Свобода починається з правди: В Україні запустили кампанію проти дезінформації
ГО "Детектор медіа" і PR-агентство Spinus Agency у співпраці з ЮНЕСКО запустили кампанію “Медіаграмотність – це свобода”. Вона спрямована на формування звички перевіряти інформацію, розпізнавати фейки та захищатися від маніпуляцій.
Назва кампанії пояснюється так: вільні люди ― це ті, хто вміють критично мислити, аналізувати та перевіряти інформацію. Саме тому проєкт спрямований на формування в українців звички інформаційної гігієни як важливого елемента свободи.
Для нас важливо нагадати українцям принаймні відписатися від анонімних каналів, за якими не стоять відомі новинні бренди або державні установи. Будь-що анонімне створено для того, щоб маніпулювати свідомістю, тож немає жодної причини читати це. Слід завжди перевіряти, що про той чи інший факт написали солідні медіа, наприклад, Суспільне мовлення. Якщо в серйозних медіа такого немає, то напевне це дезінформація. Нічого суперважливого медіа не пропустять. У нашої команди ще багато роботи щодо медіа- та інформаційної грамотності», ― зазначає Вадим Міський, програмний директор ГО «Детектор медіа».
Ініціатори хочуть привернути увагу до правил медіаграмотності, які допоможуть розпізнавати маніпуляції, захищатися від оманливих новин, дезінформації та дипфейків, а також обирати надійні джерела інформації.
У рамках кампанії «Медіаграмотність ― це свобода» було створено два соціальну рекламу, яка доступно та зрозуміло розкриває важливість інформаційної гігієни. Перший ролик порівнює медіаграмотність із базовими правилами безпеки та турботи про себе, такими як перехід дороги на зелене світло, носіння шапки в холодну пору чи миття рук перед їжею. Аналогія проста: читати новини з перевірених джерел має стати такою ж звичною і необхідною практикою.
Другий ролик будується на концепції «ти є тим, що споживаєш». Як важливо дбати про здоровий раціон, так само важливо «годувати» свій мозок якісною інформацією. Читання перевірених новин ― це турбота про інтелектуальну поживу, адже критичне мислення допомагає відрізняти корисне від шкідливого.
Соціальні ролики про медіаграмотність демонструватимуться на медіафасадах торговельних центрів Києва (Gulliver, ACADEM City, Dream), у поїздах “Інтерсіті” та на провідних телеканалах країни (Суспільне, 1+1, Україна+). До кампанії долучилися зірки телебачення і кіно, журналісти, лідери думок: Ірина Кудашова, Євген Клопотенко, Олександр Педан, Олексій Гнатковський, Дарія Квіткова, Георгій Судаков, гурт TVORCHI, Ахтем Сейтаблаєв, Юлія Зорій та інші. У своїх соцмережах вони підтримують ініціативу, розповідаючи про основи медіаграмотності. Інфлюенсери пояснюють, як аналізувати інформацію, розпізнавати фейки та дотримуватися інформаційної гігієни.
Розвінчувати фейки у вайбер-чаті ― це сприяти перемозі. Розповідати сусідам у під’їзді, де читати перевірені новини, ― це сприяти перемозі. Читати достовірну інформацію ― теж маленький внесок у перемогу. Це можуть робити не лише мої колеги, які працюють з інформацією, а й кожен українець. Критичне мислення — це ключ до свободи», ― пояснює Тетяна Кириленко, співзасновниця й директорка Spinus Agency.
Ініціатори закликають українців долучитися до спільної боротьби проти дезінформації, поширюючи ролики з хештегом #медіаграмотністьцесвобода.
Проєкт «Підсилення медіа та інформаційної грамотності в Україні» розроблено та реалізовано ГО «Детектор медіа» і Spinus Agency у співпраці з ЮНЕСКО та за підтримки Японії. Проєкт є частиною ширших зусиль ЮНЕСКО щодо підтримки безпеки журналістів і свободи слова в Україні.