може подивитися на місто з висоти пташиного польоту, а далі — обрати напрямок або точку на карті та розглянути сферичні панорами окремих вулиць.

Вступне відео налаштовує на філософський, ліричний лад: так компанія Google хотіла відійти від традиційної асоціації Одеси з гумором і представити місто повніше, як приморське, мультикультурне й відкрите для гостей.

Підготовка до зйомок тривала півроку: потрібно було опитати місцевих активістів, вивчити місцевість на картах Google та протестувати різні методи створення сфер. Знімати група почала в кінці зими, закінчила в кінці травня 2015 року. Постпродакшн для окремих фрагментів починали відразу після зйомки; цей процес тривав два місяці — рекордно коротку кількість часу.

«Мандруй Одещиною»

«Мандруй Одещиною» (Discover Odesa) — ілюстрована карта визначних місць Одеської області (Аккерманської фортеці, Санжейського маяка, Вилкового та інших). На карті місцевість представлена у форматах фотосфер, фототурів, 3D street view турів та відео.

Знімальний процес

Окремим викликом була логістика, адже сфери і відео мали бути готові одночасно для двох веб-проектів — «День в Одесі» (в самому місті) та «Мандруй Одещиною» (в Одеській області). Міжнародна команда працювала з попередньо підготовленим цільовим завданням. Іноді групу доводилося розділяти.

На допомогу приходили місцеві підприємці та активісти: підказували швидкі шляхи та маловідомі місця, влагоджували інфраструктурні питання.

Команда приділяла увагу точному часу зйомки: наприклад, для деяких одеських краєвидів найкраще підходить світанок, а отже, в такі місця потрібно виїжджати вночі.

Рельєф також давав можливості для експериментів: Затока через розташування на косі ефектно виглядає з повітря, горбиста місцевість іноді ставала спонтанним живописним доповненням до запланованих локацій.

Аеропанорами зроблені квадрокоптером, а панорами вулиць і катакомб — наземною технікою сферичної зйомки. Відео використовували у промороликах, а фотографії зводили у сфери, які, крім сайтів, також будуть додані на Google Карти та в мобільний додаток проекту.

Карта інвестиційної привабливості регіону

Особливість карти в тому, що її можна редагувати і додавати нові цікаві для інвесторів об’єкти. Основна мета проекту — залучити в регіон нові інвестиції та сприяння його розвитку.

Освітні проекти

Експерти Google провели численні освітні заходи про оптимізацію роботи з технологіями Google та безпеку в мережі. За час розробки проекту відбулися:

  • 20–23 липня 2015 року — школа «Нові технології — нове місто» для студентів та активної молоді. Учасники навчилися наносити об’єкти на Карти Google, робити фотосфери тощо.
  • Серія семінарів для малого та середнього бізнесу «Ваш бізнес онлайн» від експертів та партнерів Google.
  • 15–17 жовтня 2015 року — Фестиваль соціальної реклами «Інший погляд» (перемогла робота одеських студентів із закликом встановити батьківський контроль у браузері).
  • 21–24 березня 2016 року — GEG семінар «Навчаємося з Google» для директорів, заступників директорів та учителів шкіл, що прийняли рішення розгортати хмарне середовище Google Apps for Education.
  • 15–17 червня 2016 року — Міжнародний семінар для ІТ-спеціалістів в Одеській національній академії зв’язку ім. О.С. Попова про механізми захисту дітей онлайн.
  • 10–14 червня 2016 року — літня школа «Безпека в Інтернеті» у місті Южне Одеської області для педагогів Одеської, Кіровоградської та Сумської областей.

Результати

Проект мав масштабні результати і на рівні відвідуваності веб-ресурсів, і на рівні інвестицій.

За 2 місяці роботи сайти відвідало понад 100 000 користувачів із 96 країн світу. У топ-10 — відвідувачі з України, Росії, США, Грузії, Великої Британії, Німеччини, Польщі, Молдови, Ізраїлю та Азербайджану.

У січні–березні 2016 р. підприємствами та організаціями області за рахунок усіх джерел фінансування освоєно 1660,2 млн.грн капітальних інвестицій, що в порівняних цінах на 24,7% більше від обсягу капітальних інвестицій у січні–березні 2015 року (Головне управління статистики в Одеській області).

На додачу, учасники проекту дали поштовх до всебічного аудиту та інвентаризації туристичного потенціалу та інфраструктури. Так місцеві мешканці виявили нові можливості для розвитку області, про які досі не знали.

Відгуки


3867