«Між прощанням і поверненням»: Мистецький арсенал представить нову виставку українського мистецтва

«Між прощанням і поверненням»: Мистецький арсенал представить виставку українського мистецтва про досвід втрати рідного дому та спротив забуттю.

У четвер, 30 травня, у Мистецькому арсеналі відкриється виставка під назвою «Між прощанням і поверненням». Виставка представить твори 17 українських митців та мисткинь: Катерини Алійник, Пьотра Армяновського, Григорія Бондаренка, Андрія Достлева, Катерини Єрмолаєвої, Алевтини Кахідзе, Ольги Кyзюри, Віталія Куликова, Ніни Лагути, Зої Лактіонової, Георгія Мамардашвілі, Елізи Мамардашвілі, Дар'ї Молокоєдової, Севілі Наріман-кизи, Вікторії Розенцвейг, Юрія Соловія, Даші Чечушкової.

Виставка «Між прощанням і поверненням» почне роботу в перший день Книжкового Арсеналу і триватиме два місяці після завершення фестивалю, до 4 серпня. Відвідувач_ки побачать роботи, створені спеціально до виставки, а також протягом 2017-2024 років.

Автори та авторки звертають увагу на досвід вимушеного переселення людей, які покинули домівки через окупацію, війни, екологічні зміни в наш час та впродовж ХХ століття. У центрі уваги не лише катастрофа російського вторгнення до України. Виставка розповідає про повторювані досвіди вигнання з рідних місць протягом століття: від історії українських Ді-Пі (displaced persons) періоду Другої світової війни й тих, хто мусив покинути домівку через затоплення територій під час будівництва Кременчуцької ГЕС, до втрати дому на сучасних Донеччині та Луганщині.

Художниця Ольга Кузюра під час монтажу інсталяції «Спільний спогад. Акт памʼятання». Фото: Олександр Попенко.

Окрім сучасного українського мистецтва, на виставці «Між прощанням і поверненням» будуть представлені архівні матеріали з приватних колекцій, а саме спогади, листування та щоденники Ді-Пі (displaced persons): колишніх в'язнів концентраційних таборів, примусових робітників, біженців, військовополонених. У мультимедійному форматі можна буде побачити роботи Юрія Соловія, Віталія Куликова та Григорія Бондаренка.

«Мистецтво як втілення уяви дозволяє перевигадувати й оживлювати розірвані звʼязки, віднаходити образи й слова там, де, здавалося, їх назавжди зруйновано. Саме досвід втрати дав нам ключ до повідомлень, залишених у таборах Ді-Пі, під час Голокосту, на примусових роботах, у депортації, а також російсько-української війни у 2014 і 2022 роках. Тому час між прощанням і поверненням стає моментом для пошуку слів, віднайдення заборонених, стертих історій та усвідомлення власного місця в кожній з них», — розповідають Наташа Чичасова та Ася Цісар у кураторському тексті до виставки.

Через мистецькі практики митці та мисткині у своїх роботах наближаються до знайомих місць, які існують у реальності, але повернення до яких зараз неможливе або небезпечне для життя. Художни_ці реконструюють власні родинні історії та ландшафти дитинства, розмірковують про перетини культур і спротив забуттю. Фільми про тимчасово окуповані Маріуполь і Новотроїцьке, інсталяції про дім у Донецьку та про помешкання єврейської родини у Львові, пейзажі Херсонщини та українського Сходу, діалог із кримськотатарськими традиціями та мистецтвом — митці й мисткині осмислюють персональні травматичні досвіди переселення та евакуації. Усі вони поєднані в експозиції «Між прощанням і поверненням», яка не має традиційного поділу на тематичні блоки та зали, від якого кураторки відмовилися, щоб осмислити спільний біль і сум за домом кількох поколінь людей, для яких українські терени за різних історичних обставин стали домівкою — зокрема, для українців, кримських татар, приазовських греків, євреїв, грузинів, вірменів, поляків, ромів і багатьох інших.

463