🔥 5 порад для дизайну інтерʼєру обмеженого простору
У сучасному світі ми все частіше стикаємось з обмеженими житловими просторами, де кожен квадратний метр має бути використаний ефективно. Це стосується як міських квартир у багатоквартирних будинках, так і модульного житла, яке сьогодні є актуальним і важливим рішенням для людей, що втратили свої домівки через війну. Тут постає гостра потреба зробити маленький простір комфортним, функціональним та наповненим життям.
Саме цьому питанню була присвячена менторська сесія Андрія Анісімова та Вікторії Карєвої, співзасновників студії дизайну інтерʼєру Between the walls, для проєкту European Design Upgrade 3.0, що фокусується на переосмисленні модульного житла. В межах цієї сесії Андрій та Вікторія поділились власним досвідом та порадами щодо створення комфортного та ефективного дизайну в умовах обмеженого простору.
Основні принципи ефективного дизайну маленьких просторів
- Використовуйте легкі мультифункціональні меблі
Меблі, що інтегруються у стіни, виконують кілька функцій або ж ефективно використовують наявну площу — це те, що допоможе зберегти та візуально збільшити простір.
- Надавайте перевагу світлим кольорам
Використання світлого визначеного кольору дає відчуття єдиного та більшого простору. Крім того, білий колір та рефлекси дозволяють максимально довгий час протягом доби використовувати виключно сонячне світло без штучного освітлення.
- Застосовуйте усі види освітлення
Види освітлення у приміщенні завжди варто обирати відповідно до сценаріїв життя людини в різних зонах простору. Для невеликого житла оптимальним рішенням буде застосувати декілька видів освітлення, зокрема, стельове та акцентне освітлення на різних рівнях. Такий підхід дозволяє розширити горизонти функційного застосування простору.
- Мінімізуйте кількість стін та коридорів
Знесення непотрібних стін та оптимізація коридорів дозволить візуально збільшити простір або перерозподілити звільнену площу на більш важливі зони. Таке перепланування важливо робити відповідно до правил та розрахунків, а також згідно з потребами мешканців та у відповідь на конкретний запит.
- Дотримуйтесь балансу між «Less is more» та «Less is bore»
Часто маленькі простори через акцент на функції стають максимально мінімалістичними, що робить їх нецікавими. Натомість, дизайн має бути людиноцентричним та сповненим власної індивідуальності. Знайти її — ключове завдання під час проєктування будь-якого простору.
Створення ефективного простору для модульного житла. Досвід студії Between the walls
Команда Between the walls створює емоційний просторовий досвід для багатьох відомих проєктів, серед них – як великі площі, так і досить маленькі простори. Проте ключовий підхід студії до дизайну будь-якого приміщення — не обмежуватись одним стилем, а створювати еклектику з додаванням сучасного мистецтва, навіть в умовах обмеженого простору.
Так, минулого року команда студії розробила проєкт модульного мікробудинку в Карпатах для внутрішньо переміщених осіб. Незважаючи на невеликий розмір приміщення — всього 22 кв.м., команда змогла ефективно використати простір, організувавши його в чотири основні зони, що поєднуються між собою: спальна кімната, кухня, вбиральня та кабінетна зона.
Ефективне поєднання всіх зон стало можливим завдяки використанню основних принципів дизайну маленьких просторів. Зокрема, завдяки використанню мультифункціональних меблів — дизайнери студії інтегрували одну суцільну меблеву конструкцію, яка включає місця для зберігання речей, пральну зону, ліжко та кухню.
Щоб зробити приміщення невеликого модульного житла комфортним для життя, команда Between the walls врахувала не лише ергономічність та функціональність кожної деталі, а й оптимізувала емоційний простір. Для цього важливо врахувати психологічний вплив текстур, кольорів та освітлення, настрій самого приміщення. Наприклад, використання теплих, природних матеріалів і м'якого освітлення створює затишок і відчуття безпеки, що є важливою складовою будь-якого модульного будинку.
Створення таких ефективних модульних приміщень може стати ключовим фактором у зміні уявлення про модульне житло загалом. Люди, які втратили свої домівки, часто втрачають і відчуття комфорту та безпеки. В цьому випадку, використання перевірених підходів до дизайну маленьких просторів дозволяє створювати функціональні та естетично привабливі рішення, які відновлюють цей комфорт та забезпечують новий рівень якості життя в модульних будинках.
European Design Upgrade 3.0 — міжнародний проєкт, спрямований на пошук та реалізацію ефективних рішень та технологій у розробці модульного житла для осіб, які втратили свої домівки. Ключова ідея EDU 3.0 — обʼєднати архітекторів, інженерів, дизайнерів та підприємців для створення ефективних рішень у будівництві модульних будинків.