Самоздійснюване пророцтво

Самоздійснюване пророцтво відоме під назвами: “Ефект Пігмаліона”, “Ефект розумного Ганса” та “Ефект Розенталя”. Одним з його різновидів є принцип "fake it until make it".

Словом явище, варте нашої уваги, тим більше, що історія його винайдення чи то усвідомлення є доволі цікавою і розпочинається з міфу про Пігмаліона та Галатею.

У повній версії статті ви дізнаєтеся, чим завершилася любов Пігмаліона до Галатеї, як кінь рахував не згірше людей, і які експерименти проводив доктор Розенталь над студентами та школярами.

Тут говоримо про найголовніше.

Ефект Пігмаліона це — явище, котре полягає в тому, що людина, переконана у достовірності певної інформації, мимовільно чинить так, що ця інформація отримує підтвердження.

Допомагає здійсненню пророцтва тонка невербальна комунікації між людьми, яка відіграє вагому роль у стосунках між учнем та вчителем; лікарем та пацієнтом; керівником та виконавцем; також між чоловіком і жінкою у невеликих трудових колективах та малих соціальних групах.

Інакше кажучи очікування людиною реалізації пророцтва великою мірою визначають характер його дій та інтерпретацію поведінки інших людей, що й провокує самоздійснення пророцтва.

Отже, якщо керівник вірить, що його працівники будуть працювати добре, він заохочує і підтримує їх, що призводить до очікуваних позитивних результатів. Аналогічно, низькі очікування призводять до зниження продуктивності навіть у групах працівників зі схожими здібностями.

Найцікавіше, що не обов’язково навіть озвучувати ваше ставлення — достатньо вашого переконання і ви це переконання будете випромінювати, і люди сприймуть ваш сигнал, і дадуть результат згідно вашого посилу. Бо ставлення до людей проявляється і в манері спілкування з ними, і у виразі обличчя, і в жестах.

А тепер візьміть до уваги той момент, що раптом у вашому колективі завелася якась токсична особа, яка має переконання, що всі “козли недолугі, які не вміють працювати”. От вона ходить і транслює це вірування, яке, врешті, здійснюється. Так що важливо, щоб і працівники поважали один одного і вірили один в одного.

Якщо спробувати “Ефект Пігмаліона” розкласти на етапи, то вони виглядатимуть наступним чином:

  1. Наші вірування про інших. Вони зумовлюють поширення переконання. І щоб ваші переконання поширилися ефективно, потрібна атмосфера, позитивне сприятливе відкрите середовище в якому ми існуємо з нашим колективом. Перегляньте свої переконання, як ви сприймаєте інших? За потреби змініть їх. Краще, якщо ви запишете ваші переконання на папері і перепишете їх.
  2. Наші вчинки стосовно інших. Ось тут відбувається безпосередній вплив наших переконань на людей. Тут залучайте так звані “ресурси” – власне продемонструйте вашу підтримку та заохочення: словами, діями, ставленням.
  3. Вчинки інших стосовно самих себе. Коли ви демонструєте свої переконання у людей з’являється причина ставати інакшими, такими, як про них думають. Відтак з’являється результат — скажімо краща продуктивність. Що в свою чергу підсилює позитивні очікування і пророцтво здійснюється.
  4. Вчинки інших стосовно нас. І коли люди змінилися, стали такими як ми від них очікували, вони починають діяти так, як ми від них очікуємо. На цьому етапі власне відбувається підкріплення ефекту. Тому важливо дтвати зворотній зв’язок, щоб закріпити досягнуті результати та й, врешті, зміцнити свою віру в інших.
212
Community
Videos
About Us