VUCA-світ у новому форматі: українські рекрутери та перспектива невідомості
Ще кілька років тому стали актуальними концепції VUCA-світу. Ця абревіатура походить від англомовних слів volatility, uncertainty, complexity, ambiguity – складність, нестабільність, неоднозначність та невизначеність (мінливість). Ця концепція стосується насамперед мінливого та динамічного ринку в різних сегментах.
Напевно, сучасні українські реалії є тим концентрованим відображенням VUCA-реальності, яке навіть неможливо було уявити в повною мірою. Люди зіткнулися не лише з непередбачуваністю ринку, а й зі щоденною небезпекою для власного життя та життя рідних. Тому сказати, що українська VUCA-реальність співпадає з тим, про що говорили аналітики упродовж попередніх років, неможливо. Це суттєво небезпечніший світ.
Українські VUCA-реалії
Якщо у класичному варіанті згаданої теорії під складністю зазвичай розуміють сукупність непростих факторів, які впливають на прийняття рішень, то в Україні це набуває зовсім іншого контексту. Це не просто складність в аналітиці тієї чи іншої сфери ринку. Це прийняття рішень, коли ринок змінюється щодня, валютний курс «стрибає» та слабко піддається прогнозам, а ресурси, необхідні для роботи, можуть зникнути в будь-яку хвилину (наприклад, при обстрілі складів чи наближенні ділянки фронту до партнерського підприємства компанії, що постачало сировину).
Нестабільність або волатильність пов’язується зі швидким темпом змін. Якщо у мирних умовах це означає динаміку, появу нових професій та поступову втрату актуальності деяких спеціальностей, то українська реальність відкриває зовсім інший вимір нестабільності. Нищівна війна, втрати та руйнування впливають на економіку, тому прогнозувати в таких умовах стає все важче. Складніше стає втілювати бізнес-стратегії, важко навіть тактично правильно діяти у царині підприємництва.
Щодо неоднозначності, то в класичному баченні концепту про VUCA-світ, вона трактується як відсутність чіткого розуміння щодо значення тієї чи іншої події. У сьогоднішній Україні одне потрапляння ракети вже може позбавити людину як мінімум, робочого місця, не кажучи про ризик для життя.
Мінливість, яка трактується в контексті розгубленості щодо сьогодення, в українських реаліях набуває зовсім іншого сенсу. Наш контекст може змінюватися щосекунди, а військовий тероризм стосовно нашої держави часто створює відчуття тотального хаосу. Звісно, це позначається на усіх працівниках, у тому числі й на рекрутерах.
Рекрутер в українській VUCA-реальності
Якою ж є наша VUCA-реальність, більш концентрована форма відомої концепції? Фахівці зіткнулися з таким спектром проблем:
постійний острах за власне життя, який знижує продуктивність та мотивацію;
життя з повітряними тривогами, під час яких потрібно ховатися в укритті, що теж впливає на переривчастість робочого графіка;
контакти з великою кількістю людей, у тому числі й тими, хто переїхав із зон активних бойових дій;
потреба напрацьовувати у собі нові навички та тренувати додаткову емпатію, коли йдеться про співбесіди з людьми, які переїхали з міст, де точаться активні бої, та намагаються влаштуватися на роботу;
складні економічні фактори, адже життя в умовах підвищених цін впливає на більшість людей, зменшує спектр можливостей.
Жити в умовах постійного ризику для власного життя та здоров’я непросто. Саме тому професійна спільнота потребує атмосфери постійної взаємної підтримки, обміну досвідом та консолідації зусиль.
Як вистояти перед страхом невідомості
Для того, щоб виконувати свою роботу якісно, дуже важливо правильно розставити у ній пріоритети. А саме:
Бути спеціалістом, який плекає та підтримує ті цінності компанії, що дають змогу людям гуртуватися в тривожні часи.
Дослухатися до рекомендацій надійних кризових психологів щодо самопідтримки в нинішніх умовах. Якщо бачите, що складно самотужки впоратися з переживаннями, то звертайтеся за допомогою. Є достатньо можливостей для того, аби отримати її навіть безкоштовно.
Тримати руку на пульсі новин сфери, обмінюватися досвідом з іншими, адже в часі війни навіть конкуренти стають професійними союзниками, аби підтримувати одне одного та економіку держави.
Намагатися фіксувати свої позитивні професійні досвіди в нових умовах.
Попри складність, нинішні умови відкривають певні можливості. Якщо ви зуміли адаптувати свою діяльність до війни, проаналізуйте те, що в цьому особливо допомогло. Люди часто звикають самі до себе, а про власні сильні сторони кажуть «нічого особливого». Однак уміння в таких складних умовах продуктивно працювати є тим цінним досвідом, яким можна ділитися і з іноземними колегами. Пишіть про це цікаві матеріали, діліться на вебінарах. Зокрема, це допоможе привернути увагу до проблем України. Важливо також говорити, що ми усі боремося за демократичні цінності, акцентувати на тому, що Україні потрібно допомагати. Активність у міжнародному руслі допоможе українському фахівцю вийти на новий рівень, а також бути тим інфлюенсером, який не дає світу забувати про війну в Україні.