Decathlon дарує товарам "Друге життя"

Французький спортивний бренд Decathlon запустив проєкт “Друге життя”, основною метою якого є зменшення кількості товарів, які піддаються утилізації.

Decathlon як лідер спортивного ритейлу оперує великою кількістю замовлень і час від часу зіштовхується із ситуаціями, коли товар приїхав з виробництва з невеликим дефектом, або коли покупець просто змінив свою думку. Тоді товар повертається в магазин, стає нікому не потрібним і його доводиться відправляти на утилізацію. Ми подумали, що повернення не повинні закінчуватися так сумно.

Переважна більшість цих товарів зберігають усі свої характеристики, хочуть бути корисними для занять спортом, але засумували та чекають, щоб про них хтось подбав: рюкзак, що трохи замурзався, светр, у якому розійшовся шов, тренувальні петлі, які загубили пакування, футболка, яка тепер живе без ярлика, велосипед, що довго чекав на свого власника у шоурумі.

Ми в Decathlon вважаємо це несправедливим. Подряпина, наприклад, - це зовсім не привід не користуватися велосипедом чи трекінговими палицями й відправляти їх на звалище, тим самим чинити негативний вплив на довкілля. Всі заслуговують на другий шанс, і спортивні товари також.

Проєкт дає можливість не лише врятувати цілком придатні для використання товари від знищення, але й дозволяє скоротити їх виробництво, зробити поводження з такими товарами ефективнішим з точки зору ресурсів. Наприклад, більше не потрібно ресурсів на транспортування та власне утилізацію, що скорочує і витрати, і викиди СО2.

Як відповідальний виробник та постачальник Decathlon прагне до ефективного управління ресурсами та ефективних методів утилізації відходів і токсичних речовин. Тож запуск проєкту в Україні став першим кроком до глобальної мети компанії - звести до нуля кількість готових товарів або їхніх компонентів, які потрапляють на звалища або спалювання, до 2026 року. 

РІШЕННЯ ПРОБЛЕМНОЇ СИТУАЦІЇ

Тож Decathlon вирішив запустити проєкт “Друге життя”, ідея якого полягає у поверненні на полиці товарів з невеликим пошкодженнями, які при цьому зберігають усі свої характеристики та абсолютно придатні для занять спортом.

На ці товари надається знижка від 10 до 50 відсотків. Це не просто вживані товари, які перепродаються. Це справді товари, яким надається Друге життя:

  • усі вони мають мінімальні виключно естетичні дефекти, як-от відсутність ярлика чи пакування, невелика подряпина чи пляма;
  • усі вони ретельно перевірені на відповідність своїм технічним характеристикам. Усі технічні товари (велосипеди, самокати, тренажери) проходять обов'язкову перевірку і за потреби ремонт, перш ніж вони повернуться у продаж;
  • кожен товар має традиційну гарантію Decathlon від 2 років та можливість повернення протягом 365 днів (Для учасників програми лояльності “Мій Декатлон”);

Товари, які не відповідають вимогам Другого життя, теж не їдуть на звалища. Якщо доречно, вони передаються благодійним організаціям або на відповідальну утилізацію, де їх розбирають на компоненти і за можливості переробляють.

РЕАЛІЗАЦІЯ ПРОЄКТУ

Реалізація проєкту розпочалася на початку 2021 року. 

Хронологія проєкту:

1 етап. Пошук відповідального менеджера та залучення команди - січень 2021 року

2 етап. Розробка концепції, механіки та підготовка (розробка критеріїв відбору товарів, перевірки та оцінки, правил ціноутворення, розміщення на полицях магазину, механіки обліку та контролю) - лютий-квітень 2021 року

3 етап. Тестовий запуск в одному з магазинів - травень 2021 року

4 етап. Анонсування на ресурсах компанії та у ЗМІ і повноцінне функціонування в усіх магазинах мережі - з червня 2021 року

“Decathlon усвідомлює, що компанія є частиною глобального процесу і чинить вплив на довкілля. І власними відповідальними діями хоче мінімізувати негативний вплив на довкілля. Один зі способів це зробити - розвивати циркулярну модель бізнесу. Проблема утилізації товарів з незначними дефектами - є однією з найперших і найпростіших у цьому напрямку, яку ми можемо вирішити на локальному рівні безпосередньо в наших магазинах. Дане рішення несе позитивний ефект і для компанії, і для довкілля, і для наших споживачів, які фактично стають учасниками проєкту”, - коментує лідер напрямку Сталого розвитку в Decathlon Україна, Анастасія Бойко.

Основними критеріями для прийняття рішення щодо проєкту були:

  1. Слідування глобальній меті компанії - зведення до нуля кількості готових товарів або їхніх компонентів, які потрапляють на звалища або спалювання, до 2026 року.
  2. Його функціонування на постійній основі
  3. Простота в реалізації
  4. Залучення помірного ресурсу для його створення та підтримки
  5. Подальша оптимізація витрат компанії завдяки проєкту
  6. Залученість представників компанії та користувачів

РЕЗУЛЬТАТИ 

Станом на кінець 2021 року, тобто за пів року функціонування проєкту можна підбити наступні проміжні підсумки:

  • Зменшено кількість недоцільних відходів. Збережено та продано 90 одиниць товарів, приблизною вагою до 60 кілограмів.
  • Продажі. Згенеровано додатковий дохід замість витрат на переробку. І разом з тим надано можливість клієнтам придбати технічно справний товар за більш доступними цінами.
  • Охоплення в інформаційному просторі. Загальне охоплення склало близько 200 000 контактів (завдяки публікації в соцмережах, на сайті бренду та у ЗМІ).

Аудиторія позитивно відреаугвала на запуск проєкту, про що свідчать схвальні відгуки користувачів у соціальних медіа, увага засобів масової інформації, а також попит на представлені у рамках проєкту товари (до прикладу, товар, який демонструвався у соцмережах для візуалізації проєкту, був викуплений з фізичного магазину протягом 20 хвилин з моменту публікації).

У майбутньому в компанії планують розширити проєкт у кількох напрямках:

- вивести його в онлайн для омніканального просування проєкту та задоволення запиту користувачів з усієї України (адже такий запит є);

- виділити окремі напрям проєкту (наприклад, такий, що даруватиме Друге життя дитячим велосипедам, враховуючи проблему швидкого виростання дітей з наявних велосипедів).

593