"Світ Сковороди": брендинг національної кампанії до 300-річчя митця

За 300 днів до святкування 300 років від дня народження українського письменника та філософа — Міністерство культури та інформаційної політики презентувало офіційну айдентику національного проєкту «Світ Сковороди». Над її розробкою працював переможець мистецького конкурсу МКІП — комунікаційна агенція Postmen — у партнерстві з літературним критиком Євгенієм Стасіневичем. Брендинг передає багатошаровість постаті філософа і показує неочікувані контексти його життєвого шляху та доробку.

Перш ніж розпочати роботу над створенням айдентики, ми провела велике дослідження, присвячене Григорію Сковороді. Опитування показало, що ім’я митця знають 99,5% українців, проте сприйняття його постаті — доволі стереотипне та формальне. Серед головних асоціацій з особистістю Сковороди зазначали набір кліше: «‎філософ», «‎мандрівник», «аскет», автор афоризму «‎Світ ловив мене, та не впіймав». Більше того, українці плутаються, в якому столітті жив Сковорода, і майже половина респондентів (46%) оцінила свою обізнаність на 3 з 10 балів та нижче. Навіть педагоги були не задоволені своїм знанням його творчості: серед них 57% поставили собі оцінку нижче 5 балів.

Тож завданнями кампанії стало донести багатогранність образу Сковороди, перезавантажити та поглибити його сприйняття і залучити українців до нового осмисленням його спадку. 

Успішний брендинг подій, що відзначають ювілеї видатних осіб, ― неймовірно складна задача. У кожного є своя думка ще з часів школи. Кожен бачив постать на грошовій купюрі. Кожен думає, що знає. Однак, чи знає насправді? Як казав сам Григорій Савич: «Визначай смак не за скорлупою, а за ядром». Так само і нам належало створити брендинг, який розкриватиметься протягом його використання. Для цього ми заклали в нього величезний потенціал відтворення світу Сковороди

СЕО комунікаційної агенції Postmen Ярослав Ведмідь

Ми побудували айдентику на поєднанні образу Сковороди з графічними елементами з його світу: атрибутами життя, символами та героями творів. Ними стали торбинка й флейта — супутники подорожуючого філософа; фонтан «Нерівна всім рівність», який він намалював; бджола, жайворонок, вовк — герої байок та інші символи. Можливість комбінувати ці елементи між собою робить айдентику динамічною та не обмежує використання в майбутньому: вона може видозмінюватися в залежності від запиту та задачі. 

На головній версії логотипу ви побачите пташечку, яка сидить за спиною Григорія Савича. Пташка в його розумінні - це ідея пізнання творчості та світу. Того самого світу, який ловив Сковороду, та не спіймав. І це так само про ідеї, які можна спостерігати, але так ніколи і не звернути на них увагу.  

СЕО комунікаційної агенції Postmen Ярослав Ведмідь

Крім основного логотипу з портретом Сковороди, до брендингу входить додатковий варіант — версія з силуетом його постаті. Тут так само навколо статичної частини можна використовувати додаткові графічні елементи зі світу Сковороди, які можуть змінюватися та рухатися.

Щоб надати глибини та контексту життю та творчості Григорія Сковороди ми оточили образ об'єктами з його літературного здобутку, творчості та життєвого шляху. Ідея айдентики полягає у створенні збірного образу, який поглиблює визначення філософа та передає багатошаровість його постаті. Викликом було створення певного візуального компромісу — врахувати вподобання різних аудиторій. А за допомогою графіки я намагалася передати крафтовість, ручну працю та близькість до людей. 

авторка айдентики, Head of Creative Postmen Анна Сенюк

При створенні айдентики «Світ Сковороди» були враховані три тренди дизайну:

— динамічність систем, що дає простір для візуальних експериментів;

— емоційність та віддача, які підкреслюють відчуття роботи руками людини та деяку недосконалість;

— ілюстрації — вони допомагають спілкуватися з аудиторією, роблять бренд унікальним, веселим і більш людяним.

За словами куратора проєкту, літературного критика Євгенія Стасіневича, айдентика стала точкою входу та спільною основою для занурення у багатовимірний світ Сковороди.

Вже зараз брендбук національної кампанії «Світ Сковороди» можна вантажити за лінком: bit.ly/skovoroda300 


6739