Публічне інтервʼю «Що ви знаєте про українців» з директоркою Харківського ЛітМузею для французької аудиторії
7 жовтня відбулося публічне інтервʼю «Що ви знаєте про українців» з Тетяною Пилипчук, директоркою Харківського ЛітМузею з Реджинальдом Ґаяром, французьким журналістом і письменником.
«Політичний землетрус» кінця 1980х – початку 1990х завершився появою нової політичної карти Європи: світ переосмислював європейську історію, країни Європи шукали нові моделі співіснування, Радянський Союз намагався перезапуститись як оновлена імперія. І в цій соціальній напруженості, у 1988-му році, в Харкові створився новий музей – літературний. ЛітМузей одразу почав працювати з репресованими в СРСР темами української культури та історії.
Після розпаду Радянського Союзу в 1991 році Україна стала незалежною державою, але більшість українців не одразу усвідомили свою незалежність. Тим більше не готові були прийняти історичні факти, які підважували російський наратив про «братські стосунки» України та росії. Тому Харківському ЛітМузею було важко виходити в публічний простір з українськими національними концептами, наприклад, з популярним у 1920-х харківським меседжем «Геть від Москви! Дайош Європу!». І попри це музей поступово став однією з інституцій, які створюють нові українські наративи – для набуття Україною суб'єктності. Можливо, саме це відчуття самостійності наснажує сьогодні українців чинити спротив російській агресії.
Для мене українська культура є новою, бо у Франції вона не була видима, для французів вона була наче частиною російської культури. Проте, спостерігаючи за цими подіями, я відкрив для себе українську культуру з невідомого для мене боку, та я вважаю, що французькій спільноті буде вельми цікаво відкривати її та брати участь в таких культурних подіях.
Проєкт «Українська Весна» є ініціативою Українського інституту в партнерстві з посольством України у Франції, здійснюється за підтримки Благодійного фонду Dofa Fund та Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Мета Української весни — забезпечити якісний український контент у французькому експертному культурному полі, розширюючи фахові дискусії щодо історії та культури України, спростовуючи пануючі хибні уявлення французів про Україну різними засобами культури і мистецтва.
Більше інформації про ініціативу за посиланнями на Instagram, Facebook та Linktree.