Кажуть, щастя в кожного своє. То що, дизайнери, робота в компанії чи фриланс?

Багато дизайнерів вважають роботу в компанії нудною й такою, що обмежує творчість і призводить до вигорання. Водночас інших лякає велика відповідальність на фрилансі. Як обрати формат для себе?

У статті Дана Бєлоусова, Graphic Designer в IT-компанії Boosta, розмірковує: що краще для дизайнера: робота в компанії чи фриланс.

Формат роботи під стиль життя

Ви можете пити каву на Рейтарській, проколювати ніс, а можете зовсім не підпадати під шаблонне сприйняття дизайнера. Усі ми жадаємо одного: робити круті речі з класними людьми, насолоджуватись унікальністю нашої професії.

Шлях до миті, де з відкриттям ноутбука вилітають метелики, часто лежить через складні рішення, пошук своєї команди, свого місця. Питання, яке хоч раз ставив собі кожен дизайнер, звучить так: робота в компанії чи фриланс?

Робота дизайнера в компанії та на фрилансі має свої особливості, і вибір між ними залежить від пріоритетів і стилю життя самого дизайнера. Когось до мурашок драйвить відчуття єдності, спільні виклики, а комусь важко уявити себе частиною команди, хочеться відокремити свій труд, самостійно вести проєкти від А до Я.

Мій досвід теж унікальний і в більшості побудований на командній роботі. Я прихильниця цього шляху, бо саме робота в різних компаніях навчила мене грамотно будувати процеси й на фрилансі, розуміти замовника, вести правильно комунікацію. Хоча фриланс теж має свої плюси. Як-то кажуть — диявол ховається в дрібницях.

Як же бути без творчої свободи?

Це все зрозуміло, скажете ви. Компанія — стабільність, знайомства; фриланс — свобода, можливість обирати проєкти до душі. І матимете рацію. Проте не варто уявляти роботу в компанії як постійне комунікаційне пекло, у якому ми, творчі інтроверти, приречені страждати; а фриланс — як мушлю, у якій ховаються від нетямовитого світу.

Там, де дизайнер у постійній комунікації, присутня підтримка колег і якісні поради, а там, де тільки проєкти до душі — фінансова нестабільність і відповідальність, до якої готові не всі. Там, де фінансова нестабільність — можливість пошуку нових цікавих проєктів, а де стабільні проєкти — висока ймовірність вигорання.

Цей список можна продовжувати нескінченно, проте варто пам’ятати, що правильного вибору насправді немає. Є тільки зроблений вибір і його наслідки.

Позитивні наслідки роботи в команді

Оточення професіоналів

Крім приємної комунікації та грамотно поставлених завдань, ви отримуєте розуміння процесів у різних професіях ізсередини. Навіть слухаючи проблему колеги-піарниці за чашкою кави. Іноді ця, на перший погляд, неважлива інформація може дати вам розуміння багатьох процесів поза світом під назвою «дизайн», але тісно з ним пов’язаним. Це можливість розширити свій кругозір, що дуже важливо для будь-якої творчої професії.

Обмежений творчий контроль

Ми, дизайнери, часто стикаємося з обмеженнями в тому чи іншому вигляді. Дуже часто саме вони дають нам змогу вийти із зони комфорту, запустити мозок на повну та придумати дійсно цікаву ідею. Тож від нашого сприйняття залежить, як ми ставимося до цих обмежень і чи готові з ними працювати.

Чіткий графік

Звучить лячно? Невже? Легкість буття, де міцний сон до 12:00, а вночі відпрацювання, де ноутбук не залишає твоїх обіймів і робота не відпускає ніколи — не для мене, і я впевнена, не для багатьох. Для успішної роботи фрилансером треба бути досить організованим і дисциплінованим. У компанії всі грають за конкретними правилами, і, якщо ці правила тобі підходять, that's not a problem.

Командна підтримка

Чи варто описувати плюси підтримувального середовища, особливо для творчих людей? Дизайнери працюють у тісній співпраці з маркетологами, розробниками й іншими спеціалістами, що допомагає швидше втілювати ідеї та реалізовувати проєкти. Це постійний рух уперед на X2 швидкості.

Багатозадачність = досвід

Баланс між технічними завданнями й творчими, робота над декількома проєктами одночасно, тиск від палаючих дедлайнів — це лише частина рутини дизайнера. За все це отримуєш неоціненний досвід, головне — не згоріти самому.

Кейси, реалізовані в командній роботі

Правильно розподілена відповідальність, синергія декількох професіоналів, спільна мета й головне — результат, якого не досягнути наодинці. Час іде, команди змінюються, а спільний проєкт ще довгий час може тішити виконавців. А ще гарно лягає в портфоліо. Хіба не вагома причина для роботи в компанії?

Темні сторони роботи в компанії: просто печива замало

Не буду токсично оптимістичною, звісно, робота в компанії має свої темні сторони. Хоч мій досвід позитивний, відомо, що навіть найбільш творча й професійна людина може не знайти себе в оточенні таких самих творчих і професійних.

Щоб ваш досвід не став травмувальним, зверніть увагу на ці пункти:

  • Шукайте близьку за цінностями компанію. Часто зрозуміти їх можна ще на етапі співбесіди. Ставте запитання про культуру, робочу атмосферу, зверніть увагу на соціальну відповідальність компанії. Важливо почути не тільки те, що кажуть, а й те, як.
  • Шукайте компанії, у яких розуміють процеси, з яких складається робота дизайнера. Яким би не був неоціненним досвід багатозадачності, ви маєте право на повагу й підтримку. Якщо керівник не може чітко визначити обсяг роботи або вимоги постійно змінюються без адекватних причин, вигорання вже стукає вам у двері.
  • Біжіть від таймерів, тільки якщо вас, як і мене, це виводить із режиму творчості в конвеєр картинок, але слідуйте своєму внутрішньому таймеру, щоб мати ріст і результат, якими хочеться ділитися. Будьте відповідальні.
  • Сміливо кажіть «прощавай», якщо відчуваєте, що зусилля не варті результату. Якщо компанія не пропонує можливостей для навчання та професійного зростання, тиск від дедлайнів постійний, а відсоток цікавих завдань занадто малий.
  • Контролюйте рівень вогню. Палаючі дедлайни, стресові ситуації, проєкти «на вчора» дають неабиякий досвід, доки ви їх вправно тушите. Якщо вогонь із проєктів перейшов на вас — зупиніться й допоможіть собі, щоб не довелося стрибати у вікно.

Основні переваги фрилансу

Як упізнати дизайнера на фрилансі серед купи людей? Відповідь на поверхні — він буде працювати: чи то в кафе, чи то в потязі, чи то на власному дні народженні... Гаразд, не такий страшний той звір, як його малюють! Загляньмо всередину разом.

Нетворкінг

Працюючи на фрилансі, ви теж, найімовірніше, будете комунікувати з великою кількістю людей. І якщо в компанії вам щастить на професіоналів у суміжних професіях, на фрилансі маєте шанс познайомитися з людьми з різних сфер і досвідом. Вишенькою на торті стануть іноземці, завдяки яким розшириться ваш кругозір, не кажучи вже про покращення англійської.

Проявлена індивідуальність

Що дійсно круто, так це можливість обирати нішу, у якій хочеться працювати. Щобільше, фрилансер має змогу обрати конкретний стиль і шукати замовників, яким імпонує саме він. Звісно, за повної ментальної й фінансової готовності до можливих пауз у замовленнях.

Керування своїм заробітком

Дизайн — мистецтво й ремесло, де творчість доповнюється прагненням вирішити конкретні завдання. І якщо оцінювати роботу дизайнера, треба враховувати ці два визначення. Що більший відсоток креативності закладено в роботу, то цінніша вона для самого творця й часто — для замовника. Вам не треба просити підвищення в менеджера, бути фрилансером означає самому визначати ціни за свою роботу, підвищувати її залежно від досвіду та попиту, формувати власні фінансові цілі й здійснювати їх самостійно.

Гнучкість (не про стретчинг)

Головна умова гри — організованість. Якщо ви щасливий власник цієї риси характеру, вітаю! Ви живете життя на повні груди, плануєте день згідно з вашими пріоритетами та бажаннями. З високою ймовірністю ваша собака вигуляна, а друзі на вас не ображені.

Підводне каміння фрилансу

Поки ваша уява вже малює вільне майбутнє фрилансера, ділюсь можливими складнощами, що можуть виникнути на вашому шляху самоврядування.

  • Трохи приземлимося. Можна вічно говорити про творчу свободу, але відсутність оплачуваних відпусток, лікарняних, страхувань і всього того, що зазвичай доступно найманим працівникам, дійсно може стати перешкодою у виборі «вільного» формату роботи. Тож будьте готові мати фінансову подушку, яка позбавить вас стресу у вимушених паузах.
  • Самотність. Здається, ніхто не може залучитись у ваші робочі проєкти так, як колеги, з якими кожен день ви пливете в одному човні. Проте так лише здається. Шукайте оточення для підтримки й фідбеку в дизайнерських чатах, на подіях і просто в буденному житті, формуючи так своє коло однодумців зі спільною метою.
  • Складнощі у встановленні меж із клієнтами. Ви — дизайнер, але тепер ще й менеджер, а також — бухгалтер, і навіть власний піар-директор, та й просто хороша людина. Ваші клієнти можуть очікувати на негайну відповідь або постійний зв'язок з однією з цих ролей. Тож робочо-особисті кордони — те, про що варто думати із самого початку шляху.
  • Психологічний тиск. Чи можливо налякати українця психологічним тиском від складної роботи чи невизначеності? Сумніваюсь. Проте, на жаль, залежність від кількості клієнтів, комунікація з різними людьми, нестабільність доходу можуть викликати додатковий стрес, що в довгостроковій перспективі негативно вплине на мотивацію й любов до своєї праці. А так хочеться насолоджуватися процесом. Тож краще бути морально готовими й мати контакт хорошого психотерапевта про запас.

Ви виграли джекпот

Дизайнери та дизайнерки, вважаю, ми виграли джекпот, колись намалювавши свій перший логотип. Наша професія дає змогу пробувати нове й навіть поєднувати різні формати роботи. Для нас відчинені двері класних компаній і за нами завжди залишається вибір, якого досвіду ми прагнемо, до якого готові й від якого будемо по-справжньому щасливі. 

808
Community
Videos
About Us