Шукачі охочіше відгукуються на вакансії, написані українською, — дослідження Work.ua


Щороку до Дня української мови та писемності Work.ua проводить дослідження ринку праці. Розповідаємо, чи стали роботодавці та шукачі свідомішими у використанні державної мови. А ще — як мовне питання впливає на успішність закриття вакансії.

Російської на ринку праці майже не залишилося

Уже декілька років поспіль Work.ua досліджує ринок праці з огляду на використання мов у текстах резюме та вакансій. Увесь цей час фіксуємо стійку тенденцію: української стає дедалі більше, тоді як російська зникає з ринку праці. Якщо в жовтні 2022 року українською було складено 84% вакансій, то у жовтні 2023 — вже 95%.

У вересні 2024 року маємо 97% україномовних пропозицій роботи. Російською було написано 1,5% вакансій. Це, фактично, історичний мінімум.

Рівненщина: 99,9% вакансій українською

У вересні 2024 року серед областей не було тих, хто відверто «пас задніх» у питанні використання української в текстах вакансій. У половині областей понад 99% пропозицій роботи складені державною. Але безумовний лідер серед усіх — це Рівненщина.

Але водночас не було жодної області, де б роботодавці не розмістили хоч одну вакансію російською. Найбільше їх на Одещині — 5,6%, тоді як минулого року було 11%. Тож ситуація точно покращується.

До речі, найменше української у дистанційних вакансіях — лише 85,8%. Однак це тому, що тут найбільше пропозицій роботи, складених англійською.

Що більша компанія — то більш українізована

Сфера діяльності компанії та її розмір також впливає на те, якою мовою роботодавець складає вакансії. Загальна тенденція така: що більші компанії, то менше вони послуговуються мовою агресора. Цікаво, що частка англомовних вакансій від розміру компанії практично не залежить.

Мова вакансії також залежить від сфери діяльності компанії. Найбільш українізовані — роботодавці зі сфери «Сили оборони» (99,6%), «Державні організації» (99,3% вакансій українською), «Дизайн» (98,2%). В останніх двох у вересні не було жодної вакансії мовою агресора.

А от найменш українізовані — неприбуткові, благодійні та громадські організації та сфера IT. Але це лише тому, що вони є лідерами за кількістю пропозицій роботи, складених англійською.

Хочете більше відгуків — пишіть вакансії державною

Одна з найцікавіших тенденцій, а особливо в умовах дефіциту кадрів — середня кількість відгуків на вакансії залежно від мови. Бачимо, що найбільше шукачі відгукуються на пропозиції роботи, складені англійською. Причину цього явища Work.ua пояснював в аналітиці англійської на ринку праці. Серед ключових факторів — вища зарплата та можливість працювати віддалено.

А от як порівнювати вакансії, складені російською та українською, то останні мають на 17% більший показник середньої кількості відгуків на вакансію на місяць. Тож українізація — це ще й крок для подолання дефіциту кадрів.

Зауважимо, що частково цю тенденцію можна пояснити тим, що російська активніше використовується в категоріях, де дефіцит кадрів найгостріший, як-от робітничі професії.

Молодь і жінки частіше складають резюме українською

А як щодо шукачів? Тут теж динаміка винятково позитивна: у 2022 році 71% резюме створювалися українською, у 2023 — 88%, у вересні 2024 — уже 90,5%! Сьогодні 5,5% резюме написані англійською, 4% — російською. І це також історичний мінімум — російськомовні резюме стають винятком.

Переконані, що надалі ця тенденція лише посилюватиметься, адже молодь все менше послуговується мовою агресора під час пошуку роботи. Так 95,7% шукачів віком до 18% склали резюме українською. Серед кандидатів у віці від 18 до 24 років таких 90,5%, віком від 25 до 34 років — 81%.

Найменш українізовані резюме у користувачів віком 55+ — 64,5% кандидатів цієї вікової групи складають CV українською, натомість вони частіше інших використовують російську мову в резюме — 34%. Цікаво, що у цій віковій групі цифри не змінилися на краще проти жовтня 2022 року.

Жінки частіше складають резюме українською — 87%, 10% — російською і 3% — англійською. Тоді як 74% резюме чоловіків складені державною, 18% — російською і 8% — англійською.

Найбільш українізовані юристи, найменш — водії та топменеджери

Work.ua також проаналізував як професія людини впливає на те, якою мовою вона складає резюме. Зʼясувалося, що прикладом для всіх є юристи та фахівці зі страхування — 92% їхніх резюме написані українською. Натомість найменшу частку резюме соловʼїною мають айтівці — лише 63%. Але лише тому, що 28% з них обрали англійську мову для CV.

А от найбільшу частку резюме російською бачимо серед людей, що шукають роботу в категоріях:

  • «Транспорт, автобізнес» — 23%;
  • «Будівництво, архітектура» — 22%;
  • «Охорона, безпека» — 22%;
  • «Робочі спеціальності, виробництво» — 22%;
  • «Топменеджмент, керівництво вищої ланки» — 21%.

Загалом шукачі менш сумлінні в питанні українізації під час пошуку роботи. Але є серед них і «відмінники». Передусім це мешканці Волинської, Рівненської та Тернопільської областей.

Висновки-роздуми

  1. Із року в рік ринок праці стає все більш українізованим. Бізнес адаптується швидше за шукачів. Певною мірою на ньому лежить соціальна функція — сприяти вкоріненню української на ринку праці як єдиної мови комунікації.
  2. Роботодавці, що послуговуються державною, отримують на 17% більше відгуків на вакансії від шукачів.
  3. Молодь — рушійна сила українізації. Що молодший шукач, то ймовірніше його резюме буде складено саме державною мовою.
  4. Регіон проживання та професія впливають на те, яку мову кандидати вибирають для складання резюме. Найсумлінніші — мешканці західних областей, а також юристи.
784
Community
Videos
About Us