Як допомогти постраждалим від сексуального насильства під час війни?
Креативна агенція МОКО розробила комунікаційну стратегію для Українського Жіночого Фонду. Основним завданням команди було привернути увагу українського суспільства до теми СНПК, розповісти про його форми, наслідки та алгоритм допомоги постраждалим.
Сексуальне насильство під час конфлікту (СНПК) — це повноцінна зброя, яку використовують росіяни у війні задля залякування, покарання, приниження та навіть геноциду. Це злочин проти людяності, що спричиняє глибокі психологічні та соціальні наслідки.
Станом на жовтень 2024 року від початку повномасштабного вторгнення було зареєстровано понад 320 випадків СНПК. Але скільки ж іще ситуацій, про які бояться, не можуть, соромляться сказати?
Постраждалі потребують комплексної підтримки, а надавачі послуг та українське суспільство — знань про те, що таке СНПК, які бувають види цього злочину та як можна по-справжньому допомогти тим, хто цього потребує.
Саме тому МОКО Digital, для якого робота з цією чутливою темою вже не перша, разом з «Українським Жіночим Фондом» у партнерстві з НУО «Ла Страда-Україна» та НУО «ЮрФем», за підтримки Європейського Союзу, створили комунікаційну кампанію, що охоплювала 14 регіонів України: Київську, Львівську, Рівненську, Хмельницьку, Чернігівську, Сумську, Кіровоградську, Харківську, Луганську, Донецьку, Дніпропетровську, Запорізьку, Херсонську, Одеську області.
Кампанія мала на меті привернути увагу до теми СНПК, розповісти про його форми, наслідки та алгоритм допомоги постраждалим.
Червоною ниткою крізь кампанію проходила тема єдності та ефективної взаємодії задля допомоги постраждалим.
Спеціально для цієї кампанії команда МОКО розробила різні види друкованих матеріалів — окремо для постраждалих та для надавачів послуг.


У буклетах, флаєрах та постерах для постраждалих розповіли про види СНПК та зробили акцент на контактах, куди можна звернутися по допомогу в різних областях. А в освітніх буклетах та брошурах для надавачів послуг розробили алгоритми ідентифікації злочину та нетравматичної комунікації з постраждалими, а також додали контакти, куди можна перенаправити постраждалих задля надання комплексної допомоги.
Також команда МОКО розробила навчальний відеоролик про СНПК та його види для трансляції в регіонах.
Окремим вектором проєкту була співпраця з національними медіа. Разом з редакціями — Hromadske, NV, РБК-Україна, Апостроф, Обозреватель, Дзеркало тижня, Еспресо, Вікна, LB — та за участі експертів «Українського Жіночого Фонду», «ЮрФем», «Ла Страда-Україна», Фонду лауреата Нобелівської премії доктора Деніса Муквеге, Глобального фонду тих, хто пережив насильство, а також представників українських правоохоронних органів, ми підготували 11 матеріалів, що мали на меті привернути увагу громадськості до проблематики СНПК, необхідності ухвалення законопроєкту про невідкладні репарації як важливий крок до відновлення справедливості та захисту постраждалих, а також пояснити унікальності українського досвіду протидії СНПК. Загальне охоплення кампанії склало понад 40 тисяч.
Інформаційна кампанія у ЗМІ не лише стала ключовим інструментом створення необхідного медіатиску для прийняття законопроєкту №10132, а й сприяла глибшому розумінню українським суспільством потреб постраждалих від СНПК, зокрема щодо необхідної підтримки та можливих способів допомоги.
Щиро дякуємо журналістам за чуйний підхід і глибоку увагу до важливих тем, а експертам — за активну участь та готовність ділитися своїми знаннями під час підготовки матеріалів. Адже лише спільними зусиллями державних та недержавних установ, організацій та суспільства ми зможемо захистити та підтримати постраждалих від СНПК, а також сприяти розробці ефективних інструментів допомоги та відновлення справедливості для постраждалих по всьому світу.
Команда, що працювала над реалізацією ідеї:
- Партнер МОКО Digital – Гліб Проненко
- Партнерка МОКО Digital – Тетяна Мокренко
- CSD – Тетяна Мальшакова
- Креативна директорка – Ольга Лівік
- Стратег – Ілля Ніколаєв
- Менеджерка проєкту – Софія Смульська
- PR-менеджерка – Софія Бабяк
- Копірайтерка – Аліна Ратникова
- Дизайнерка – Анастасія Граб
- Інфлюенс-менеджерка – Анна Лозка