Справжнiй брендинг несправжнього метро

Мандруючи світом, ми мимоволі запитуємо себе: чому в нас не може бути так само? Справа тут не в іншій ментальності або багатій історії: ані інфраструктура міст, ані плани забудови не є зручними для мiсцевих жителів та туристів. Головний інфраструктурний проект Одеси, який вона конче потребує, — це метро.

Його почали розробляти ще в 1970-х роках, у 2000-х обіцяли будувати мало не щороку, але в результаті хіба що розважають туристів анекдотами про метро. А даремно, метрополітен вирішив би багато проблем із пробками в місті, де з деяких районів складно виїхати.Команді веб-студії SOLAR Digital набридло сумувати з цього приводу, і ми придумали зробити брендинг для метро, ​​якого немає. Не чекаючи на далеке майбутнє, у якому, можливо, його хтось так створить.

Початок брендингу

Ми не були обмежені у творчості: те, чого не існує, не має концепції. Тому варіанти майбутнього метро були дуже різними. Хтось пропонував розробити концепцію в стилі фантастичних фільмів: мовляв, однаково її не збудують. Інші хотіли метро тут і зараз, і кортіли прифотошопити вагони і станції на сучасні одеські вулиці. Були й ідеї запустити в соцмережах чутки на тему «будівництво метро в Одесі вже почалося» і створювати контент, орієнтуючись на реакцію аудиторії.

У підсумку вирішили: люди мусять повірити, що метро в Одесі таки може з’явитися. А значить, жодних неймовірних фантазій. Це мав бути серйозний візуальний проект, який хоч завтра можна було б втілювати в життя.

Серйозні дебати велися і стосовно того, яке саме метро брендувати в Одесі: наземне чи підземне. Знову ж таки, рішення приймали максимально близьке до реальності: наземний метрополітен простіше й дешевше будувати, ніж підземне — отже, брендуємо його.

Лого та айдентика Одеського метро

Усій команді «SOLAR Digital» настільки приїлися символи Одеси на кшталт морячків, рабинів та якорів, що ми вирішили максимально усунутися від цієї теми. Розробка дизайн-коду проходила під слоганом «Брендинг без тьоті Соні».

Спочатку ми ніяк не були обмежені у фантазії, і варіанти для лого виходили найрізноманітніші: від мінімалістичних до зовсім абстрактних. Але, оскільки знак мають ідентифікувати туристи з усього світу, ми вирішили не відходити від літери «М» у позначенні, адаптувавши її під одеську реальність. Вийшло «ОМ» — Одеське метро.

Після цього ми забрендували вагони, розробили навігацію для станцій, задизайнили проїзні квитки й додаток для просунутих користувачів. А ще розробили нову карту метро, ​​яка зробила проект ще реалістичнішим.

З часу планування Одеського метро в 1970-х до сьогоднішніх днів було створено кілька карт Одеського метрополітену. Але це були або архітектурні проекти на старих Генштабівських картах, або більш сучасні аматорські малюнки. Ми створили карту метро, ​​яку хоч завтра можна вивішувати на станціях — якщо вони дивовижним чином з’являться в місті. До речі, ми виходили не з минулого досвіду (там планувалася загалом підземка), а із завантаженості, популярності зупинок і наявності вільного місця в районі майбутнього будівництва.

Дизайн-код

Одного брендингу для дизайн-коду завжди бракує. Бренд має вміти спілкуватися з аудиторією, показуючи, наскільки він її розуміє. Однією з таких комунікацій стала навігація, яку ми розробили, щоби відвідувачеві Одеського метро було максимально просто орієнтуватися на станції. Але що робити, якщо людина вийде за межі метрополітену?

Ще на етапі обговорень ми вичленували основні страхи цільової аудиторії, головним із яких було небажання спізнитися. Тому разом із брендингом ми розробили серію плакатів, які розповідають про появу метро в місті і спонукають ним користуватися.

Сайт-презентація для метро в Одесі

Сайт ми розробили за два тижні завдяки злагодженій роботі та паралельним процесам. Ми одночасно писали текст і розробляли дизайн сайту, потім так само одночасно займалися версткою і спрощували UX. Це дозволило витратити на розробку всього півмісяця, коли на проект брендингу пішло близько місяця.

Як і в плані брендингу, у сайту спочатку було кілька варіантів існування, від великого порталу до лендингової сторінки. Вирішили зупинитися на промо-сайті, адже метою було не створити віртуальне метро, ​​а підняти проблему: в Одесі без метро складно.

Арена Одеса

Ми малювали карту одеського метрополітену на супутниковій карті Одеси, яку ми роздрукували на принтері. І раптом натрапили на цікавий об’єкт, схожий на злітний майданчик для НЛО. Ним виявився недобудований концертно-виставковий комплекс, який повинен був тішити око одеситів ще у 2015-му році. Зараз цю роль виконує Палац Спорту, радянська будівля, де все складніше організовувати заходи через застарілі комунікації.

І тут проблема вийшла за межі одного інфраструктурного об’єкта для Одеси. Місту потрібне не тільки метро: тут немає і великого міжнародного аеропорту, і нової концертної арени, і туристичного морського порту. А всі ці об’єкти може зв’язати між собою метрополітен, запустивши процес перетворення міста на міжнародний туристичний хаб.

Так із несерйозної думки про брендинг метро, якого немає, вийшов серйозний запит на перетворення Одеси вiд веб-студії Solar Digital. Водночас ми розуміємо, що ця мрія наврядчи стане реальністю. Але з будь-якої ідеї, навіть такої шаленої, може початися розвиток нового, сучасного міста. Ми хочемо, щоб усі задумалися: а раптом Одеса дійсно може такою стати? І показали іншим як це може бути.

2
1901