UTEX - український маркетплейс виробників одягу, взуття, текстилю та шкіри

На замовлення Європейського Банку Реконструкції та Розвитку розробили продукт, покликаний діджиталізувати галузь легкої промисловості України. Надали повний спектр послуг, починаючи з дослідження ринку і розробки брендингу для нової платформи.

Завдання

Багато років українська індустрія моди асоціювалася лише з невеликою кількістю виробництв, які розвивали бізнес з нуля. Можливості розвитку залежали від постачальників з різних країн, складних умов виробництва і пошуку спеціалістів. На сьогодні, індустрія виробництва одягу, взуття, текстилю та шкіри активно розширює кордони і потребує стандартизації ринку та зручного способу співпраці брендів і виробників. Завдяки аналізу та виявленню основних проблем , створення UTEX дозволяє усім гравцям ринку розвиватися та пропонувати якісний продукт.

Як виник UTEX і чому?

Чи замислювалися ви коли-небудь про те, де сучасні українські компанії з різноманітними видами виробництва замовляють тканини, шкіру та фурнітуру? Чи як формується цінова політика бренду одягу та чи відповідає вона якості товару? українські бренди-початківці прагнуть розширюватися і пропонувати якісний продукт для споживачів, навіть в умовах тотальної нестачі спеціалістів на стадії виробництва, відсутності надійних підрядників та складних (а інколи неможливих) умов постачання якісних матеріалів і їх пошуку закордоном. Потреба у єдиній базі виробників одягу, взуття, текстилю та шкіри була підтверджена низкою досліджень та аналізу роботи ключових компаній на українському ринку. Отже, виявлення проблеми дало поштовх для систематизації даних про легку промисловість в Україні.

Процес

Найбільш ефективним методом верифікації гіпотез та пошуку додаткових рішень став lead users method, що дозволив провести серію глибинних інтерв’ю та анкетування, щоб виявити потреби та проблеми, з якими стикаються гравці ринку, та способи їх вирішення.

Відповідно до методу lead users, виділяють ключові групи зацікавлених осіб і в кожній обирають декілька представників, які потенційно отримають найбільшу вигоду чи перевагу, коли новий продукт з‘явиться на ринку. Їх залучають на первинних етапах дослідження та на етапі тестування прототипів майбутнього продукту. Таким чином, ми маємо змогу не лише отримати додаткові інсайти для роботи над продуктом, а й прямий фідбек від перших та провідних юзерів.

Результати аналізу ринку на основі досвіду респондентів виявили низку першочергових завдань, які UTEX мав вирішувати у форматі швидкої та ефективної співпраці між замовниками та реалізаторами. Таким чином, UTEX вирішуватиме щонайменше три проблеми українського виробництва одягу та взуття:

1. Пошук перевірених і верифікованих спеціалістів та партнерів онлайн, зручний спосіб комунікації операторів ринку між собою.

2. Консолідація ринку.

3. Стандартизація процесу виробництва, комунікації та ведення бізнесу загалом.

Завдяки такому підходу, вже за кілька років легка промисловість в Україні може змінитися. Більшість брендів-початківців чи підприємств зможуть заявити про себе якістю продукту та сервісу, в той час як великі компанії матимуть змогу виходити на міжнародний ринок та не поступатися світовим лейблам у якості та дизайні.

Рішення

Можливості UTEX

Принципи роботи UTEX полягають в спрощенні процесу пошуку виробників та підрядників для стейкхолдерів та компаній виробників (це і виробники тканин, фурнітури, та багато іншого) та діджиталізації підприємств, які працюють тривалий час на ринку і не модернізуються ( наприклад , швейні підприємства та цехи).

Перш за все, створення єдиного маркетплейсу, де учасники індустрії мають змогу легко домовлятися за послуги та координувати робочі процеси, є інновацією в українській легкій промисловості. Більшість підприємств замовляли послуги та матеріали шляхом окремих домовленостей, які часто не підтверджували якість продукту або не могли забезпечити виробництво у невеликих масштабах. Завдяки UTEX, будь-яка співпраця закріплюватиметься угодою та означатиме, що умови для обох сторін є взаємовигідними та прибутковими. Учасники платформи можуть бути впевнені в перевіреності кожного виробника, підрядника чи постачальника.

До того ж, користувачі маркетплейсу матимуть змогу оцінити функціонал UTEX з точки зору технологій. Миттєва комунікація на платформі маркетплейсу дозволяє вести конструктивний діалог та не витрачати часу на формальності.

Результати

При створенні UTEX ми керувалися низкою цілей. Перш за все, основним акцентом повинна була стати єдина база операторів ринку легкої промисловості. Процес верифікації підприємств став основою UTEX, яка відрізняла його від усіх інших способів пошуку підрядників та виробників-партнерів.

Більш того, зручність єдиної бази полягає також в тому, що розгалужений каталог та систематизовані критерії відбору дозволяють брендам, постачальникам та компаніям виробникам робити вибір на користь тих підприємств, які спеціалізуються на потрібному їм профілі. Платформа UTEX включає в себе особистий кабінет, функціонал комунікації між сторонами, можливість укладати угоди, створення особистого запиту на виробництво партії товару, вибір та пошук нових перспективних підрядників або партнерів з використанням необхідних фільтрів.

Як показують дослідження та проведені інтерв'ю, молодим компаніям досить складно знайти в Україні підрядників, яким можна довіряти. Іноді, вони навіть не знають про деякі підприємства, які можуть надати необхідні їм послуги. Будь-якому виробникові необхідно замовляти та купувати тканину чи інші матеріали для виготовлення продукту, тому він шукає постачальника і знаходить його за кордоном і за досить високу ціну. Але таке ж виробництво функціонує і в Україні, але воно не діджиталізоване , тому вийти на нього досить складно. UTEX щоб вирішує цю проблему, економить час та кошти, дозволяє виготовляти якісний продукт, підтримуючи та розвиваючи українську промисловість.

UTEX було розроблено на замовлення ЄБРР в Україні в рамках ініціативи ЄС EU4Business. Командою Yedynka було розроблено продукт з нуля: ми валідували проблему на ринку, побудували архітектуру та інфраструктуру майбутнього продукту, розробили неймінг та фірмовий стиль, створили продуктову стратегію та стратегію просування, запустили перший реліз і запросили перших користувачів.

1678