Створення MVP стартапу МійПай

Рік: 2021 Локація: Україна Сфера: Сільське господарство Категорія: Інвестиційні рішення

Відкриття земельного ринку та нові бізнес-ідеї

З 1 червня 2021 року частково зняли заборону на продаж с/г землі та дозволили купівлю-продаж земельних активів фізичними особами. Тепер кожен громадянин України може стати власником землі. З 1 липня 2021 року землю зможуть придбати фізособи (до 100 га), а з 1 січня 2024 року до кола покупців додаються юридичні особи, які на рівні з фізичними особами отримують однакову земельну «стелю» – 10 тис. га в одні руки.

Ринок землі дуже привабливий для нового бізнесу та стартапів, адже потребує сервісів для полегшення пошуку активів, майданчиків для торгів, документообігу, налаштування взаємодії між продавцями, покупцями, інвесторами, оцінювачами та нотаріусами.


Про ринок землі

Відкрився ринок землі об'ємом у 24 млн га землі, який перебуває у власності 7 млн українців. На сьогодні середня вартість придбання 1 га землі становить 50451.27 грн, а оренда - 3425 грн.

Сільськогосподарські землі України - стабільний та надійний актив з високою потенційною дохідністю. Експертні оцінки сходяться в прогнозуванні росту ринку землі до 200% до 2024 року. Це робить оренду земельних паїв привабливим пасивним доходом з щорічним ростом від 12%.


Створення MVP

До нас звернулася команда з ідеєю стартапу. Завдання полягало у валідації гіпотез, створенні першого MVP і залученні клієнтів. З командою стартапу сформували 2 основні гіпотези:

Кількість угод про продаж с/г землі буде незначним через брак пропозицій від власників

Велика диференціація цін через необізнаність про актуальну вартість. Процес буде ускладнюватися недосвідченістю у практиках оформлення та здачі землі в оренду.

Для тесту ми створили конкретний MVP - сайт МійПай, який став цифровим помічником пошуку земельних ділянок для інвестицій з наступним управлінням інвестиціями. Тут ми розмістили контент про земельний ринок та відповіді на поширені питання: скільки коштує та як формується ціна.

Підхід до брендингу, неймингу та позиціонування

Для якнайшвидшого запуску MVP ми відмовились від комплексного брендингу. Було прийняте рішення про використання швидких рішень брендингу до моменту офіційного запуску на ринку:

  • швидко придумали зрозумілу для всіх назву
  • створили лого без детального пропрацювання


Інтерв'ю з клієнтами

На інтерв'ю ми взаємодіяли з 2 сегментами власників - тими, кому земля перейшла у спадок і тими, для кого вона є джерелом заробітку.

За результатами 15 інтерв'ю та ключовими спостереженнями спростили попередні гіпотези та висунули нові. Нові гіпотези відобразили в MVP 1.0 та змінили механізм роботи платформи. За результатами першого залучення клієнтів на MVP, ми прийшли до висновку, що ціннісну пропозицію і саму концепцію необхідно розгортати в бік "інвестиційної" платформи. Завдяки тесту ми прийшли до півот (зміна концепції) від власників земель до тих, хто буде в неї інвестувати. Для нової концепції створили прототипи, які наразі знаходяться на етапі запуску.


Результати MVP 1.0

Створили прототип вебплатформи для інвестування, де у користувача є можливість керувати власним банкінгом землі та моніторити нові можливості для інвестування.

Поради для команд, які починають технологічні стартапи

1. Не розробляти і не інвестувати в розробку до моменту, поки не знайшли модель повторних продажів

2. Залучати клієнтів демонстрацією через контент та надавати перевагу персональним комунікаціям на перших етапах

3. Висувати гіпотези і бути готовими до того, що більшість з них можуть не підтвердитися. Реальний ринок і клієнти часто думають не так, як ви

4. Використовувати "no code" рішення в створенні MVP, інструментах маркетингу і просування



1
2134