Продовження навчання з WEPs: як подолати гендерний розрив в оплаті праці та підтримати професійний розвиток жінок
Розширення ролі жінок у бізнесі є ключовим аспектом для економічного розвитку, соціальної стабільності та досягнення гендерної рівності у світі. Повноцінна участь жінок у глобальній економіці могла б збільшити світовий ВВП на 26% до 2025 року, що дорівнює 28 трильйонам доларів США. Саме тому важливо створювати відповідні умови для професійного розвитку жінок та дотримуватися рівного ставлення на ринку праці до обох статей.
З 14 по 16 квітня відбулося вже друге у 2025 році навчання з впровадження Принципів розширення прав і можливостей жінок (WEPs). Протягом трьох днів експертки/-ти у сфері гендерної рівності ділилися досвідом впровадження WEPs та створення гідних умов праці для жінок. Спікерками виступили представниці «ООН Жінки», ГО «Український центр сприяння інвестиціям та торгівлі», ГО «ЕдКемп Україна», «ЮрФем», фонду «Маша» та видання Marie Claire. Серед тем для обговорення — гендерний розвив в оплаті праці, впровадження гендерно чутливої мови та розроблення гендерних політик на робочих місцях, важливість підтримки інклюзивного та безбарʼєрного підходів тощо. Окремо представниці медіа розповіли, як промотувати голоси жінок, розвивати економічне лідерство й інклюзивні підходи в медіапросторі.
Навчання допомагають представницям/-кам приватного сектору й організацій громадянського суспільства підвищити свою обізнаність про підходи до впровадження WEPs, а також розширити знання щодо створення ініціатив для розширення прав і можливостей жінок. До цієї серії навчань долучилися 35 учасниць із різних регіонів України та з-за кордону. Загалом протягом 2023-2025 років було проведено 7 серій навчань із впровадження WEPs (4 офлайн та 3 онлайн), до яких долучилося 197 людей.
Під час навчання учасниці також ознайомилися з умовами вступу до Альянсу з гендерно відповідального та інклюзивного відновлення України, який обʼєднує бізнеси, міжнародні організації, міжнародні фінансові установи й уряди різних країн задля спільного просування гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок в Україні. Умовою для вступу до Альянсу є підписання WEPs. На сьогодні їх підписали 44 українські компанії.
«”ООН Жінки” підтримує просування WEPs як ефективного інструменту для досягнення гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок на ринку праці та в суспільстві загалом. Просування WEPs також є частиною ширших зусиль, спрямованих на підтримку Альянсу з гендерно відповідального й інклюзивного відновлення в Україні, який об’єднує понад 70 членів, зокрема уряди та приватний сектор, для забезпечення участі та розширення можливостей жінок у процесах відновлення України й інтеграції до ЄС», — наголошує Ліна Райлендер, програмна спеціалістка «ООН Жінки» з розширення економічних можливостей жінок.
«В умовах великої війни впровадження Принципів розширення прав і можливостей жінок (WEPs) є не лише питанням гендерної рівності, але й ключовим фактором для відновлення економіки та соціальної стабільності країни. Як зазначено у звіті ПРООН, під час війни корпоративна відповідальність щодо дотримання прав людини стає ще важливішою, оскільки ризик грубих порушень прав значно зростає. Українські компанії, які інтегрують WEPs, можуть сприяти залученню внутрішньо переміщених осіб до робочих місць, підтримувати жінок у бізнесі та допомагати країні долати наслідки війни через інклюзивний економічний розвиток», — підсумовує Ірина Титарчук, виконавча директорка ГО «Український центр сприяння інвестиціям та торгівлі», яка проводила навчання.
Дисклеймер
Навчання з впровадження Принципів розширення прав і можливостей жінок (WEPs) реалізується в межах ініціативи «Розширення можливостей жінок у бізнесі», що здійснюється в межах проєкту «Трансформаційні підходи для досягнення гендерної рівності в Україні», який втілюється «ООН Жінки» за фінансової підтримки Уряду Швеції у співпраці з Офісом віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції.
Ці заходи є частиною зусиль щодо просування інформації про Альянс з гендерно відповідального й інклюзивного відновлення та реалізації його зобов’язань через впровадження WEPs.
***
Інформація про навчання із впровадження WEPs у соціальних мережах:
ГО «Український центр сприяння інвестиціям та торгівлі»
Facebook: www.facebook.com/itfcua
LinkedIn: www.linkedin.com/company/itfc-ukraine/
***
Бекграундер
Принципи розширення прав і можливостей жінок (WEPs) — це набір із семи принципів, що є інструментом для керівництва бізнесів у сприянні гендерній рівності та розширенні можливостей жінок на робочому місці, ринку праці й у суспільстві. Завдяки їхньому впровадженню компанії змінюють підходи до підтримки жінок, захисту їхніх прав та справедливого ставлення до них на робочому місці.
«Розширення можливостей жінок у бізнесі» — ініціатива з підвищення обізнаності, проведення тренінгів та надання інформаційної підтримки представникам приватного сектору для вдосконалення їхніх професійних навичок щодо впровадження Принципів розширення прав і можливостей жінок (WEPs) та реалізації відповідних програм, а також сприяння створенню нових партнерств із приватними компаніями, бізнес-асоціаціями та громадськими організаціями для популяризації гендерної рівності й розширення економічних можливостей жінок.
«ООН Жінки» — структура Організації Об'єднаних Націй із питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок. Провідний орган, що координує роботу системи ООН у сфері гендерної рівності. Є допоміжним органом Генеральної Асамблеї ООН, створеним її рішенням у 2010 році з метою прискорення прогресу у справі задоволення потреб жінок у всьому світі, підвищення ефективності використання наявних ресурсів та об'єднання мандатів і функцій окремих підрозділів системи ООН, які займалися винятково питаннями гендерної рівності й розширенням прав і можливостей жінок.
Віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції відповідає за впровадження державної політики забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків в Україні та відповідну координацію взаємодії центральних органів виконавчої влади.
ГО «Український центр сприяння інвестиціям та торгівлі» — незалежна неприбуткова організація, яка спеціалізується на підтримці розвитку малого та середнього бізнесу, сприянні впровадженню ініціатив з економічної спроможності жінок, торгівлі й експорті.